Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vrbice

Obec leží pod severní patou Sovice v průměrné výši 161 m nad mořem. Katastr její tvoří na jihozápadě výběžek okresu, který dokazuje, že přičlenění obce k litoměřickému okresu stalo se z důvodů národnostních-politických. Okresní silnice vede z Vetlé do Svařenic, obecní cesty vedou k Chodounům, Mastýřovicům a k Záhoreckému Mlýnu. Obcí protéká rameno Obrtky, pstruhy oživené, v obci přijímá studený potůček z "Močidel" vytékající. Jméno obci dostalo se od hojných vrbin u potoků, struh a močálů.

Nad místní částí "Vetlá" se rozprostírá vrch Sovice na úbočích porostlý vinicemi a sady. Na severní straně Sovice leží nádrž na závlahovou vodu čerpanou z Labe. Od nádrže je krásný pohled do krajiny, až ke kopcům Českého středohoří. Od Varhoště přes Sedlo, Milešovku až po Hazmburk. V okolí jsou také akátové háje, borové a smíšené lesy, rybníky a množství potoků a mokřadů.

V prosinci roku 2000 se zástupci obcí Drahobuz, Hoštka, Vrbice a Vrutice rozhodli založit dobrovolný svazek obcí (DSO) a nazvali jej Mikroregion Venkov. Od roku 2001 se toto zájmové sdružení právnických osob jmenuje DSO REGION VENKOV.

Region Venkov leží v jihovýchodní části Ústeckého kraje mezi městy Litoměřice a Štětí a mezi Roudnicí n. L. a Úštěkem. Jeho polohu je možno také definovat jako prostor mezi kopcem Sovice (272 m), který se tyčí v jižní části zájmového území nad ohybem řeky Labe nedaleko Roudnice n. L. a mohutnou horou Sedlo (726 m), která na severu uzavírá hradbu Českého středohoří. Obce jsou rozloženy v blízkosti vodních toků Obrtka a Ústecký potok v nadmořské výšce 200 - 280 m.

Pouze Břehoryje leží na Studeném potoce, který přitéká od Liběšic a končí v Drahobuzi, kde se vlévá do Ústeckého potoka. Malešov, Kochovice, Lada, Strážiště a Vetlá jsou bez vodních toků v sídelní části katastru a jejich dávní obyvatelé se proto museli zásobovat vodou buď z pramenů, nebo ji donášet 'L nejbližší vodoteče, případně čerpat vodu z vykopaných studní. Oba potoky modelovaly tisíce let mírně zvlněnou krajinu a v jejich širokých úvalech je také odpradávna umístěna většina zdejších sídel.

Na území regionu převládá zemědělsky obdělávaná půda. Lesů je zde málo, jen mezi Vetlou a Kochovicemi je les Jezerka a mezi Drahobuzí a Břehoryjemi Brehoryjský les. Lesíky jsou také v mokřadech u Vrbice, na stráních pod Malešovem a na úbočí Sovice.

Krajinou prochází frekventovaná silniční komunikace Mělník - Litoměřice a ve Vrutici ji kolmo protíná silnice, vedoucí z Roudnice n. L. do Úštěka. V Hoštce z ní odbočuje silnice do Dubé. Důležitou dopravní tepnou je také železniční trať, směřující z Mělníka do Litoměřic a dále do Ústí n. L., která již 150 let přímo prochází katastrálním územím obcí Velešice, Hoštka, Svařenice a Vrutice. V době svého vzniku se trať původně nazývala Severozápadní dráha.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vrbice.net/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA