Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bratčice

Historie
Ves Bratčice, ležící v nejjižnějším cípu polabské nížiny, stulená pod lesní vyvýšeninou Tisé skály, je jednou z nejstarších osad v kutnohorském okrese. První zmínky o Bratčicích máme již z roku 1126. Začátkem 13. století patřily Bratčice "Janu, synu Zbyslavovu na Bratčicích".Vznik nynějšího úředního názvu Bratčice, staršího Bračice a dávného Braterčice odvozují někteří od toho, že ves tuto založil Zbislav, který měl dva syny, jež byli vůči sobě bratry.

Jan z Bračic zemřel po roce 1254 a byl pohřben v kostele řádu německých rytířů v Drobovicích, který sám vystavěl. Listinou ze dne 7. listopadu 1242 věnoval Bračice zmíněnému řádu. Listina tato psaná latinsky je uložena v archivu v Královci. - Kostel byl v Bratčicích postaven r. 1350, tedy v době, kdy ves patřila řádu německých rytířů. Klášter drobovický prodal Bračice roku 1370, avšak 1399 je zase koupil zpět. Roku 1418 byli vyhnáni členové řádu německých rytířů z Drobovic a roku 1421 byla komenda drobovická husity zničena, a tím také bylo zabráněno germanizaci kraje.

Není přesně známo, kdo byl majitelem Bratčic v době husitské. V neklidných dobách se držitelé rychle střídali. V roce 1555 získal bratčický dvůr rytíř Heřman Bohdanecký z Hodkova a vytvořil z něj feudální velkostatek s dvorem, lesem, kostelem a mlýnem. Vystavěl zde též novou tvrz. Roku 1593 předal vládu nad velkostatkem svému synovi Adamovi. Ten však hospodařil velmi špatně, zadlužil se a musel v roce 1609 celý majetek prodat svému věřiteli Václavu Chotouchovskému z Nebovid. V roce 1612 koupil Bratčice rytíř Jan Dobřenský z Dobřenic. Jeho syn Jiří byl náboženství luteránského, jež v té době přejímali dřívější husité a byl také osobně zúčastněn na odboji, který zvedli r. 1618 stavové čeští proti králi Matyáši a Ferdinandu Habsburskému.

Odboj stavů vyzněl v nešťastnou bitvu na Bílé hoře 8. XI. 1620 a protáhl se ve válku třicetiletou, projevil se válečně nejprve v září 1618, kdy došlo k prvnímu utkání mezi vojsky císařovými a stavovskými v šestidenní bitvě. Císařští, vedení Dampierrem, měli ležení severovýchodně od Bratčic a hlavní jejich stan byl na Vystrkově, kde tenkrát vedla hlavní silnice z Čáslavi k Německému Brodu. Jejich fronta se táhla od Tupadel, přes kapličku u Bratčic, Vystrkov a dál k Okřesanči. Vojsko stavovské rozbilo své ležení na čáře šibeniční vrch (nynější Bambousek), Drobovice. Císařským se sice podařilo vypálit ves Potěhy, tehdy patřící městu Čáslav a před jejich frontou ležící, ale nezdařilo se jim odrazit útok stavovských vojsk a proto lesem ustupovali směrem k Pelhřimovu. Na ústupu císařští vypálili tvrz v Bračicích, o které věděli, že patří odbojnému rytíři Jiřímu Dobřenskému.

V roce 1642 přešly Bratčice v majetek Bernarta Ignáce Felixe Šmerovského, který měl za manželku Ludmilu Dobřenskou, dceru Jindřicha Dobřenského. Tento velmi vzdělaný a schopný rytíř se zasloužil o to, že na tvrzi spravující velkostatek bratčický byla založena Vrchnostenská křestní matrika pro poddané v Bratčicích, jako jedna z prvních. v českých zemích. Zastavil úpadek velkostatku, postavil v Bratčicích pivovar a ovčín, zanechal svým potomkům majetek na Bratčicích za 20 000 zlatých. Mimo jiné nechal v roce 1659 pro kostel ulít veliký zvon, který až do roku 1917 vyzváněl do kraje. V kostele před oltářem nechal vybudovat rodinnou hrobku. Jeho syn Jindřich Felix Šmerovský prodal zadlužené panství roku 1672 Arnoštu Leopoldu hraběti de Suys, pánu na Tupadlích.

Jak již bylo řečeno, tvrz v Bratčicích byla vypálena v září 1618 a od té doby pravděpodobně již nebyla řádně znovuzřízena a po roce 1672, kdy středisko panství přechází z Bratčic do Tupadel, začíná již význam Bratčic upadat a nepovznáší se ani za panství knížat z Auerspergů, ježto v té době upadá i význam Tupadel, neboť sídlem se stávají Žleby.

V Bratčicích byly v roce 1895 prvním spolkem Hasiči a v roce 1910 Divadelní spolek, který s válečnými přestávkami existoval ještě i po roce 1946. V roce 1919 založil kaplan Smrčka z Potěh Tělocvičnou jednotu OREL. Kromě činnosti tělovýchovné se zabývala i náboženskými slavnostmi, divadly a plesy. Členové se scházeli v dolním hostinci ("U Nováků"). V roce 1923 uctila obec památku padlých za 1. světové války postavením památníku na návsi.

Název obce Bratčice byl obci definitivně úředně určen v roce 1925. V témže roce vzniká další tělovýchovný spolek SOKOL. Roku 1949 byla založena Myslivecká společnost a ve druhé polovině 50. let byla založena motoristická organizace SVAZARM. V obci se začíná rozvíjet i soukromé podnikání.

Ne všechno však bylo v posledních 50. letech růžové. Tak jako v celé společnosti, tak i u nás se pomalu vytrácelo důstojné udržování různých kulturních a církevních tradic a svátků. Například poutí, posvícení, masopustů, velikonoc, věnečků apod., při kterých k sobě lidé nacházeli cestu. Udržují se pouze oslavy "Boží tělo". Promítlo se to i do péče o symboly kulturních tradic, jako je kostel, pomníky, památníky, kaple a hřbitov.

V posledních letech se něco částečně napravilo, v případě hřbitova a střechy kostela. Je ale třeba pokračovat. Přes všechny problémy lze do budoucnosti obce hledět s optimismem, protože lidé jsou zde pracovití a při dobrém vedení dokáží v Bratčicích vykonat mnoho a mnoho dobrých skutků.

Památky
Mlýn, kostel, kaplička

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bratcice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA