Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velké Žernoseky

Obec se 490 obyvateli leží na pravém břehu Labe v průměrné výši 158 m nad mořem. Na prastaré osídlení osady ukazují četné nálezy všech epoch předhistorických od doby kamenné až k železné. Poprvé dokumentárně je jméno obce uvedeno v zakládací listině kapitoly sv. Štěpána, dané Spytihněvem II. (Zernosech - Sernossiceh terra rusticalis). Písemná zmínka o obci je však až v textu "B" této listiny z roku 1218. Jméno obce vzniklo ze zaměstnání obyvatelstva - sekání velkých žernovů mlýnských.

Historie vinařství v okolí obce Velké Žernoseky ležící na pravém břehu řeky Labe sahá dle dochovaných písemností nejméně do 10. století. Za zakladatele zdejšího vinařství bývají často pokládáni mniši cisterciáci, ale jejich panství v Žernosekách se datuje až od 13. století. Tito mniši vybudovali v roce 1251 v Žernosekách rozsáhlé vinné sklepy, které se dochovaly dosud a dodnes v nich víno vyzrává v tradičních dubových sudech. V těchto sklopeních můžete ochutnat víno přímo u sudů, můžete zde posedět při víně nebo si nakoupit víno v lahvích dle vlastního výběru.

Současnost

Žernosecký zámek a sklepy
Zámek žernosecký byl vystaven na místě bývalé tvrze. Pozoruhodné jsou jeho sklepy. Nestarší část byla založena v době, kdy část vsi patřila cisterciánckému klášteru. Vznikla jednoduchá barokní jednokřídlová budova, která se postupně upravovala až do konce 17. století. Koncem 18. století došlo k výstavbě druhé etapy zámku. Tehdy bylo dotvořeno pozdně barokní sídlo na půdorysu obdélníku. V interiéru je tzv. velký sál s jednoduchou barokní štukaturou.

Pozoruhodné jsou jeho vinné sklepy. Při obnově zámku v roce 1668 byly dodatečně přistaveny další sklepy. Rovněž tak dva přísklepy vedle sklepa Domského, dříve nazývaného též sklep Hluboký. Jedna z chodeb sklepa končí ve skalní dutině, která se táhne směrem ke hradu Kamýk a o níž se často tvrdívá, že je to chodba spojující Kamýk se žernoseckými sklepy. V letech 1966-67 došlo k výstavbě nové budovy stanice včetně moderní lisovny a stáčírny. Sklepní prostory mají po instalaci kovových nádrží kapacitu 5 000 hl. V současné době pěstování vína a jeho prodej je v soukromém vlastnictví firmy Žernosecské vinařství s. r. o.

Škola
Německá škola ve Velkých Žernosekách vznikla v roce 1792. Třída byla umístěna v obecním domě. V roce 1874 byla škola rozšířena a 3 roky po té byla postavena budova nová (dnešní obecní úřad). Česká škola byla zřízena v roce 1919 a spojena v roce 1928 se školou v Žalhosticích.

Kostel Sv. Mikuláše
Naše obec se může pochlubit kostelem Sv. Mikuláše. Je postaven v pozdně gotickém slohu v roce 1861.

Kostel Sv. Mikuláše v jednoduché pozdní gotice, byl až do roku 1864 filiálkou farního kostela v Prackovicích. Roku 1881 byl kostel přestavěn a z původní stavby zůstal jen spodek, který nese letopočet na portále 1535 - 1562. V prostoru kostela jsou umístěny kamenné desky s nečitelnými nápisy, dále oltář, který je ozdoben třemi sochami. Uprostřed socha Sv. Mikuláše, po stranách socha Sv. Josefa a Sv. Jana z Nepomuku. Vedle oltáře je vchod do zakristie. Hodiny na věži kostela odbíjí pravidelný čas a umístěný zvon ve věži odbíjí při zahájení mše a v době úmrtí v obci.

Hradecká kaple
Málokdy nalezneme v dějinách místa, ve kterých je zmínka o církevních památnících. Vkročíme-li z jihu průrvou na místo historického opevnění, které kdysi stálo na Hrádku, uvidíme na tomtéž místě malou hradeckou kapličku. Od roku 1818 se tu slaví svatodušní svátky s bohoslužbami a je to poutní místo.

Viniční domky - Mariánská stráň
Tři z prvotřídních viničních tratí žernoseckých leží těsně nad řekou v úseku obce k České bráně. Jsou to Mariánská hora, Malá Vendule a Velká Vendule. Názvy tratí a mnohých vinic na nich ležících se datují již od nepaměti. Někteří dokonce tvrdí, že název Vendule se zachoval ještě z doby, kdy krajina byla osídlena Kelty. V těchto místech jsou 2 viniční domky, které jsou vedeny v rejstříku památek. U domku v Mariánské zahradě má mít své místo socha Sv. Marie, která se v současné době restauruje.

Z těchto míst se nám naskýtá úžasný pohled na obec a její okolí a také na Portu Bohemicu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/velkezernoseky/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA