Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jiřice u Miroslavi

Historie
Nejstarší známá data z dějin naší obce dle kroniky začínají od roku 1350. V tom čase náležely Jiřice klášteru jeptišek sv. Kláry ve Znojmě. Dosud známým nejstarším farářem byl Jan a byl v roce 1387 zapsán jako posluchač na Karlově universitě. Jeho nástupcem byl Petr z Račic r. 1411. Kolem roku 1560 sem přišli též hlasatelé protestantismu a získali značný počet obyvatelstva.

Třicetiletá válka zasadila zde tvrdé rány. Od roku 1633 do r. 1678 byla duchovní správa přenesena do Troskotovic, kostel byl řadu let v rozvalinách. Nový kostel byl zbudován jen pro Jiřice a stál na místě nynějšího a v jeho bezprostřední blízkosti se nacházel hřbitov.

Současný kostel sv. Anny byl postaven v roce 1903. Škola byla založena již před r. 1652 a stávala proti nynější farní budově. Roku 1805 postavena nová škola na severní straně kostela. Nynější školní budova byla postavena r. 1908. Obyvatelstvo Jiřic i okolních obcí bylo téměř úplně německé, byla zde jen německá škola a v kostele se též mluvilo jen německy.

Bitva u Slavkova
Do Jiřic s převážně německým obyvatelstvem přišli Francouzi 18. 11. 1805. Byli to vojáci Muratova předvoje. Z nich 8 důstojníků přespalo na faře. Druhý den přitáhlo k obci 16 tisíc mužů Lannesova sboru. Odpočívali několik hodin na okolních lukách. Obce jim musely dodat chleba, maso a víno. Maršál se svým štábem obsadil faru. V poledne přijel od Znojma sám Napoleon. Osobně zajel na faru, neboť se mu zdálo, že vojáci příliš dlouho zahálejí. Nakonec ale i on vypil dvě sklenky místního vína. Tyto události popisuje stará školní kronika.

Ke konci II, světové války byly Jiřice bombardovány, bylo poškozeno několik obytných domů a malá věžička vedle hlavní věže kostela byla shozena. Celkem však škody nebyly tak veliké jako v okolních obcích.

Po skončení války se do Jiřic přestěhovali krajané z Jugoslávie z okolí Daruvaru. Byli to příslušníci I. československé brigády Jana Žižky z Trocnova v Jugoslávii se svými rodinnými příslušníky. První sem přijeli počátkem října 1945. Z původních 203 popisných čísel bylo utvořeno jen 130 obytných domů, některé musely být zbourány. Vyučování v české škole bylo zahájeno po nutných opravách školy 26.11.1945. Řídícím učitelem byl ustanoven ONV v Moravském Krumlově Štěpán Cenek.

Památky


Kostel sv. Anny
Dominantou obce je kostel sv. Anny ve slohu neorománském.

Socha sv. Jana Nepomuckého
Baroko z mušlového vápence z roku 1724 umístěná před kostelem.

Starý židovský hřbitov

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jirice.cz, na kterých najdeme další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA