Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tvořihráz

Obec se nachází na úpatí Českomoravské vrchoviny v Jevišovické pahorkatině 14 km severovýchodně od Znojma. Ze severu sousedí s obcí Výrovice, z východní strany s obcí Žerotice, na jihovýchodě s obcí Kyjovice, na jihu s obcí Suchohrdly a na jihozápadě s obcí Únanov.

Dominantami obce je budova dominikánského zámečku (1689). Zámecká kaple sv. Dominika dodnes slouží bohoslužbám. Zajímavostí jsou rozsáhlé sklepní prostory, které jsou propojeny sklepní chodbou s velikým vinným sklepem, známým dlouholetou tradicí výroby mešního vína, které se odtud rozváželo do všech dominikánských klášterů v naší zemi.

Historie

Obec vznikla kolem původní tvrze vybudované vladyky z Tvořihráze. První písemná zpráva pochází ze 14. století, kdy je zmiňována v roce 1349 Hedvika, vdova po Albertovi z Tvořihráze, která darovala svému bratrovi dvůr v Tvořihrázi. Majitelé se velmi často střídali, až tvrz zanikla během třicetileté války, zřejmě v roce 1634, kdy vyhořela a celá obec byla zpustošena.

V písemných pramenech se objevuje rovněž osada Psáry, která zanikla za války Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem. Nacházela se v místě nynějších polí směrem k hájovně sv. Huberta. Obec byla v minulosti vinařskou lokalitou a obklopovaly ji rozsáhlé ovocné sady.

Ves koupil v roce 1510 dominikánský klášter ve Znojmě a pronajímal ji různým nájemcům. V roce 1558 prodali dominikáni jeden poddanský grunt, pozdější Loucký mlýn, bratrovi majitele Žerotic. V roce 1562 bylo majiteli Žerotic pronajato celé zboží Tvořihrázské a ten zbudoval ze dvou gruntů Žerotický dvůr.

Po třicetileté válce začali dominikáni znovu v roce 1668 budovat dvůr a hospodářské budovy, v roce 1676 byl postaven pivovar a v roce 1683 založen rybník. V květnu roku 1689 zahájili znojemští dominikáni výstavbu barokního zámku s kaplí, který jim sloužil jako letní sídlo a v roce 1706 postavili kamenný most přes Jevišovku.

Zámek s zámeckou kaplí byl renovován v roce1732, kdy byl současně obnoven pivovar. Pivovar byl v roce 1742 přestavěn. Poslední svobodný dvůr v Tvořihrázi prodal dominikánskému konventu v roce 1750 Jan Václav Widman. Mniši tak získali celý Tvořihrázský statek a jejich majetkem zůstal až do roku 1948. Zámek spravoval až do roku 1990 ONV Znojmo, v současné době patří Obecnímu úřadu ve Tvořihrázi.

V 17. století postihly Tvořihráz rozsáhlé požáry, za napoleonských válek byla obec vypleněna a v letech 1831 a 1832 si vyžádala značné oběti morová epidemie.

Farní úřad se nachází v Žeroticích. Škola byla zřízena v roce 1813 a umístěna v jedné z chalup. Teprve v roce 1828 postavila obec školní budovu a před rokem 1890 byla škola přeměněna na dvojtřídní.

Spolkový život v Tvořihrázi představovala kontribučenská záložna, v roce 1898 založený vzdělávací spolek Palacký s knihovnou a v roce 1899 založený sbor dobrovolných hasičů.

Památky


Dominikánský zámeček
V roce 1689 začali znojemští dominikáni budovat v Tvořihrázi barokní zámek jako své letní sídlo, které bylo v roce 1732 renovováno. Poslední svobodný dvůr v Tvořihrázi prodal dominikánskému konventu v r. 1750 Václav Jan Widmann. Mniši tak získali celý Tvořihrázský statek a jejich majetkem zůstal až do r. 1948. Až do r. 1990 byl majetkem ONV Znojmo a sloužil sociálním účelům. Dnes je majetkem obecního úřadu Tvořihráz.

Celý objekt zámečku je podsklepen. Rozsáhlé sklepní prostory jsou propojeny sklepní chodbou s velikým vinným sklepem, ležícím mimo objekt zámku. Tento sklep má dlouholetou tradici výroby mešního vína, které se odtud rozváželo do všech dominikánských klášterů v naší zemi.

Další památky v obci

Socha sv. Jana Nepomuckého

Boží muka u silnice do Horních Dunajovic

Sýpka s rozsáhlou sgrafitovou výzdobou
Údajně základ dřívější tvrze, pivovaru a Žerotického dvora.

Historický Loucký mlýn na řece Jevišovce za obcí

Mlýn Hamr v obci

Historickými památkami je i lidová architektura některých domků

Historická budova mateřské školy z roku 1908.
Jsou v ní tři třídy. V roce 1995 byla rekonstruována a o rok později plynofikována. Každoročně ji navštěvuje kolem 30 dětí.

Současnost

Ke kulturním akcím slouží víceúčelový sál v budově obecního úřadu. Má 200 sedadel a v roce 1991 byla provedena jeho rekonstrukce. Je zde také umístěn hostinec s kapacitou 40 míst.

Sokolovna je umístěná ve středu obce v přízemní budově, v objektu je tělocvična, sociální zařízení a klubovna. Objekty pro sportovní vyžití doplňují hřiště na kopanou a odbíjenou. Připravuje se vybudování hřiště na tenis.

V obci jsou dvě prodejny smíšeného zboží a ve středu obce je postavena hasičská zbrojnice.

Soukromé služby prováděné v obci: autoopravna, stolařství a servis chlazení.

Turistika, sport a rekreace
Pro rekreaci v místě slouží hřiště ve středu a na okraji obce. Ve středu obce bude rozšířena plocha pro odpočinek a pro rekreační sport.

Středem obce protéká řeka Jevišovka, jejíž údolí západně od obce je turisticky atraktivní. Dva kilometry tímto směrem se nachází Výrovická přehrada s rekreační oblastí.

Po zelené značce zde vede turistická cesta ze Znojma a za Tvořihrází pokračuje přes Plaveč do Hlubokých Mašůvek, kde se nachází významné archeologické naleziště.

Údolím řeky Jevišovky vede atraktivní cyklotrasa po středověkých tvrzích a zámečcích - Lechovice, Žerotice, Plaveč, Lapikus, Kravsko.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=300, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA