Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Polepy

Obec Polepy, jejíž vznik se traduje od roku 1228, patřila Klášteru svatého Jiří na hradě Pražském. V držení benediktinského kláštera byla ves Polepy až do roku 1262. Pod její pravomoc patří spádové obce Hrušovany, Libínky, Třebutičky, Encovany a Okna.

V roce 1936 byla postavena základní škola. Po roce 1945 život na vesnici postupně doznával značných změn, hlavně v oblasti zemědělské výroby. Chmel a brambory z polepského družstva byly vždy velmi kvalitní.

V 70. letech nastal velký rozvoj obce. Bylo vybudováno kulturní a společenské zařízení s restaurací, nová mateřská škola pro 70 dětí a nový pavilon základní školy. Obec Polepy a její části mají vybudovaný rozvod pitné vody a kanalizaci (dokončuje se v Oknech a připravuje v Encovanech. V současné době se celá oblast plynofikuje.

V obci se narodili a žili bratři Zawertalové, z nichž jeden působil až v Americe, kde šířil slávu české hudby jako muzikant a kapelník.

V obcích Libínky a Třebutičky ubývá starousedlíků. Prázdné usedlosti kupují lidé z měst - chalupáři.

Historické jádro obce tvoří malá náves s kapličkou a za chovanými roubenými chalupami z 19. století.

Uprostřed prostranství je uložen velký kvádrový balvan, dle jedné verze považovaný za pranýř. O vsi Encovany jsou zmínky v historických pramenech již před rokem 1200. V místě se nachází renesanční zámek s arkádami. Patřil lobkovickému panství, které zde mělo svoje úřady a do roku 1923 zde byly byty panských úředníků. V 60. letech 20. století byl využíván k ubytování brigádníků při sklizni chmele. Donedávna zde byl depozitář knihovny Zemědělského muzea v Praze. Nyní však zámek chátrá.

 

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA