Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Prackovice nad Labem

Obec leží na levém břehu řeky Labe, při státní silnici z Lovosic do Ústí nad Labem, na jižním úpatí Děbuše. Údolí na západ uzavřeno je Kubačkou (také Kukačka řečeno - čedič, 537 m a Srnou nad Dobkovičkami. Na východ otevřena do roviny libochovanské.

V současné době zde žije 492 stálých obyvatel, včetně její správní části Litochovice n.L. Občané mají k dispozici pravidelné spojení ČSAD a stanice ČD v obouch částech obce.

Původ vsi je prastarý - jméno její vyskytuje se v donační listině Spitihněva II. Kolegiátni kapitule sv. Štěpána v r. 1005 ve tvarech Ptachichu, Bradcici, jsou-li tím Prackovice jak kontext nasvědčuje opravdu míněny. Vyskytuje se též tvar Prachichi, pak Brodčici. Farář Černý, který je zdejším rodákem, vysvětluje, že prý správným tvarem je Brodčici, který ukazuje k tomu, že zde byl důležitý brod, od kterého vedla cesta z Chlumce a z Teplic do Litoměřic.

Zajímavosti

Naučná stezka Lovoš
Výchozím bodem je obec Litochovice nad Labem a vyústění Opárenského údolí v Malých Žernosekách.

Pohodlná trasa s výškovým rozdílem 420 m měří asi 8 km a je na ní zřízeno 11 zastávek. V provozu je celoročně. Značenými turistickými stezkami je volně propojena s naučnou stezkou Borečský vrch.

Kostelík Dubičky
Kostelík "Dubičky" ve stejnomenné obci má úžasnou vyhlídkovou plošinu s občerstvením, kam máte možnost dorazit autem, pěšky nebo na kole. Fantastické výhledy v jakémkoli ročním období stojí opravdu za cestu sem. Ta nejhezčí labská "zákruta" potěší snad každé turistické očko.

Milešovka
Nejvyšší vrch Českého středohoří (837 m n. m.), nachází se nad vsí Milešov, 10 km od Lovosic. Vrch je tvořen znělcovou homolí s typickým rozpukáním hornin do plochých desek. Na vrcholu je meteorologická stanice zřízená už v roce 1904. Podle Alexandra Humbolda je to třetí nejkrásnější rozhled na světě. Větší část kužele je přírodní rezervací (výhled Lovoš, Sutomský vrch, Boreč, Ovčín, Ostrý, Hrádek, Košťálov).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/prackovice/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA