Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Račiněves

Obec Račiněves se nachází 7 km od města  Roudnice nad Labem a asi 40 minut od hlavního města Prahy, ke  sjezdu z dálnice D8 je to 2 km. Osada založená v těchto místech byla darována knížetem pražským vladykovi jménem Račín. Podle něj byla nazvána Račína ves až Račiněves. Časově lze toto pojmenování umístit do 2. poloviny 10. století. Osada a následná tvrz Račínů patří tudíž mezi nejstarší v okolí.

V současné době žije v obci zhruba 460 obyvatel. Obcí projíždí několik autobusových linek – Roudnice n. L. – Libochovice, Louny - Roudnice n.L – Mělník – Mladá Boleslav, Roudnice – Velvary.  Od křižovatky u silnice E55 a  autobusové zastávky  Motorest je možno cestovat do Prahy, Ústí n.L., Litoměřic atd. Dostupnost je z naší obce oproti jiným obcím velmi příznivá. Dominantou obce je kostel svatého Havla z poloviny 14. století.

Střed obce tvoří náves zvaná Ohrada, kde se nachází parčík s lavičkami a několika hracími prvky pro děti. V těchto místech se nachází i obchod se smíšeným zbožím. Možnost občerstvit se je v pohostinství u Pecharů, které se najdete na křižovatce silnic na Martiněves.  Naproti uvidíte budovu bývalé fary, v dnešní době Obecní úřad. V této budově je umístěna  i místní knihovnu s bezplatným internetem. Další dominantní budovou je Sokolovna, kde se pořádají plesy, zábavy a různé kulturní akce. Ve vlastnictví obce je i budova bývalé školy, která neslyšela zvonění už nejméně 30 let. Zastupitelstvo obce by zde rádo vybudovalo Dům s pečovatelskou službou. Bohužel se zatím nepodařilo získat dotaci na stavbu.

Historie
Ves se v písemných historických pramenech poprvé připomíná v roce 1262 v přídomku Zdaty z Račiněvsi. Týž se znovu připomíná v roce 1267 společně s Předborem z Račiněvsi. Zřejmě patřili k jednomu rodu společně s Drslavem z Račiněvsi, který se připomíná v roce 1295. Na začátku 14. století se zde připomíná dvanáct držitelů svobodných statků. Vedle nich zde měl majetek také Byčen z Vinařic. Jemu a jeho potomkům patřila nakonec větší část vsi. Ti vykonávali patronátní právu k místnímu farnímu kostelu sv. Havla. Někdy v letech 1430 – 1454 prodali vladykové z Račiněvsi svou ves Petrovi ze Semil, purkrabímu na hradě v Roudnici. Ten zde hospodařil ještě v roce 1468 a tehdy se také poprvé připomíná zdejší tvrz.

Pak se držitelé Račiněvsi střídali v rychlém sledu – 1470 Petr Dýmek z Těptína, 1479 jeho syn Věněk, pak Jan ze Smržova, 1490 Vojtěch z Nedvídkova, 1501 Smil z Račiněvsi, Jindřich z Rozenheimu (+ př. 1543). Po smrti posledně jmenovaného byl statek prodán Bernardovi a Václavovi bratrům Štrouchům z Chloumku. Bernardův syn Melichar prodal v roce 1581 ves Račiněves a v roce 1582 také zdejší tvrz a poplužní dvůr, spolu s právem podacím ke kostelu sv. Havla, Janovi Valkounovi z Adlaru. Jeho syn Bohuchval sídlil ve Zlonicích a v roce 1650 prodal Račiněves konventu augustiniánů při kostele sv. Tomáše v Praze na Malé Straně, ale augustiniáni ves obratem prodali klášteru dominikánů při kostele sv. Máří Magdalény tamtéž. Od dominikánů koupil Račiněves společně s Vražkovem a Straškovem v roce 1672 Václav František Eusebius kníže z Lobkowicz. O té doby byla Račiněves součástí lobkovického panství Roudnice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.racineves.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA