Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Albrechtice

Obec Albrechtice leží asi 8 km jižně od města Karviné na severním okraji Těšínské pahorkatiny, v malebném údolí, kterým protéká řeka Stonávka s jejím pravobřežním přítokem Chotěbuzkou. Průměrná nadmořská výška území se pohybuje mezi 260 až 280 m n. m. Rozloha obce činí 12,69 km2 a v současné době zde žije 4 050 obyvatel.

Historie

Archeologickými nálezy zde byla doložena mladší doba kamenná (pazourkovou industrií) a keramické nálezy svědčí o nepřetržitém osídlení od 9. století.

Nejstarší písemná zpráva se však dochovala až z r. 1447, v níž se dovídáme, že v té době byla obec již zemanskou vsí s farním kostelem. Název obce je možno vztahovat k příjmení Albrechta, podkomořího Těšínského knížectví, který zde vystupoval po r. 1322 jako svědek v soudních protokolech. Od r. 1461 se Albrechtice připomínají u města Těšína a od r. 1693 se staly součástí Karvinského panství. Do r. 1952 příslušely soudnímu okresu Fryštátu, pak do r. 1960 okresu Č. Těšín a posléze okresu Karviná.

Turistické zajímavosti

Barokní kostelík
Nejstarší budovou v obci je barokní kostelík z r. 1766, postavený z mohutných dubových klád, obložených jedlovými fošnami, se šindelovou střechou, stojící v areálu hřbitova. V současné době je chráněnou památkou lidové architektury, která se k bohoslužebným účelům využívá jen příležitostně na Dušičky.

Kaplička
K dalším chráněným objektům patří zděná kaplička z r. 1844 v osadě Pacalůvka.

Děl. dům z r. 1908 a boží muka u silnice, východně od nového sídliště. Poslední dva dřevěné domky zanikly počátkem 70. let. Dřevěná, polygonální stodola z osady Pardubic byla převezena do skanzenu v Rožnově p./R. Dochovalo se však ještě několik dřevěných větrníků, z nichž některé jsou ještě funkční.

K nejstarším zděným budovám v obci patří základní škola s polským vyučovacím jazykem, původně katolická z r. 1828, která však už doznala značných změn dostavbami, budovy zemědělské farmy na Důlském z r. 1840 a budovy statku Bělehrad z r. 1885.

Pamětihodnosti

K pamětihodnostem obce patří římsko-katolický kostel Petra a Pavla z r. 1938 a budova obecního úřadu která vznikla adaptací obecné školy z r. 1923.

V její těsné blízkosti vznikla budova pošty (1993), zdravotní středisko (1988), hasičská zbrojnice (1975), mateřské školy (1983), nákupní střediska (1984), základní školy (1986), adaptovaný Dům PZKO (1994).

Původní typ rozptýleného osídlení byl porušen výstavbou nejprve tzv. dvouletkového sídliště z 50. tých let a v 80. letech panelovým sídlištěm s výškovými domy. Současně byla vystavěna i čistička odpadních vod v severní části obce v údolní nivě řeky Stonávky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecalbrechtice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA