Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bohuslavice u Zlína

Obec Bohuslavice leží asi 8 km od Zlína v údolí potoka Březnice v nadmořské výšce 257 m. Celá naše obec se rozprostírá v malebném kraji a je zde krásný výhled na vesnici ze všech okolních kopců.

Historie
Obec Bohuslavice leží asi 10km jihozápadním směrem od Zlína. Rozkládá se v protáhlém, nepříliš širokém údolí potoka Březnice na severozápadním okraji Vizovických vrchů. Terénní reliéf vytváří zvlněnou pahorkatinu s průměrnou nadmořskou výškou kolísající mezi kótami 236 a 464 metrů nad mořem. Katastrální uzemí má rozlohu 805 ha, z toho asi 390 ha připadá na zemědělské půdy a 335 ha na trvalé porosty. K 1. 1. 2003 měla obec 807 obyvatel a 239 domů.

První záznam o vesnici pochází z roku 1362. Po roce 1405 se stala trvalou součástí panství Malenovice. Vznik obce je spojen pravděpodobně s kolonizačním úsilím moravského hraběte Jana Jindřicha, v jehož držení panství bylo. Sňatky a úmrtí měly za následek časté střídání majitelů malenovského panství. Mezi jinými to byli též Kryštof Karel Konický, Karel Libštejsnký z Kolovrat, hrabata Karel Maxmilián Thurn, Karel z Lichtejnštejna, Karel Vincenc Salm z Neuburg a Leopold Šternberk. Šternberkové vlastnili panství až do roku 1945. Poslední z nich koupil panství Malenovice spolu se statkem Pohořelice za 660 000 zlatých. Obyvatelé vesnice byli převážně drobní zemědělci, živili se chovem ovcí, koz, krav a ostatního domácího zvířectva.

Z různých náznaků vyplývá, že osídlení Bohuslavic spadá do mnohem starší doby, než dosvědčují písemné zmínky. Celá obec byla posunuta blíže k Doubravám, kde se dodnes dají nalézt zbytky zdiva. V místě za budovou dnešního obecního úřadu stála pravděpodobně tvrz, která bývá označována jako Buchtů Hrádek. Z událostí ovlivňujících život vesnice je třeba vzpomenou epidemii cholery, která v roce 1866 obec postihla, při níž zemřelo 60 místních obyvatel. První polovina 20. století se nesla ve znamení dvou světových válek. V nich položili své životy i občané Bohuslavic. Tyto oběti připomíná památník padlých uprostřed obce. Druhá polovina 20. století zase byla ve znamení socialismu a socialistického kolektivismu. Zejména pro sedláky, kteří dobývali svůj chléb vezdejší v potu tváří, to byla doba hlubokého ponížení duchovního i materiálního.

Turistika

Kaple Navštívení Panny Marie
Novou dominantou obce se v roce 2003 stala kaple Navštívení Panny Marie. Kaple je zasvěcena Navštívení Panny Marie a její stavba symbolizuje sepnuté ruce k modlitbě. Svou bílou barvou září na celé okolí a na vrcholu se leskne stříbrný kříž.  Kaple byla vysvěcena otcem biskupem Josefem Hrdličkou dne 18. 10. 2003. V říjnu roku 2004 byly slavnostně posvěceny otcem biskupem J. Hrdličkou zvony ze zvonařské dílny pana J. Tkadlece z Halenkova. Velký znov, sv. Josef – ochránce rodin, váží 245 kg. Malý zvon, sv. Lukáš, váží 50 kg. Díky nečekaným sponzorům se do konce roku 2004 podařilo větší zvon i zavěsit.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bohuslaviceuzlina.cz/index.php?nid=1127&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA