Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křepice

Historie
"Obec Křepice leží v jihovýchodním cípu soudního okresu hrotovského a jest se sousedními Stupešicemi nejjižněji ležící obcí na Hrotovsku“ – tolik doslovný přepis z obecní kroniky.

Křepice náleží mezi nejstarší osady okresu. Jako v celém regionu i zde byly nálezy z doby prehistorické. Dokladem je místo dodnes zvané „Hradisko“, které ja bohaté na archeologické nálezy.

Jméno Křepice se objevuje v zakládací listině Louckého kláštera ve Znojmě jako osada původně klášteru darovaná. Původ slova se odvozuje od osobního jména Křepek nebo Chřepek. Kronika se dále zmiňuje o nejstarších budovách. Jsou jimi kaple a ještě starší je zvonice u této kaple. Věta „Stavení ostatní náležející rolníkům a domkařům ani panský dvůr nepoutají pozorovatele starobylostí ani výstavností.“  -  dokládá, že obec Křepice nebyla nikdy obcí velkého významu. V roce 1689 zde bylo jen 14 domů a roku 1910 čítala obec 51 čísel s 263 obyvateli.

První světová válka si vybrala oběti i z řad občanů Křepic. Celkem pět se jich nevrátilo domů. Ostatní měli to štěstí a se svými blízkými se opět setkali. Meziválečná léta byla vyplněna starostí o vzhled obce, vybudováním obecní knihovny a školy.

Událostí, která otřásla celou obcí byla úkladná vražda obuvníka Antonína Kudrny v roce 1924 Josefem Januszem z Rešova v Haliči. Byl odsouzen ke 20 letům těžkého žaláře.

V r. 1925 bylo provedeno rozparcelování „panského dvora“ a půda přešla do vlastnictví domkařů a současně bylo dokončeno scelování. Pozemky byly též částečně odvodněny a tato akce trvala několik let.  Od r. 1927 má obec silnici vedoucí z Přeskač do Mikulovic. Za 11 let byla kolaudována silnice do Běhařovic.

A od roku 1936 byla zřízena civilní protiletecká obrana a též služba požární a samaritní. V tomto roce též bylo rozhodnuto připojit měšťanskou školu k obvodu mikulovickému. Rok 1938 a 1939 se promítl i do života Křepic. Přistěhovalo se ze Sudet několik rodin do obce. Projížděli tu fašističtí vojáci po zabrání Československa Hitlerem. Byly nařízeny oslavy jeho narozenin v obci. Také jízda po pravé straně pod pokutou a zákaz shromažďování.

Ve válečných letech byl zatajován skutečný počet domácího zvířectva i obilí kvůli výši dodávek. U zemědělců v Křepicích muselo v r. 1941 pracovat několik Židů na německý rozkaz.  Panovala nedůvěra mezi lidmi a došlo k udání dvou osob a jejich vyšetřování gestapem. V r. 1943 mlýny nesměly bez povolení mlít, máselnice a odstředivky na mléko byly zaplombovány. Vše se ale obcházelo, jak se dalo.

V roce 1944 se přistěhovali do prázdných domů Němci z Rumunska. Byly též vyvlastňovány domy s obyvateli. Objevil se jugoslávský partyzán a za pomoc byli tři občané odvlečeni do koncentračního tábora. V r. 1945 před osvobozením byly ve vsi stavěny dřevěné zábrany  proti tankům a Němci opouštějí vesnici.

Únorový převrat roku 1948 nezpůsobil mnoho změn. Tato skutečnost se projevila až v pozdějších letech. Byli také jmenováni vesničtí boháči v roce 1952 a ostatní získáváni ke společnému hospodaření. KSČ má v obci největší vliv. Vzniká zemědělské družstvo.

V r. 1960 je obec součástí okresu Znojmo. Objevuje se na polích první kombajn. O rok později je odbahňován rybník. Roste počet elektrických spotřebičů. Další roky se již nevymykají životu v ostatních obcích se socialistickým způsobem života.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.severznojemska.cz/krepice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA