Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Libochovany

Na pravém břehu Labe, ve výšce 146.5 m n. m. v příjemně tvarované kotlině oblasti Českého středohoří, leží jedna z nejstarších obcí litoměřického okresu s celkovým počtem 553 obyvatel. Její obyvatelé jsou vzpomínáni již v prehistorické době, kdy ve zdejší lokalitě našli poutníci příhodné místo k budování přístřeší. Nálezy, které byly objeveny především při stavbě dráhy, jsou uloženy v muzeích v Drážďanech, Vídni, Ústí nad Labem a Litoměřicích. Jsou to nejen kosterní pozůstatky našich dávných předků, ale i spony, závity, popelnice, jehlice a kruhy bronzové i zlaté. Největší vykopávky podnikl dr. Lenz z geologického říšského ústavu ve Vídni v r. 1873.

První zprávu o vsi lze najít v tzv. "Základací listině kapituly litoměřické" z let 1056 -1058 n. l., v textu vydaném Spytihněvem II., kde je uvedeno, že zdejší obyvatelé se živili především rybařením na Labi. Písemná zmínka o založení obce je z roku 1218 v listinách potvrzených Přemyslem Otakarem I.

Pro turisty

Krátce o Českém středohoří
České středohoří je poměrně rozsáhlé pohoří, které zasahuje na území sedmi okresů. Jeho jedinečnost je především dána jeho značnou výškovou členitostí a unikátním reliéfem. České středohoří se unikátně dělí na dva podcelky, Verneřické (převážně na pravém břehu Labe) a Milešovské ( levý břeh). Jeho současná podoba je výsledkem tektonického zdvihu, mladotřetihorní sopečné činnosti a následného usazování a zvětrávání. Převažují zde dubohabrové lesy ve vyšších stinných a vlhčích polohách bučiny. Mezi rostlinstvem jsou významná nelesní společenství skal a sutí, společenství travnatých slunných strání stepního a lesostepního charakteru a společenství tzv. bílých strání s opukovým podkladem, kde roste mnoho vzácných druhů rostlin (uvedeme například zástupce ohrožené čeledi vstavačovitých - naše orchideje). Na Litoměřicku je zajímavostí výskyt naší nejvyšší ještěrky (ještěrka zelená), společný výskyt teplo a chladnomilných druhů hmyzu na sutích, či výskyt ledňáčka říčního a skorce vodního, kteří hnízdí na potocích. V roce 1976 bylo České středohoří vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí, na jejímž území se nachází celkem 39 přírodních památek a rezervací, z toho 15 na Litoměřicku.

Hrady, zámky, rozhledny, města, obce, cyklo a pěší turistika
České středohoří je především cílem atraktivních polodenních i celodenních výletů obyvatel přilehlých severočeských průmyslových center, zejména krajského města Ústí nad Labem. Nevznikla zde větší střediska pobytového cestovního ruchu. Oblast je komunikačně dobře přístupná, vede tudy řada železničních tratí i důležitých silničních tahů, což usnadňuje příjezd i návrat z výletu.

Turisté vyhledávají zejména vrcholky Českého středohoří, které skýtají široký rozhled i požitek z putování zajímavými přírodními partiemi (např. Milešovka, Bořeň, Lovoš, Varhošť). Je zde řada hradních zřícenin (Hazmburk, Kostomlaty, Ostrý, Kamýk aj.), zámků (Ploskovice, Libochovice, Velké Březno, Roudnice n. L.) i památných měst (Litoměřice, Louny, Žatec). Národními kulturními památkami byly vyhlášeny hora Říp a Malá pevnost v Terezíně.

Celý region je protkán regionálními cyklotrasami, které jsou v obci propagovámy dobře vyobrazenou mapou a vysvětlivkami. Nato navazuje kvalitní značení u všech odboček "žlutými" značkami s vyčíslením trasy, místa a kilometrů. Obcí dále prochází mezinárodní cyklotrasa "Praha - Drážďany".

Panoramatické fotografie, fotogalerie
Tato rubrika má své specifikum. Panoramatickým fotografíím zde věnujeme samostatnou část v menu, kde se snažíme poukázat na krásy tak trochu opomíjeného Českého středohoří. Uvidíte zde různé pohledy na známá či méně známá místa a to: z vyhlídkových míst, rozhleden nebo jen tak z toulání po zdejším kraji, který si oblíbilo mnoho lidí - mezi něž patří i Karel Hynek Mácha.

Naproti tomu fotogalerie a vdeopozvánky jsou také součástí jednotlivých rubrik, zejména těch, které patří mezi to nej co České středohoří nabízí. Najdete je mimo jiné u hradů, zámků, vyhlídkových míst a rozhleden. Postupem času budou součástí každého článku, ve kterém Vás budeme zvát na nějaké zajímavé místo při pěší a cykloturistice. Vzhledem k neustále se rozšiřující nabídce videopozvánek jsme přeci jen zprovoznili jakýsi předhled všech pohyblivých obrázků, které můžete u nás shlédnout, a není jich málo.

Jmenujme např.: zámek Libochovice, zámek Ploskovice, rozhlednu na Milešovce, rozhlednu Varhošť, vyhlídkové vrchy Radobýl nebo Kalvárii, hrad Střekov, naučnou stezku "Vysoký Ostrý" a mnohé jiné. Přejeme Vám krásnou podívanou.

Chráněná krajinná oblast České středohoří
Rozlohou 107 113 ha se Chráněná krajinná oblast (CHKO) České středohoří řadí na třetí místo v ČSR (1. CHKO Šumava, 2. CHKO Beskydy). Rozsáhlé území s velkoplošnou ochranou zasahuje do sedmi okresů Severočeského kraje(Litoměřice, Louny, Most, Teplice, Děčín, Ústí nad Labem, Česká Lípa). Oblast dosahuje největší délky mezi osadami Břvany na Lounsku a Okrouhlá na Českolipsku(71 km), největší šířky mezi Libouchcem na Ústecku a Liběšicemi na Litoměřicku (26 km). Nejvyšším bodem CHKO Českého středohoří je vrchol Milešovky (836,5 m), nejnižším místem pak hladina Labe v Děčíně (121,9 m). Maximální výškový rozdíl je tedy 714,6 m, avšak převládající výšková členitost je jen 200 - 600 m. Střední nadmořská výška je 362,9 m.

CHKO České středohoří má nejmenší lesnatost ze všech našich chráněných krajinných oblastí. Převážně listnaté lesy pokrývají pouhých 28,4 % území. Celková rozloha lesů je 30 400 ha,naopak více než 65 000 ha zaujímá zemědělská půda (60,8 % plochy CHKO). Velkoplošná ochrana Českého středohoří je zabezpečena Výnosem ministerstva kultury České socialistické republiky č.j. 6883/76 ze dne 19. března 1976. Na základě tohoto obecně závazného prvního předpisu byl vydán Severočeským krajským národním výborem v Ústí nad Labem v dohodě s ministerstvem kultury ČR Statut CHKO České středohoří,který umožnil zřídit odbornou správu oblasti se sídlem v Litoměřicích. Správa je detašovaným pracovištěm Krajského střediska státní památkové péče a ochrany přírody v Ústí nad Labem. Posláním CHKO je ochrana všech hodnot krajiny, jejího vzhledu, typických znaků, přírodních zdrojů a vytváření vyváženého životního prostředí.

Litoměřické středohoří
Vedle Milešovského patří Litoměřické středohoří k nejatraktivnějším oblastem celého pohoří. Celkově je kompaktnější a má řadu rozhledových bodů prvního řádu (Varhošť 639 m s rozhlednou, Sedlo 726 m, Radobýl 399 m a Kalvárie 239 m nad hluboce zaříznutým ,údolím Labe, Hradiště 545 m, Trojhora 454 m, Vysoký Ostrý 587 m aj.). Romantický ráz krajině dodávají hluboké rokle labských přítoků (Průčelská rokle, Vlčí rokle, Rytina rokle, Tlučeňské údolí) a zříceniny hradů (Střekov, Kamýk, Kalich, Panna). K návštěvě vybízejí zámky ve Velkém Březně a Ploskovicích, k architektonickým skvostům patří města Litoměřice a Úštěk. Území protkává hustá síť turisticky značených cest.

Dopravně je tato oblast výborně dostupná vzhledem ke své poloze mezi okresními městy Litoměřice a Ústí n. L. i díky své poměrně malé ploše. Vlastní pohoří zpřístupňují malebné okresní silničky, okraje spojují silnice I. třídy Litoměřice- Úštěk (č. 15) a pravobřežní labská do Ústí n. L. a Děčína. Souběžně s nimi vedou i žel. tratě 086 a O72, zatímco železnice Úštěk- Lovečkovice-Velké Březno byla zrušena (zachován traťový úsek V. Březno- Zubrnice pro muzejní provoz).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.libochovany.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA