Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petrovice u Karviné

Petrovice leží u státní hranice s Polskou republikou. Celková rozloha Petrovic je 2 047 ha a nachází se v průměrné nadmořské výšce 225 m. Počet obyvatel ke dni 31. 12. 2003 byl 4 345.

Obec Petrovice u Karviné se skládá ze čtyř částí: Petrovice, Dolní Marklovice, Závada a Pstná. Během vývoje byly tyto části několikrát sloučeny a opětovně osamostatněny. K současné podobě obce došlo výnosem Ministerstva vnitra ze dne 16. února 1952. Na severu hraničí s gminou Godów, na východě s gminou Zebrzydowice, obě v Polské republice, na jihu s Karvinou a na západě s obcí Dětmarovice.

Historie    
        
Petrovice byly připojeny v roce 1727 k obci Ráj a koncem 18. století k městu Fryštátu. První zmínky o obci pocházejí ze 14. století, kdy je zmiňována existence kostela. Nynější kostel sv. Martina pochází z roku 1789.

Rozmach obce nastal ve druhé polovině 19. století, kdy zde vznikl chemický podnik s názvem Hraběte Larische–Mőnicha továrna na sodu v Petrovicích. V továrně pracovalo asi 250 lidí, pro které bylo postaveno několik obytných domů. Byla zde vyráběny různé chemické výrobky jako soda, kyselina sírová, umělá hnojiva a podobně.

K rozvoji obce přispěla i železnice — Severní Ferdinandova dráha. V roce 1855 byla postavena v Petrovicích nádražní budova.

Kulturní památky
Petrovice mají na svém katastru dvě kulturní památky a to sochu sv. Jana Nepomuckého a kamenný kříž Kalvárie z roku 1858.

Socha sv. Jana Nepomuckého
V Petrovicích byla postavena koncem 18. století. Autorem sochy je Julius Pelikán z Olomouce. Na vysokém zděném podstavci se zkosenými boky s jehlanovou stříškou je umístěna pískovcová polychromová socha světce 110 cm vysoká. Postava v kněžském rouše s biretem na hlavě drží v levé ruce kricifix, který pravou rukou přidržuje a sklání k němu hlavu. Hlava je obklopena kovovým kruhem se zbytkem hvězd.

Pomník je postaven na hrobě Švédů, kteří padli v době švédské války. Podle lidové tradice se říká, že lípa, která stojí blízko tohoto pomníku, je stará téměř 200 let.

Kamenný kříž Kalvárie
Nalezneme ho u farního kostela sv. Martina v Petrovicích. Pochází z roku 1858 a jde o obdobu kříže z Karviné-Doly. Na přední straně podstavce je reliéf sv. Veroniky a po stranách krucifixu jsou dvě asi metrové sochy. Vlevo Panna Maria a vpravo sv. Jan. Celková výška kříže je asi čtyři metry. Kříž byl restaurován v roce 1995.

V ovále pečeti obce je postava sv. Petra, držící v pravici palmovou ratolest a v levici dva klíče. Nad světcem je okřídlená andělská hlava. Majuskulní legenda na pásce nese název obce PETROWITZ a celé pečetní pole je lemováno vavřínovým věncem. Tato symbolika přešla i na obecní razítka z 2. poloviny 19. století. Razítka z období 1. republiky však už byla pouze nápisová.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.petroviceuk.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA