Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lípa

Historie obce od založení až po současnost
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1261. V minulosti proslula kvalitním zemědělstvím, chovem koní i hovězího dobytka. Vlakové nádraží lokální trati z ní činilo důležité místo pro spojení s hospodářským okolím. K dřevozpracujícímu průmyslu přibyla v padesátých letech 20. století firma s ropnými produkty. Nové obchodní a technické aktivity se prosazují po roce 1989, kdy se obec po 30 letech osamostatnila od města Zlín (1. 1. 1990).

Lípa v období 1990 - 2000
Shrňme snahy obecního zastupitelstva a samozřejmě i všech lipských občanů v posledním desetiletí. V předcházejícím období byl v Lípě zrušen obecní úřad, škola, služby. Odcházeli obyvatelé a s nimi naděje cokoliv prosadit, změnit ve prospěch obce. Byla to souhra mnoha okolností a vlivů. Začala zde vznikat průmyslová zóna města Zlína, firmy s problematickou výrobou, technologie stávajících fabrik byly zastaralé, zhoršovalo se životní prostředí. Při budování socialismu se zapomnělo na samotného člověka.

Díky demokratickému systému po roce 1989 a zákonu o obcích dává samostatnost občanům obrovské možnosti. Jsme plně zodpovědní za všechno, co jsme vykonali, konáme a chystáme se dělat v budoucnu.
Při delimitaci jsme obdrželi od Měst NV Zlín počítací stroj Niva, ještě starší psací stroj a obraz prezidenta. Začátek se k 1. lednu 1990 spíše rovnal deficitu: pouze rozdělaný vodovod, malá část kanalizace s vyústěním do Dřevnice. Objekty postavené občany v akci Z patří po roce 1989 Jednotě (budova samoobsluhy) a TJ Sokol (areál sokolovny). Nebylo kam umístit ani židli pro starostu, chyběl objekt obecního úřadu. Začalo se pracovat v provizorních buňkách ve dvoře hostince U Kubínů. Museli jsme se naučit systému práce, zavést funkční administrativu. Vše jsme zvládali těžce, pomalu a hlavně úplně sami. Posléze se dostal OÚ do nájemních místností budovy ZD Podřevnicko (v domě č. p. 151).

Až v roce 1994 došlo k rekonstrukci prostor jediného majetku obce, budovy bývalé školy, a zde nalezl obecní úřad své definitivní stanoviště. Postupné opravy tohoto objektu a investice jsou podrobně zaznamenány v kapitole o školství. Nový kabát má dnes také kaple i hasičská zbrojnice, byly rekonstruovány autobusové zastávky, veřejné osvětlení, místní rozhlas.

Jako jedna z prvních obcí po roce 1990 jsme si nechali zpracovat cenovou mapu a podrobný územní plán, který zahrnoval zóny pro průmysl, zeleň, sport, odpočinek a také lokalitu pro bydlení nových občanů. Ta je připravena na Podstráňkách pro 30 rodinných domů s kompletní infrastrukturou včetně nové komunikace a telefonu. Samozřejmě tomu předcházely velké investice v samotné obci.

Vybudování vodovodu, kanalizace, plynovodu, telefonních rozvodů a elektrické sítě v celé stávající lokalitě. Další důležitou stavbou byla pěší komunikace z Potůčků do Želechovic, která pro část obyvatel výrazně zlepšila bezpečnost. Postupně se upravuje i ráz vesnice - po Stráních přichází na řadu centrum obce a dle financí další místa. Rozsáhlé investice uplynulých let se přiblížily svou finanční hodnotou k celkové částce 40 miliónů Kč. Radostný výsledek desetiletí, zvlášť s přihlédnutím ke stavu na jeho začátku.

Nejvíce je ale potěšující to, že se do Lípy začíná vracet společenský a kulturní život. Od roku 1991 máme znovu obecní knihovnu, vydáváme zpravodaj. Myslivci se vzorně starají o revír, hasiči umí řešit vzniklé problémy (např. při povodních v roce 1997 se určitě mezi ostatními neztratili), svůj areál udržují sokolové spolu s oddílem fotbalistů a cvičenek aerobiku.

Folklorní soubor Obůrek ze ZŠ v Želechovicích nám každoročně oživuje tradice Velikonoc, příchodu jara či vánočních svátků. Karnevaly, plesy, stavění májky, dětské dny, zájezdy po celé republice atd. O množství těchto akcí svědčí alba fotografií i zápisy v pečlivě vedené obecní kronice založené v roce 1991. Podle uměleckého návrhu heraldika Miroslava Pavlů schválil v roce 1999 Parlament České republiky znak a prapor obce Lípy. V příštím roce převzali zástupci obce Radek Palán a Jan Turecek z rukou Václava Klause oficiální doklady k užívání obecních symbolů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.lipa.czobce.info/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA