Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slopné

Historie
Historicky je vznik obce datován do počátku 13. století. První doložená písemná zmínka se nachází v archivech arcibiskupství olomouckého v zakládací listině cisterciáckého kláštera ve Vizovicích již 20. srpna roku 1261. Později byla v majetku panství broumovského.

V sedmdesátých letech minulého století byla obec sloučena do integrovaného svazku obcí s obcemi Sehradice, Dolní Lhota a Horní Lhota.

Po převratu v roce 1990 získala obec znovu plnou samostatnost na základě rozhodnutí občanů obce.

V roce 2001 byly obci Slopné při příležitosti oslav 740. výročí první písemné zmínky o obci uděleny parlamentem ČR symboly obce znak a prapor. Znak obce má zelený, žlutě olemovaný podklad a jeho hlavním motivem je pes nesoucí chleba, jako symbol patrona slopenského kostela sv. Rocha. V levém horním volném poli je klas jako symbol převládající činnosti obyvatel, zemědělství. V posledních letech však tento druh obživy obyvatel obce ustupuje stále více do pozadí před činností průmyslovou.

Rozloha obce je 965,832 ha, z toho 384,732 ha je zemědělská půda, 527,926 lesní pozemky, vodní plocha 3,121 ha, zastavěná plocha 11,42 ha a ostatní plocha (komunikace, manipulační plocha) 38,636 ha.

Celkově má obec 199 popisných čísel, ve kterých žije 577 obyvatel s trvalým pobytem. Již od počátku osmdesátých let minulého století má počet obyvatel obce klesající tendenci, která se však v poslední době zpomaluje. Nejvyšší známý počet obyvatel byl v padesátých letech minulého století, a to 735 trvale přihlášených obyvatel obce.

Památky
Pozoruhodné je Čertovo kopyto a také Rudovka, nacházející se pod nejvyšším místem katastru, Klokočím. V Rudovce, jak sám název napovídá, se dolovala ruda. Do podzemních prostor vedl ještě ve třicátých letech vlez, který je nyní zcela zakryt. V knize Dějiny a paměti Vizovic je uvedeno, že se traduje pověst o dolování zlaté rudy osobou jménem Zblavec. Snad i to podnítilo kováře Beňka z Loučky, aby začal kolem roku 1934 v Rudovce pátrat a žádal nového majitele lesa, Lesní družstvo, o povolení těžit. Povolení nedostal, ale údajně tam pátral i v noci.

Od trati Rybníky směrem ke Strašnému žlebu je lokalita, nazývaná U indycha. Tam prý soukeníci získávali modrou hlínu na barvení sukna.

Hlaďáčka byla neobyčejně vydatná studánka, nacházející se na levé straně na kraji lesa. Vytékal z ní potůček vody a nikdy nezamrzal. Vydatnější byla v okolí pouze Kocmánka pod Slavickým kopcem v Tutkovském sedle nad Horní Lhotou, a ta byla v roce 1931 zachycena pro vodovod do Luhačovic. O Hlaďáčce si staří lidé vyprávěli, že kdyby se prokopala, zatopila by celou vesnici. Nestalo se tak ani v roce 1948, kdy byla při budování vodovodu prokopána do hloubky 3,5 m. Skutečnost, že leží na vynikajícím zdroji pitné vody, potvrdily i pozdější vrty. Po velké průtrži v červnu 1987 vytryskl uprostřed cesty asi 6 m od Hlaďáčky silný proud čisté pitné vody. Toto trvalo dva týdny.

V katastru obce jsou i minerální sirnaté prameny. Nejsilnější pramen nazývaný „Sirkovica“ je v Křešově na pravé straně potoka, parcela č. 3645. Tento pramen byl v minulosti zabezpečen vyzděním do čtverce, údajně za přispění hraběnky, která se vodou z pramene uzdravila. V roce 2000 tento pramen nově zabezpečil oddíl Orlíků. Druhý slabší pramen byl na Žarovech na parcele č. 2898 a při melioraci trati byl sveden do odvodnění. V horách na Vizovsku fungovaly na sirnatých pramenech troje lázničky.

Jen starší generace si dnes pamatuje na staré stromy, převážně lípy, které se nacházely na katastru obce. Nejmohutnější a také nejstarší lípa stála za kaplí a byla zde ještě před postavením první dřevěné kaple. V roce 1962 byla vyvrácena vichrem. Lípy před kaplí vzaly časem za své; torzo nejmenší ustoupilo stavbě kostela, ale několik jich lemuje hřiště. V současnosti je tou nejmohutnější lípa u bývalého náhonu na mlýn u č. 46; voda tekoucí na mlýn přinášela lípám dostatek vláhy a živin. U zástavy tohoto mlýna vyrostl díky příznivým podmínkám jedinečný smrk.

Nejstarší dřevinou na katastru je dřín pod bývalým mlýnem v Olšanech. Pochází ještě z doby, kdy mlynáři potřebovali jeho údajně nejtvrdší dřevo na zuby na kolo „palečnici“, které byly později nahrazeny zuby železnými. Byl zachován shodou šťastných náhod a téměř měsíc před rozkvětem ovocných stromů oznamuje množstvím žlutých květů příchod jara.

Z ovocných stromů stále odolává torzo nejstarší hrušně, která ještě stále přináší ovoce. Lze ji najít na pravé straně cesty Zahradami od vesnice k horám.

U potoků vyrostlo v posledním období mnoho stromů, ale žádný nedosahuje mohutnosti vrby u potoka u Křešůvku v zatáčce směrem na Loučku.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.slopne.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA