Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lesonice

Obec Lesonice se nachází v klidné severní části Znojemska nedaleko Moravského Krumlova. Rozkládá se v mírném údolí na ploše 661 ha. Obec je obklopena lány polí a z východu pak převážně
listnatým lesem, který navazuje na Krumlovský les vedoucí k Dolním Kounicím jako poslední výběžek
Českomoravské Vysočiny před Pálavou.

Historie

Osídlení lesonického prostoru v době prehistorické dle početných nálezů a vykopávek počíná již v mladší době kamenné. Nedaleko současné obce na vrcholu Leskoun se nacházelo útočné hradisko. I po době stěhování národů byly Lesonice dle archeologických nálezů osídleny Slovany. Obec byla vždy ryze slovanská, a jak se píše v místní kronice, obyvatelé obce říkají – moravská. Od názvu vrcholu Leskoun (dříve Lysoň), popřípadě z důvodu rozsáhlého zalesnění v minulosti
mohl vzniknout i současný název obce.

První zmínka o Lesonicích pochází z roku 1190 a týká se záznamů o převodu pozemků katastru obce (tehdy Lissnitz). Písemný záznam z roku 1349 dokládá existenci panského dvora v Lesonicích v držení Zdeňka z Lipé, jednoto z majitelů Moravského Krumlova.

V roce 1866 obcí táhla pruská vojska, která se rozložila po sousedních obcích.

Osudy místních lidí poznamenala i 1. a 2. světová válka.

K panskému dvoru, později velkostatku patřila ta nejlepší půda a rodiny, zpravidla malozemědělci,
vlastnily pouze malou výměru půdy. Příslušníci těchto rodin ve velkostatku pracovali.

Současnost
Areál velkostatku, který později využívalo JZD, je v současnosti v neudržovaném stavu bez využití. V roce 1924 byla místními lidmi vybudována Sokolovna, která v současnosti, společně se hřištěm,
slouží ke sportovním a kulturním účelům. Občanům je k dispozici prodejna smíšeného zboží a k rekreačnímu využití je v místě také koupaliště. Turisté mohou do obce zavítat i prostřednictvím cyklostezky.

Dlouholetou tradici v obci má malotřídní škola, kterou navštěvují jak místní žáci, tak i žáci z okolních obcí.

Aktivní je organizace místních hasičů a členové TJ Sokol. Z kulturních aktivit lze připomenout znovuobnovení tradice konání místních slavnostních hodů, každoročně v měsíci srpnu.

V současné době žije v obci 185 obyvatel. V regionu je vysoká míra nezaměstnanosti, za prací je třeba dojíždět. Územní plán obce, nedávno vypracovaný, by měl vést k efektivním rozvoji současného stavu obce a přispět ke zkvalitnění života všech občanů.

Zajímavosti
K zajímavostem obce patří místní zvonice, dále pak je v obci umístěna socha Jana Nepomuckého
a pomník padlých z I. světové války.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.lesonicemk.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA