Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Suchohrdly

Obec Suchohrdly leží 4 km severně od Znojma v kopcovitém terénu posledních výběžků Českomoravské vysočiny, při okresní silnici Znojmo – Mor. Krumlov. V horní části obce je silnice protnuta u budovy Obecního úřadu silnicí vedoucí z Dyje do Kuchařovic.

Na jihovýchodním a jižním okraji obce se příkře zvedá z části zalesněný kopec zvaný „Hájek“, který zmalebňuje pohled na panoráma Znojma. Z „Hájku“ se směrem na východ a jihovýchod otvírá rozhled do Dyjsko-svrateckého úvalu až k Pálavským vrchům a jižním směrem do Rakouska. V letech 1947-1948 byl pod „Hájkem“ nad hřbitovem vybudován rybník o rozloze 1 ha. Dnes čeká na obnovu.

Historie

Název obce Suchohrdly se poprvé vyskytuje v listině Louckého kláštera v roce 1226. Původ tohoto podivně znějícího jména je slovanský. Jak časté prameny dokládají, jméno obce Suchohrdly je odvozeno od vlastnosti obyvatel a znamená „lidé se suchými hrdly“. Asi na tom něco bude, vždyť je známo, že zdejší starousedlíci se téměř výlučně zabývali vinařstvím, místní vína byla velice kvalitní a vozila se až do Vídně.

Obec Suchohrdly se připomíná v listině z XIV století. Obec patřila pod Loucký klášter, ale když se občané v r. 1580 vzdali katolické víry, vypověděli klášteru povinnost. Obec nejvíce utrpěla bojem v r. 1805 a 1809. Od dubu pod „Hájkem“ řídil Napoleon r. 1809 bitvu.

V lese „Purkrábka“, který náležel ke znojemskému hradu údělných knížat z rodu Přemyslovců se nachází staré hradiště a popelnicové hroby z doby hallstadské. V lese je rybník „Bohnický“.

Po bitvě na „Bílé hoře“ nastala germanizace Suchohrdel. I když se do obce přiženilo a přivdalo mnoho českých občanů ze sousedních obcí, obec se hlásila především k německé většině. Česká menšina v r. 1890 představovala pouze 105 občanů, ostatních 522 občanů se hlásilo k německé národnosti.

Současnost

Turistická ubytovna
Turistická ubytovna nabízí ubytování. V podkroví jsou ubytovací kapacity – počet lůžek (1x šestilůžkový pokoj,1x dvoulůžkový pokoj).

Informační středisko s přístupem na internet. Prostory vytváří zázemí pro školící semináře a rekvalifikační kurzy. Uvedené prostory nabízíme k pronájmu firmám, úřadům, společenským organizacím.

Knihovna nabízí služby čtenářům s využitím internetu. V současné době probíhá stěhování knih – zahájení půjčování bude oznámeno.

Pro společenské využití je k dispozici formou pronájmu vinný sklípek, další požadavky lze předem dohodnout.

Cukrárna vybízí k trávení volného času – posezení v cukrárně s terasou, pro děti využití dětského koutku.

Informace pro ubytování na Havranově domu:
- správce p. Vladimír Forejt mobil 721 211 497, 731 868 622
- e-mail: forejt@obec-suchohrdly.cz
- obecní úřad – telefon/fax: 515 22 56 90

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-suchohrdly.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA