Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Těšetice

Obec se nachází v Jihomoravském kraji, 9 km od města Znojma na hlavní silnici Znojmo - Moravský Krumlov, v nadmořské výšce 236 m. V obci žije ve 160 trvale obydlených domech 503 obyvatel, z toho 263 mužů a 240 žen. Průměrný věk je 39,1 let.

Obec a okolí v současnosti
Těšetice jsou samostatnou katastrální obcí 9 km severovýchodně od Znojma na hlavní silnici směrem do Moravského Krumlova. Únanovský potok protékající Těšeticemi od západu k východu, dělí obec na část severní - menší a část jižní - větší. Severozápadně nad obcí bylo objeveno a prozkoumáno staré sídliště dávných obyvatel. Jihovýchodně se nachází objekty Pomony, a. s., kde je částečná živočišná výroba. Poslední výběžky Českomoravské vysočiny končí planinou Jevišovickou a u Těšetic přechází v úrodnou rovinu, s nadmořskou výškou 236 metrů.

Těšetice leží na rozhraní útvaru prahorního a mladších třetihor (miocen). Nejvyšší bod v okolí je v lese Purkrábka (na západ) "Deblínek", který je 355 metrů nad mořem. Lesy jsou západně od Těšetic, většinou smíšené, ale nejsou však v katastru obce. Zde je jen několik akátových hájků, při potoku vrby, olše a nově vysázené topoly.

Se Znojmem a okolím jsou Těšetice spojeny dobrou okresní silnicí. Přepravu obstarávají autobusy Čas Service, a. s., a Psota, s. r. o., které jezdí několikrát denně oběma směry. V obci se nachází dvě autobusové zastávky a veřejná telefonní budka. Nejbližší železniční stanice je v Hodonicích - 8 km a ve Znojmě - 9 km. Poštovní úřad je v Prosiměřicích - 3 km a denní donášku pošty obstarává poštovní doručovatelka uvedeného úřadu. Obec je plně vybavena inženýrskými sítěmi (plynofikací, odpadní kanalizací včetně vlastní čističky, vodovodem a telefonní sítí).

Podnebí je mírné, průměrná roční teplota asi + 8 oC. Ročních srážek dešťových kolem 450 mm, což nasvědčuje tomu, že jsou zde suchá léta a mokrých roků je velmi málo.

V obci je mateřská škola, která vznikla přebudováním dětských jeslí, které byly v roce 1969 zrušeny. Provoz v adaptované budově začal 3. září 1973.

Obecní úřad je od listopadu 1990 - prvních demokratických voleb - samostatný a do samosprávy je voleno 7 zastupitelů z řad občanů obce.

Pro kulturní akce byl vybudován kulturní dům v hodnotě 1milionu Kč, který byl slavnostně otevřen dne 8. května 1960. V letech JZD Mír Práče, byl přebudován nákladem 2,5 milionu Kč na kinokavárnu.
Dne 9. srpna 1995 však z dosud nevyjasněných příčin vyhořel a přestože se krátce začalo s jeho úplnou obnovou (v roce 1996), tak z finančních důvodů byla stavba přerušena a čeká na dokončení, společně s přebudovávanými klubovnami, kde by měla být samoobsluha Jednoty a jednopokojové byty.

U potoka, při okresní silnici se nachází hasičská zbrojnice, kde je umístěna strojní stříkačka a potřebný materiál sloužící k lokalizaci požáru. Nachází se zde dočasně přemístěná obecní knihovna a prodejna ovoce a zeleniny Pomony a.s. Těšetice.

Pro sportovní vyžití bylo v roce 1951 vybudováno hřiště pro kopanou a o dva roky později dokončen plavecký bazén o rozměru 15 x 46 metrů. Tento však byl pro nevyhovující stav přebudován a v roce 1978 předán znovu k užívání. Původní šatny TJ Sokol Těšetice, byly rovněž přebudovány v současné restaurační zařízení s terasou a novými záchody a to v roce 1994. Ke službám obyvatel slouží dvě soukromé hospody a obchod se smíšeným zbožím Jednoty se sídlem v Moravském Krumlově.

Výměra obce činila v roce 1951 701 hektarů. Z toho orné půdy bylo 577 ha, připadající na JZD 460,34 ha, záhumenky družstevníků 24,90 ha a soukromý sektor 91,76 ha. V zemědělství vynikala obec v obilnářství, zelinářství, vinařství a sadařství. Krásný býval pohled nejen na lány výborné pšenice, ječmene, žita, kukuřice, ale i cukrovky a brambor. Od roku 1952 se pěstoval s velkým úspěchem po delší dobu tabák a paprika. Pěstování výborných znojemských okurek se stalo tradicí. Jedinečná a nádherná na pohled je vinice severně od obce. Západně od obce na rozloze 90 ha se rozprostírá sad Pomony, a. s., Těšetice, ve kterém se pěstují třešně, višně, jabloně a bohatá bývá úroda meruněk a broskví. Sadařství a vinařství stojí v Pomoně, a. s., Těšetice na prvním místě.

Z lovné zvěře zaujímá první místo zajíc, koroptev, bažant a v lese srnci a zbytky jelenů. Ze zvěře škodné - dravců srstnatých - se v okolí vyskytuje hlavně liška, tchoř a méně kuna. Z pernatých dravců škodí nejvíce jestřáb, krahujec, káně obecná a v zimě káně rousná. Vyskytuje se i užitečná poštolka. Některý rok se zhoubně vyskytují myši a není vzácností větší výskyt syslů.

Historie

Název obce Těšetice pochází od osobního jména Těšata. Do roku 1260 vlastnil Těšetice Jindřich z Dobelic, který dne 25. února 1260 daroval svůj dvůr v Těšeticích Louckému klášteru za roční plat dvou hřiven.

Od této doby přecházely Těšetice až do roku 1620 do rukou různých majitelů. Po roce 1620 byly panu Pertoltovi Bohobudovi z Lipého zkonfiskovány a v roce 1625 i se statkem krumlovským, k němuž připadly, prodány knížeti Gundakarovi z Lichtenštejna.

Po třicetileté válce byla osada sice německá, ale měla značnou českou menšinu. V osadě bylo tehdy 16 lánů, 4 domy osedlé, 3 nově pusté a 26 starých pustých. Rolí nově obdělaných bylo 110 měr, rolí starých pustých 1562 měr a vinic starých pustých 144 měr.

Poddanské poměry: Těšetice platily o sv. Jiřím a sv. Michala 43 zlatých a 57 krejcarů, dávaly 32 slepic, 167 vajec a týdně robotovalo: 11 sedláků po 3 dnech se 2 koňmi, 4 půlláníci po 3 dnech s 1 koněm a 19 čtvrtláníků po 3 dnech pěšky.

Že byla osada poněmčena teprve v pozdních dobách, dosvědčují některá česká jména tratí, jako například : Nádavka, Holitška, Sadky a Hájky. Rozloha obce 676 ha, skoro vesměs plodné půdy. Obecní pozemky měly v roce 1896 22 ha výměry. Roku 1673 byla prý pole pustá a ves téměř liduprázdná. V roce 1772 měla obec 337 obyvatelů, v roce 1834 v 68 domech 436 obyvatelů, v roce 1890 v 89 domech 516 obyvatelů a v roce 1900 498 obyvatelů, zemědělců většinou německé národnosti.

Na místě nynějšího kostela stála nepatrná kaple, která byla zbourána a v letech 1843 - 1847 nahrazena dnešním kostelem, nákladem moravského náboženského fondu. Dne 18. června 1848 byl kostel slavnostně požehnán, zasvěcen Nejsvětější Trojici a odevzdán bohoslužbám.

Místní fara byla zřízena v roce 1821. Protože nebyla používána a udržována, byla dne 20. října 1956 zbourána a vyzískaný materiál byl použit na stavbu již bývalého kulturního domu, který v roce 1995 vyhořel.

Škola byla postavena z náboženského fondu v roce 1829, přestavěna byla v roce 1892 nákladem obce a moderně zřízena v letech 1973 - 1974 nákladem 130 tisíc Kč. Pro stále ubývající počet žáků byla v roce 1984 uzavřena a přebudována nákladem obce na ubytovnu a jídelnu.

Historie však není úplná, protože se nedochovaly záznamy zejména z doby po 30leté válce, až po naše nové osvobození v roce1945, kdy i tato, kdysi česká, ale poněmčená obec, byla definitivně osvobozena.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.tesetice.cz, na kterých najdete další informace.   

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA