Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nový Šaldorf-Sedlešovice

Když přijedete do Nového Šaldorfu - Sedlešovic, navštívíte vlastně tři obce: Starý Šaldorf, Nový Šaldorf a Sedlešovice. Všechny tyto obce - nyní části jedné obce, vznikly na brodech přes řeku Dyji, která současný Nový Šaldorf - Sedlešovice odděluje od města Znojma.

Modrá je dobrá, zpívá se ve známé písničce. To potvrzují i obyvatelé a především vinaři z Nového Šaldorfu - Sedlešovic. Zdejší vinné sklepy jsou hloubeny v pískovci prostoupeném vrstvami s obsahem jílu modrošedé barvy. Lokalita s "modrými" sklepy zabírá plochu 9 hektarů a vešlo se na ni více než 180 vinnných sklepů. Sklepní ulička v této obci je jednou z největších a nejmalebnějších na Znojemsku.

Část vinařů se sdružila a vytvořila Cech vinařů s vlastní - obecní vinotékou, v níž nabízí celoročně své produkty (víno lahvové i sudové a v době vinobarní i vynikající burčák). Mezi vyhlášené a dlouhodobé producenty vína patří společnost Agrodružstvo Nový Šaldorf s Modrým sklepem a vlastní prodejnou vín ve sklepní uličce. Oblíbená jsou vína z Vinařství rodiny Špalkovy, příjemné posezení ve vinných sklepech nabízí vinařské rodiny jako jsou Holzbauerovi, Nápravovi, Pavlíkovi aj.

Obec Nový Šaldorf - Sedlešovice je výborným turistickým cílem: bez problémů se zde ubytujete (v hotelu, penzionu nebo kempu), občerstvíte ve vyhlášené vinné restauraci Vinný restaurant Blanka. O ochutnání vín a možnostech posezení svědčí 180 výše uvedených vinných sklípků. Obec je dobrým výchozím místem pro cykloturistiku, pěší turistiku (blízkost NP Podyjí) i autoturistiku (nedaleký hraniční přechod v Hnanicích do Rakouska).

Přijeďte, budete mile překvapeni a spokojeni.

Historie

Obec Nový Šaldorf-Sedlešovice patří mezi historicky nejstarší osídlení v rámci lokalit, které navazovaly na královské město Znojmo. Prokazatelné stáří obce se datuje od 11. století, ovšem první zmínka pochází teprve z r. 1656.

Je tedy oprávněné se domnívat, že Nový Šaldorf vznikl teprve v druhé polovině 16. století blíže Šaldorfa Starého, který stával na pravém břehu řeky Dyje. Jednotlivé části obce Sedlešovic a Nového Šaldorfa vznikly na brodech přes řeku Dyji v blízkosti města Znojma zčásti jako osada u kupeckých cest a zčásti jako zemědělské osady. Nový Šaldorf a Sedlešovice tedy nenáleží mezi staré osady Znojemska.

Současnost
Z hlediska rozvoje území je obec stavebně i prostorově srostlá s městem Znojmem, od něhož se obec po roce 1989 oddělila. Zástavba je charakterizována rodinnými domky a vesnickými usedlostmi. Na obytnou zástavbu je napojena zemědělská výroba se svými stavbami. V Novém Šaldorfě i Sedlešovicích se nacházejí vinné sklepy s lisovnami. Část katastrálního území obce se nachází v NP Podyjí. Obec Nový Šaldorf - Sedlešovice se stará o starou zástavbu, která je spjatá s její historií. Byla dokončena oprava Poklony v Sedlešovicích a památníku Boží muka, taktéž v Sedlešovicích. Rovněž byla opravena a udržována kaplička v Novém Šaldorfě i kaplička v Sedlešovicích.

Pro zlepšení kulturního života byl obcí zakoupen v roce 1995 kulturní sál Modrý sklep. Názvem Modrý sklep není pojmenován pouze tento objekt, nýbrž celá lokalita o rozloze 9 ha čítající dalších 181 vinných sklípků, sklepů a lisoven. Tyto všechny jsou hloubeny v pískovci prostoupeném vrstvami s jílovými vložkami modrošedé barvy a vytváří tak interiérovou výzdobu sklepů. Od té je patrně odvozeno pojmenování celé lokality. Svým rozsahem i romantickým položením má areál nadmístní památkový význam a předpoklady stát se atraktivním střediskem nejen pro turisty z ČR, ale i pro hosty ze zahraničí.

Památky a zajímavosti
V obci se nalézá kulturní památka, pozdně gotický sloup, který byl postaven v Sedlešovicích na začátku 16. století jako památník rozsáhlé záplavy v obci. Po 1. světové válce bylyl u něho vztyčeny další dva sloupy se jmény padlých vojáků.

Boží muka v Sedlešovicích

Kaplička

Kaple v Novém Šaldorfu

Kaplička sv. Urbana

Kříž

Památník v Sedlešovicích

Sklepní ulička

Potok Popice

Pustý kopec

Vinařský lis

Památník - povodeň 2006

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.daniz.cz/obce/main.asp?kodob=10798, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA