Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krabčice

Obec Krabčice (268 m n. m.) leží jihovýchodně od Roudnice nad Labem v oblasti úrodné Polabské nížiny pod úpatím hory Říp, která je národní kulturní památkou.

Historie
O dlouhé historii svědčí archeologické nálezy z roku 1963, kdy byly objeveny dva kostrové hroby lidí šňůrové keramiky z doby kamenné. Pozdější nálezy z roku 1971 - římská keramika.

První písemná zpráva o Krabčicích je z roku 1226, o Rovném z roku 1194 a Vesci z roku 1400. Z listiny papeže Řehoře X. je doloženo, že ves patřila roku 1273 Doksanskému klášteru.   V poslední čtvrtině 16. století ji odkoupil Vilém z Rožmberka a v državě šlechty zůstala do poloviny 19. století.

Z dochovaných památek stojí za zmínku kamenné pozdně empírové brány domů č. p. 22 a 34. Dále pak dřevěná sluncová vrata domu č. p. 47. Zajímavým architektonickým celkem je Domov odpočinku ve stáří z poloviny minulého století, který sloužil jako církevní škola pro výchovu dívek.

V osadě v Rovném se roku 1886 narodil hudební skladatel, pedagog a sbormistr V. B. Aim, pocházel odtud také Václav Jansa, který pomáhal  Mikuláši Alšovi vytvořit známý obraz Pobití Sasíků u Hrubé skály.

Krabčice mají svůj název lety nezměněný a patřily do okresu Roudnice nad Labem do roku 1950, kdy byl okres zrušen a začleněn do okresu Litoměřice.

Současnost
Obec Krabčice tvoří tři obce - Krabčice, Rovné a Vesce, které mají společný obecní úřad. Obecní úřad má sídlo v Rovném č. p. 67.

Vnější vztahy obce
Sídelní útvar Krabčice leží ve spádovém obvodu města Roudnice nad Labem, ve kterém jsou zajištěny regionální funkce především zdravotnictví, školství, služby a občanská vybavenost. Také zaměstnanost. Okresním městem jsou Litoměřice v severočeském kraji, nověji kraj Ústecký.

Demografická situace obce
Současný počet obyvatel je 936. Průměrný věk obyvatel je vysoký 45,8 let. Tato anomálie je způsobena umístěním domova důchodců v Krabčicích, kde žije asi 150 občanů.

Trh práce
Pracovní příležitosti jsou v obci malé. Práci poskytuje pouze Domov odpočinku ve stáří a ZD vlastníků Bechlín. Vyjížďka mimo obec za prací činí asi 70 % hlavně do Roudnice nad Labem. Míra nezaměstnanosti v obci je asi 10 - 12 %.

Bytová situace
Počet domů v roce 1991 celkem 232
Počet bytů v roce 1991 celkem 255
Obec v současné době prochází poslední fází schválení územního plánu obce. Obec Krabčice nevlastní žádné stavební pozemky. Obec vlastní jeden byt v základní. škole a jeden v objektu pohostinství. Dále pak 6 bytů v bytové jednotce.V oblasti lesů obec vlastní 205 460m lesů, které spravuje Lesní společnost Litoměřice.

Školství
Obec vlastní budovu mateřské školky v Krabčicích i s okolními pozemky, dále budovu s pozemkem základní školy, kde probíhá výuka prvního stupně. Další možnosti v obci nejsou.
 
Obchod a služby
V obci je dostatečná dostupnost obchodu s potravinami. V obci Vesce obchod s potravinami není.
V obci jsou: potraviny (2), pohostinství (2), textil, autopříslušenství, drogérie, kadeřnictví, zámečník, lakýrník, soukromé povoznictví. V obci je též pošta.

Kultura a památky
Dominantou Krabčic je hora Říp, jako národní kulturní památka. Společenský život v obci je na dobré úrovni. Obec vlastní kulturní zařízení se sálem pro konání různých společenských akcí. Největší kulturní a společenskou akcí je tradiční Řipská pouť, která se koná u příležitosti svátku svatého Jiří.

Sport a rekreace
Obec disponuje sportovním areálem s hřištěm a kabinami, kde je dobrá možnost sportovního vyžití. V obci je také tělocvična, která je majetkem Sokola. Rekreační zařízení v obci není. 

Životní prostředí
Likvidace komunálního odpadu je řešena svozem a obec je řazena do průměru v likvidaci komunálního odpadu. V péči o životní prostředí se obec snaží v rámci možností předcházet vzniku divokých skládek a ostatním negativním vlivům na životní prostředí. Obec zaměstnává 5 pracovníků, kteří značnou měrou přispívají k čistotě v obcích.

Doprava
Dopravní obslužnost v obci je omezena na autobusovou dopravu. Napojení je na linky Roudnice - Mělník a Roudnice - Praha.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.krabcice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA