Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dětmarovice

Dětmarovice leží v severovýchodní části Ostravské aglomerace, 9 km severozápadně od okresního města Karviná v nadmořské výšce 214 až 234 m, nejvyššími body jsou Vilčkův kopec (266 m) a Nebrojův kopec (250 m).

Dětmarovice mají rozlohu 1 376 ha, z toho 61,3 % tvoří zemědělská půda a 38,7 % ostatní plochy.
Hraničí s městy Karviná, Orlová, obcemi Dolní Lutyně a Petrovice u Karviné, na severu pak s Polskem.

Správní území obce tvoří 2 katastrální území - Dětmarovice a Koukolná (159 ha), která se stala součástí Dětmarovic v letech 1872 až 1875. Další místní části jsou Zálesí, Olmovec a Glembovec.

Historie

První písemná zmínka o Dětmarovicích sahá do roku 1305. V první době patřila obec do majetku těšínských knížat. Kníže Přemek prodal v roce 1362 polovinu Dětmarovic Držkovi z Věřňovic, druhou polovinu si dále podržel. Rod Držka z Věřňovic se pak píše z Dětmarovic. Tento rod vystřídal rod z Březovic. Později se polovina vsi dostala do držení orlovského kláštera, odkud ji v roce 1560 ve sporu o nástupce zemřelého opata zabral kníže Adam. Tím byla ves opět spojena v jeden hospodářský celek. Jako součást knížecího majetku, jmenovitě panství fryštátského, sdílely Dětmarovice jeho osudy.

Po Kazimírově smrti roku 1571 musel dát Václav Adam souhlas k prodeji většiny území v Kazimírově držení. Dětmarovice se tak dostaly k rychvaldskému panství. V poslední čtvrtině 17. století jsou však již součástí tafovského panství dolnolutyňského. Roku 1792 koupil Dětmarovice Jan Larisch a spojil je s karvinskými statky. V tomto svazku setrvaly až do zrušení poddanství v roce 1848, pozemková tržba však zůstala v rukou Larischů až do první pozemkové reformy v letech 1924 - 27, kdy byly postátněny některé statky, ostatní vlastnictví bylo zrušeno po osvobození v r. 1945

Obec patřila k fryštátskému soudnímu okresu až do roku 1855, kdy připadla k bohumínskému smíšenému okresu, od roku 1868 byl pak tento okres začleněn pod hejmanství ve Fryštátě. 9. 10. 1938 byl proveden zábor obce Polskem, v období nacistické okupace se tak Dětmarovice staly součástí okresu Teschen. Obec byla osvobozena 1. 5. 1945 sovětskými jednotkami. Od roku 1949 patří do okresu Karviná.

V roce 1785 měly Dětmarovice 691 obyvatel (99 domů) a Koukolná 105 obyvatel (15 domů), v roce 1850 měly 947 obyvatel, v roce 1930 4118 obyvatel (708 domů).

Turistické zajímavosti


Nebrojova kaple
Dle dochovaných historických materiálů postavena v r. 1860 v blízkosti pohřebiště z třicetileté války, pojmenována po dětmarovickém fojtovi z poloviny minulého století, který byl uznáván pro své zásluhy o dobré vedení obce. Dle legendy postavena na památku nešťastné lásky panem Františkem Nebrojem.

Římsko - katolický kostel sv. Maří Magdalény
s farností, postaven v letech 1869 - 70 na místě původního dřevěného kostelíku. Jednolodní, v novorománském slohu, vyzdoben nástropními malbami znázorňujícími výjevy z bible od akademického malíře Josefa Drhy z r. 1958.

Pomník obětem 1. světové války
(na místním hřbitově) a pomník obětem 2. světové války (v parku před Dělnickým domem).

Současnost

Severní část obce je průmyslová, tvořena především největším závodem na katastru obce - tepelnou elektrárnou Dětmarovice, která je součástí akciové společnosti ČEZ. Svým výkonem 800 MW je největší elektrárnou na Moravě. Výstavba proběhla v letech 1971 - 76, dodává jak elektrickou energii, tak i teplo, v posledních letech prošla rozsáhlým ekologickým programem - od 1. 9. 1998 plně odsířena.

Celá jižní polovina správního území je charakteristická řídkou roztroušenou zástavbou selského typu množstvím malých ploch zemědělské půdy, souvislá zástavba je pouze u hlavní silnice Bohumín - Karviná.

V centru obce se nachází Obecní úřad, mateřská a základní škola, zdravotní středisko, lékárna, kostel, fara, hřbitov, pošta, knihovna, několik pohostinství (Dělnický dům, Pod kaštany, Hospůdka na statku, restaurace Gól, Myslivna u Ondry, U mnicha aj.), prodejny potravin, elektro, železářství, průmyslového zboží, textilu apod.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.detmarovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA