Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chotěbuz

Historie
Osada Chotěbuz, založená nedaleko původního Těšína na levém břehu řeky Olše, patří k nejstarším sídlům Těšínského Slezska. První zmínky o obci nalezneme v záznamech z roku 1229, kde se uvádí jako majetek benediktinského filiálního kláštera v Orlové. Orlovský klášter zde měl opevněný gotický dvůr, z kterého se nám dodnes dochovala válcová věž - hláska. Orlovský klášter si však opevněný dvůr ani vesnici neudržel. Při rozpadu klášteru v 15. stol. se Chotěbuz stala samostatným statkem. Od roku 1447 patřila k panství fryštátskému.

V roce 1559 Chotěbuz získal od těšínského knížete Václava jeho kancléř Václav Rucký z Rudz, který dal ve vsi postavit přízemní tvrz obdélníkového půdorysu s malým dvorem. Zámeček jeho rodině náležel do konce 17. století. Po roce 1701 se zde vystřídalo více majitelů. Až v roce 1771 dostal statek na delší dobu stálé majitele, koupil jej sv. pán Karel Josef Trach z Březí. V roce 1802 koupila statek Chotěbuz Těšínská komora.

Významnou kapitolu v životě obce Chotěbuz započal rok 1871. V tomto roce byla v Chotěbuzi založena první německá hospodářská škola. Podnět k jejímu vzniku dal ředitel arciknížecích statků Matěj Kasperlik z Teschenfeldu. Jako zemský poslanec dal na zasedání slezského zemského sněmu v Opavě dne 13. března 1864 návrh na založení rolnické školy na Těšínsku. Přijatý návrh se však realizoval až o 7 let později. Statut zakladatelů školy přijali arcikníže Albrecht Rakouský a jeho následovníci, slezský zemský výbor a c. a k. rakouská slezská hospodářsko-lesnická společnost v Opavě.

Obec Chotěbuz byla samostatná až do roku 1974. Do roku 1939 byla řízena fojtem a zastupitelstvem, ve válečných letech 1939 - 1945 byla vykonávána nucená správa Českým Těšínem. Po válce zde sídlil místní národní výbor až do roku 1974. Poté byla obec nucenou integrací přidružena k Českému Těšínu. Samostatnost obec opět získala k datu 1. 1. 1998.

Současnost
Obec Chotěbuz leží na severovýchodě České republiky, v regionu severní Morava a Slezsko. Je hraniční obcí na česko-polské hranici. Hranici tvoří řeka Olše. Obec sousedí s městy Český Těšín a Karviná. Geograficky i historicky náleží k oblasti nazývané Těšínské Slezsko.

Rozloha obce činí 1 061 ha. Chotěbuz má střední nadmořskou výšku 270 m a nejvyšší výšku 348 m. Obec Chotěbuz geomorfologicky patří do územní jednotky Podbeskydská pahorkatina (předpolí Moravskoslezských Beskyd), která je dále členěná na Těšínskou pahorkatinu. Ta má rozlohu 186 km2, nadmořské výšky od 252 do 426 m a střední výšku 322 m . Tato geomorfologická jednotka je součástí Karpatské soustavy.

Všechny vody celého Těšínska odtékají Odrou do Baltského moře. Samotná Chotěbuz patří do hydrologického povodí řeky Olše. Soutok Odry a Olše tvoří zároveň místo, kde Odra opouští Českou republiku. Podle ukazatelů kvality vody je řeka Olše zařazena do tř. III - znečištěná voda, pod Těšínem do třídy IV - silně znečištěná voda (zdroj: ÚPNSÚ Český Těšín, 1993). Tyto kvalitativní ukazatele je však nutno v průběhu času aktualizovat, všeobecný trend (dán zejména útlumem průmyslových podniků jako dominantních znečišťovatelů) směřuje ke stále vyšší čistotě vod. Obcí protéká také nátoková říčka Mlýnka, která je místním recipientem, a dále říčka Kišinec a Chotěbuska.

Na území obce se vyskytuje důležitý biokoridor, a sice rybniční soustava pěti rybníků a mokřadů. Stav tohoto rybničního biokoridoru je však zapotřebí řádně zrevidovat a v případě potřeby sanovat.
    
Současnost
Kulturní dění v obci se v převážné většině odehrává v místním kulturním domě. Tento kulturní dům, postavený v roce 1977, byl v nedávné době převeden do vlastnictví obce. Kulturní dům slouží při pořádání plesů jednotlivých zájmových spolků, pořádají se v něm akademie, sokolské šibřinky, divadelní inscenace atd.

V budově obecního úřadu se nachází místní knihovna a Česká pošta.

Jako nejvýznamnější zónu sportovního vyžití můžeme označit hřiště místní tělovýchovné jednoty TJ Sokol Chotěbuz (hřiště navazuje na kulturní dům). V rámci sportovního areálu můžeme nalézt fotbalové hřiště, tělocvičnu a klubovny - sportovní areál slouží jako zázemí jednotlivých oddílů Sokola (šachy, stolní tenis, nohejbal, florbal atd.).

V obci jsou každoročně pořádána sportovní utkání, pro ilustraci můžeme uvést cyklistický závod, fotbalový turnaj O pohár starosty, velikonoční turnaj ve stolním tenise a jiné. O tom, že možnosti sportovního vyžití v obci jsou na velice dobré úrovni, svědčí mimo jiné i pozitivní hodnocení obyvatel Chotěbuzi v provedeném dotazníkovém šetření.

Turistické zajímavosti
Budova zámečku a přítomnost slovanského hradiska představuje značný rekreační a turistický potenciál. Tento potenciál však není v současné době adekvátním způsobem využit. Chybí také rozvinutější turistická infrastruktura, v obci se dnes nachází pouze jeden penzion nabízející ubytovací kapacity a 3 zařízení hospodského typu.

Z širšího pohledu obec nabízí také turistické vyžití v nedalekých Moravskoslezských Beskydách (asi 15 km). Turistické vyžití skýtá také nedaleká vodní nádrž Těrlicko (vzdálená přibližně 10 km) a vodní nádrž Žermanice (asi 15 km).

Obec nabízí duchovní zázemí věřícím katolické i evangelické víry. V části Zpupná Lhota se nachází katolický kostel, dvě evangelické kaple a navazující hřbitovy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chotebuz.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA