Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Libotenice

Obec leží na vyvýšenině nad řekou, která již od pradávna lákala lid rozličných kultur k osídlení, je přibližně na polovině cesty mezi Roudnicí n. L. a Terezínem. Řeka Labe poskytovala již v dávných dobách prací při lodní přepravě, ale i obživu s možností lovení ryb, za což museli odvádět část úlovku lososů doksanskému klášteru. O lososy nebyla v těch dávných časech v průzračném stříbropěnném Labi nouze. Labe ale přinášelo vesničanům i starosti se záplavami a ty přicházely i několikrát do roka. Také požáry přinášely obyvatelstvu a jejich obydlím pokrytým doškovými střechami velké škody. Jeden z nich zapsal probošt doksanského kláštera Norbert takto: "Roku 1641 dne 18. června pekli sedláci v Libotenicích ryby a tu povstal oheň, který celou ves obrátil v popel."

Historie
První písemná zmínka pochází z konfirmační listiny Přemysla Otakara I. z r. 1226. V listině se praví, že již král Vladislav I. daroval kolem roku 1150 část Lubothinicz i s přívozem přes řeku Labe doksanskému klášteru, s povolením dovážet sůl a jiné zboží po Labi ze Saska bez cla. K tomu měl klášter vlastní lodě s domovským přístavem v Libotenicích.

Obec leží na vyvýšenině nad řekou, která již od pradávna lákala lid rozličných kultur k osídlení je přibližně na polovině cesty mezi Roudnicí n. L. a Terezínem. Řeka Labe poskytovala již v dávných dobách prací při lodní přepravě, ale i obživu s možností lovení ryb, za což museli odvádět část úlovku lososů doksanskému klášteru. O lososy nebyla v těch dávných časech v průzračném stříbropěnném Labi nouze. Labe ale přinášelo vesničanům i starosti se záplavami a ty přicházely i několikrát do roka. Také požáry přinášely obyvatelstvu a jejich obydlím pokrytým doškovými střechami velké škody. Jeden z nich zapsal probošt doksanského kláštera Norbert takto: "Roku 1641 dne 18. června pekli sedláci v Libotenicích ryby a tu povstal oheň, který celou ves obrátil v popel."

Severním směrem, asi 800 metrů od obce stojí kostel sv. Kateřiny. Ten stál na okraji obce Chodžovice. V době po husitských válkách obec vyhořela a povodeň dokončila dílo zkázy. Kostel tam stojí dodnes sám jako němý svědek těch časů. Původně byl kostelík dřevěný na opukovitých základech, pokrytý šindelovou střechou. V r. 1703 byl obestavěn kostelem do dněšní podoby italským stavitelem O.Brodggiem z Litoměřic. Na písečné naplaveniny z druhé doby ledové se postupně vápencovou stepní spraší a dalšími naplaveninami vytvořila úrodná půda. Na té se kolem obce pěstuje zelenina a chmel. Z původních 14 usedlostí v r. 1522 je dnes v obci 153 domů s 408 obyvateli. V obci byl postaven kulturní dům, mnoho nových rodinných domků a zřízeno nové hříště olemované krásným borovým lesem. Po r. 1989 byla obnovena škola, opraven kostel, zaveden vodovod, přívod plynu a vybudována kanalizace s čistící stanicí. V obci je čilý sportovní klub SK Libotenice. O polní a lesní zvěř pečuje místní myslivecké sdružení. V obci má sídlo asociace malířů kraslic.

Památky

Kostel svaté Kateřiny
Kostel svaté Kateřiny stojí v Libotenicích přímo na břehu Labe. Tento původně farní a hřbitovní kostel dnes již zaniklé vesnice Chodžovice z roku 1273 byl už v 17. století často jednak demolován závaly bahna při jarních povodních, jednak již svou kapacitou nestačil návalům poutníků zdejšího kraje. Proto byl zbořen a roku 1702 byl položen na tomtéž místě základní kámen nového - dnešního kostela. V červnu roku 1703 byl dokončen a slavnostně vysvěcen. Byl pak následně střídavě spravován doksanským klášterem a litoměřickým arcijáhenstvím. Jediné úpravy, které se mu od té doby dostalo, bylo proražení bočních oken za účelem prosvětlení interiéru.

Objekt, jehož majitelem je římskokatolická církev, má nyní v dlouhodobém pronájmu Památkový ústav v Ústí nad Labem.  V kostele se konají sezónní výstavy.  V roce 1999 (červen až září] Jiří Lacina - Obrazy z posledních let.

Tipy na výlet

Rozhledna "Hláska" - (Roudnice nad Labem)
Je pozůstatkem středověkého opevnění mezi Starým a Novým městem z 15. století. Sloužila k obraně města, hlášení ponocného a ohlašování požárů. V průběhu staletí byla mnohokrát přestavována. Můžeme z ní zhlédnout celý střed města s mnohými barokními, empírovými, klasicistními či novodobými objekty.

Kratochvílova rozhledna - (Roudnice nad Labem)
Nachází se rovněž v Roudnici nad Labem na návrší v parku poblíž městského centra. Slavnostně byla otevřena 11. října 1935. Je vysoká 13 m a patří k nejhezčím prvorepublikovým vyhlídkovým věžím.

Památná hora Říp
Mýtická hora České země, jejíž vrchol byl podle nálezů pravěké a středověké keramiky patrně kultovním místem. Románská rotunda sv. Jiří a Vojtěcha zde stála již před rokem 1126, v témže roce, na počest vítězství knížete Soběslava I. v bitvě u Chlumce nad německým králem Lotharem, byla přestavěna. Hora Říp je místem konání mnoha národních poutí a táborů lidu. V roce 1948 byl odtud slavnostně odvezen kámen do základů Národního divadla v Praze. Z Řípu se naskýtá jeden z nejkrásnějších pohledů na Českou tabuli, České středohoří, Krušné hory a za příznivého počasí je možné vidět i Prahu.

Galerie kraslic v Libotenicích
V roce 1998 byla založena na Podřipsku Asociace malířek a malířů kraslic České republiky se sídlem v Libotenicích. Jejich záměrem je zachování tradice zdobení velikonočních kraslic, sdružují malířkya malíře kraslic, chrání a udržují tradiční způsob této tvorby, která se v takové míře nevyskytuje v žádné jiné zemi na světě. Asociace pořádá soutěže v tradiční kraslicové tvorbě, výstavy, vydávávají katalogy a tiskoviny, spolupracují s veřejnými a soukromými sdělovacími prostředky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/libotenice, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA