Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Našiměřice

Obec Našiměřice je velmi stará, v roce 2006 roce oslavila 770 let od první písemné zmínky o Našiměřicích v kronikách (r. 1236).

Historie

Obec Našiměřice byla od pradávna staročeskou vladyckou vsí, ležící v dolíku rozsáhlé úrodné Dyjskosvratecké nížiny, 217 m n. m., 8 km jihovýchodně od města Moravského Krumlova. Už starý slovanský název svědčí o jejím původu. Jméno je patrně odvozeno od osob Našomír nebo Našimír, je tedy patronymické (podle CDM, r. 1236 de Nasmariz a Nasmeritz, 1244 de Naschemerische).

Již v dávné době bývaly Našiměřice samostatným panstvím. Na místě za kostelem stával před rokem 1240 hrad a byla zde i románská věž kostela, která později shořela. V Našiměřicích byla kolébka českého vladyckého rodu se znakem vzpřímeného vlka. Mezi jeho nejstarší známé předky patří Vlk
z Našiměřic (1236 - 1272), který byl od roku 1259 majitelem statku. Synové vlka, bratři Rancíř, Bernard a Jenec, jsou uváděni v letech 1263 - 1275. Později následoval Jenec (1278 -1298).

V letech 1312 až 1322 je psán v listinách jako držitel Otto z Našiměřic, který žil současně s Jencem z Našiměřic (1325), nazývaným Černý. Ten přistoupil roku 1349 jedno role své manželce Anně. Kolem roku 1349 - 1350 zde drželi nějaké zboží bratři Hartleb, Jindřich a Smil, majitelé hradu Bukoviny u Hostimi. Roku 1355 spolčili své statky Oldřich z Našiměřic a Blud z Králic, jenž držel také statek v Petrovicích.

Oldřich z Našiměřic dal připsat roku 1358 své manželce Markétě ze svého statku v Našiměřicích majetek za 125 hř., když dostal svolení od svého bratrance Smila z Police. Současně přijal Budislav z Našiměřic i svého příbuzného Štěpána z Bránek na 1/2 farního patronátu a 3 hř. ročního platu do spolku. Roku 1365 postoupil Jan z Bohutic své manželce 10 hř. ročního platu, již v roce 1368 jej prodal Filipovi z Jakubova. Sazemka ze Zelovic postoupil Oldřichovi ze Želetavy 1/6 hradu, l/6 ovocného sadu a dvůr v Našiměricích, který to všechno prodal r. 1371 Jimramovi z Jakubova.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasimerice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA