Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dyje

Dyje je malá jihomoravská obec ležící přibližně 5 km východně od města Znojma. Blízkými sousedy jsou obce Dobšice, Hodonice a Tasovice. Obcí protéká stejnojmenná řeka Dyje. Na území obce žije 401 obyvatel. Katastrální rozloha je přibližně 460 ha, což je stav k 26. 3. 2007. Obec leží v údolí řeky, která rozděluje obytnou zástavbu od rekreačních objektů a zahrad.

Historie
První zmínka o obci Dyje pochází již z roku 1283. Tehdy patřila pod Loucký klášter, který od hraběte z Dobronic koupil pan Milfron, po něm se obec kdysi nazývala. Místní jméno obce je německého původu: Muhlwren (tj.Dyje). V obci byl zámek, sídlo louckých proboštů. V roce 1280 stál na území obce kostel Sv. Vavřince, který byl za husitských válek zničen.

Poté byl v roce 1768 položen základní kámen uprostřed vesnice pro stavbu nového kostela a v roce 1775 byl dokončen a zasvěcen Sv. Janu Nepomuckému, kostel barokní. O malby se postaral Franz Anotn Maulbertsch, jeden ze stěžejních osobností evropského barokního malířství.

Kostel je památka I. řádu, která se v roce 2004 začala opravovat. Po veškerých opravách kostela by chtěla Moravská galerie v Brně v kostele pořádat výstavy.

Současnost obce Dyje
V současné době patří Dyje ke středně velikým obcím s 391 obyvateli. V obci je zaveden vodovod a plyn. Obec působí upraveným dojmem, v posledních letech došlo k rekonstrukci místních vozovek a úpravám veřejného prostranství. Svůj významný podíl mají obyvatelé obce, kteří v rámci svých možností pečují o své domy a jejich okolí, a tím vytvářejí pěkné prostředí. Zejména v jarních a letních měsících je obec plná zeleně a působí svěžím klidným dojmem.

V obci se v posledních letech budují nové domy a spousta jejich obyvatel oceňuje klid vesnického prostředí při zachování dostupnosti blízkého města Znojma, které poskytuje pracovní příležitosti a vyžití v duchu městského způsobu života.

Část obyvatel je zaměstnána v místních firmách, které postupně rozšiřují pracovní příležitosti. Budoucnost obce je též v turismu, kde se nabízí atraktivita prostředí údolí řeky Dyje a vinařské aktivity a folklór. Dostupnost obce je ideální pro cyklisty projíždějícími Znojemskou vinařskou stezkou a lze očekávat jejich zastavení a odpočinek v romantických sklepních zákoutích při degustaci dobrých vín této lokality.

Vesnice Dyje je převážně zemědělská, katastrální rozloha je přibližně 460 ha. Většina obyvatel obce dojíždí za prací do Znojma a okolí. Nachází se zde několik firem a soukromých podnikatelů. V obci není mateřská, ani základní škola, děti jezdí do Základní školy v Tasovicích.

Zájmové a společenské organizace jsou tělovýchovná jednota TJ SOKOL Dyje, Svaz dobrovolných hasičů SDH Dyje a Asociace žen Dyje.

V obci je fotbalové hřiště, hospůdka Na Růžku a nedávno byl opraven místní hřbitov. Největší dominantou je kostel Sv. Jana Nepomuckého a řeka Dyje, která obcí protéká. Okolní příroda údolí Dyje láká k cykloturistice a obcí prochází vinařská cyklostezka. Na svazích jsou vinice, které produkují kvalitní vína.

Za účelem efektivního dosažení společných cílů nestojí obec stranou dobrovolných sdružení. Jsou to především tyto:

1) Zájmové sdružení VaK Znojemsko
2) Okresní sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska
3) Energetické sdružení obcí Jižní Moravy
4) Svaz měst a obcí – akcionářů č.s., a. s.
5) Mikroregion DSO (Dobrovolný svazek obcí) Znojemsko

Cyklostezky

Obec se nachází v malebném údolí řeky Dyje na trase Znojemské vinařské stezky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-dyje.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA