Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kraví hora u Znojma

Národní park Kraví hora se nachází jen 2 km jihozápadně od Znojma. Jde o typické vřesoviště na travnatém vrcholu s výskytem vzácné teplomilné květeny. V současné době tvoří Kraví hora součást Národního parku Podyjí. Z několika míst se naskýtají pěkné pohledy na Znojmo.

Výhodná poloha na posledních výběžcích Českého masivu patří k nejkvalitnějším v České republice. Usazeniny písku s křemennými valouny mají původ v dobách, kdy v těchto místech Dyje zhruba před 18 milióny let ústila do moře. Díky ochraně zalesněných výběžků Českého masívu tato lokalita jako jedna z mála v ČR nezamrzá.

Náhorní pláň patří už k Národnímu parku Podyjí a je porostlá lesním porostem a ojedinělou vřesovištní vegetací a teplomilnou květenou. Vegetaci se tu daří díky výborným mikroklimatickým podmínkám a také faktu, že se na Kraví hoře i dnes pravidelně kosí tráva a pase se tu dobytek, zejména ovce. Se vzácnou flórou souvisí i výskyt chráněné fauny, například užovky hladké.

Výrazný terénní hřeben zvaný Kraví hora se táhne na jihozápad od historického Znojma mezi dyjským údolím, Sedlešovicemi a Konicemi. Svahy Kraví hory oplývají nejkvalitnějšími a nejstaršími vinohrady ve zdejší vinařské oblasti. Daří se zde takovým odrůdám jako je Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Sauvignon aj. Z druhé strany jsou na svazích roztroušeny domky a ovocné sady místních zahrádkářů.

Vřesoviště má svou válečnou minulost. V minulosti pláň Kraví hory přímo vybízela k vojenským manévrům. Scházelo se zde císařské vojsko pod vedením Albrechta z Valdštejna, v roce 1742 tu měli svůj tábor Prusové Bedřicha Velikého a v roce 1809 odtud v průběhu bitvy u Znojma pálily francouzské kanóny císaře Napoleona I. na rakouské pozice na Dolním předměstí Znojma. Kraví hora posloužil i jako vojenské cvičiště v období od 1. světové války až do 60. let minulého století.

Přes Kraví horu, která v nejvyšším bodě dosahuje 325 metrů, vede stará komunikace, která spojuje Znojmo s dolnorakouským Retzem, která dnes slouží jen pěším a cyklistům. Park je tedy dostupný pěšky nebo na horském kole, neboť touto lokalitou prochází červená TZ ze Znojma do Konic.

Ze severní strany se otevírá hezký pohled na údolí Dyje a historické památky Znojma, zvláště na znojemský hrad a rotundu, radniční věž, kostel sv. Mikuláše a na znojemskou přehradu. Tento úžasný pohled zaujal i rytce Václava Hollara, jehož dílo Pohled na Znojmo z roku 1636 má své místo ve sbírkách Národní galerie v Praze.

Článek byl zobrazen 1 658 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA