Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pavlice

Kulturní památky Pavlic

Kostel sv. Filipa a Jakuba

Dům č. p. 1, bývalý zájezdní hostinec

Sousoší Nejsvětější Trojice

Boží muka

Dům č.p. 1, bývalý zájezdní hostinec při císařské cestě Vídeň - Praha

Socha akademického sochaře Karla Pokorného
Sochař Karel Pokorný, národní umělec se narodil v Pavlicích. Přes mistrovskou školu uměleckého zámečnictví v Hradci Králové se dostal na pražskou uměleckou školu a na akademii. Absolvoval ji jako žák Myslbekův roku 1917. Vytvořil sochu "Sbratření", Boženy Němcové, Aloise Jiráska a jiné. Řadu let byl profesorem na Akademii výtvarných umění.

Historie

Historicky písemně se Pavlice připomínají poprvé ve 12 století. Podle zápisu z roku 1252 markrabí Přemysl daroval ves Pavlice rytířskému řádu Křížovníků s červenou hvězdou na Hradišti u Znojma. Nepatřily jim však celé. V zápisu z roku 1356 se čtou místní vládykové Albert a Turoch z Pavlic, kteří zde drželi svobodné dvory. V polovině 14. století náležela ves k panství bítovskému. V zápise z roku 1368 čteme, že Jindřich z Lichtenburka, lesní držitel Bítova, kdysi zakládal roční důchod (obročí) kláštera klarisek znojemských, daroval jim osm fůr dřeva ze svého lesa mezi Jevišovicemi a Pavlicemi.

Roku 1515 Albrecht Bítovský z Lichtenburka odtrhl Pavlice od Bítova a prodal je Janovi ze Usběnice. Z rodu usběnických se často připomíná Katruše, neteř Petra z Kunštátu a Jevišovic. Byla manželkou Voka, mladšího z Holštejna z panského rodu, která nějakou dobu hrála vyzvědnou roli v dějinách Jižní Moravy. Vok mladší bojoval zprvu po boku Hynka z Kunštátu - Suchého Čerta - poté hráli Zikmundové při obraně Znojma, později ve vojsku Zikmundově proti husitům a padl v bitvě pod Vyšehradem. Vok z Holštejna a jeho choť Katruše z Usběnic jsou ústředními osobami v historickém románu V. Jaši "Suchý Čert".

Za třicetileté války trpěly Pavlice nesmírně průtahy různých vojsk. Ležely na hlavním spoji mezi Znojmem, Jihlavou a Třebíčí, kudy často táhla vojska císařská i švédská. Po válce bylo ve vsi 15 lánů (1 lán = asi 18 ha), domů zůstalo 21 osídlených a 18 pustých. Před třicetiletou válkou byla ve vsi německá menšina, ale ve válce zanikla. V létech 1667 - 79 zůstalo mezi usedlíky 5 němců.

Od roku 1628 náležely Pavlice k panství Jevišovickému. Toto panství po bitvě bělohorské bylo konfiskováno knížeti Münsterberskému, jenž se zúčastnil českého odboje. Po roce 1645 na rozkaz císařův byl majetek oceněn na 9 119 zlatých a jako hmotná odměna prodáno císařskému vojevůdci Ludvíkovi de Souches obránci Brna proti Švédům. Kromě toho generál obdržel titul osobního císařského strážmistra a byl povýšen do stavu svobodných pánů. Roku 1743 prodala Marie de Souches jevišovický velkostatek i s Pavlicemi hraběti Janu Ugarte. Také Pavličané se účinně podíleli na rozsáhlém selském povstání roku 1821, které zachvátilo téměř všecek poddanský lid venkova od Znojma až k Jihlavě.

Daleko věhlasné bylo umění pavlických hrnčířů, lidově zvaných toufarů. Výrobky toufarů z Pavlic, Vevčic a Rouchovan se nabízely na všech výročních trzích jihozápadní Moravy. Několik vzácných výrobků uchoval děkan P. Josef Vaněk a daroval je pražskému muzeu.

Pavlický rodák Josef Purcner po dlouhých bojích roku 1882 osvobodil z německé nadvlády moravskobudějovickou radnici a stal se tam prvním českým starostou. Byl také zemským poslancem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://pavlice.cz/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA