Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hraniční meandry Odry – přirozené zákruty řeky

Hraniční meandry řeky Odry v Bohumíně se v roce 2006 staly přírodní památkou. Meandrující úsek toku řeky Odry se rozkládá v rozsáhlém rovinatém území nivy řeky Odry nad soutokem s další větší řekou – Olší v délce asi 7 km na česko-polské hranici.

Na rozloze přes 126 hektarů a 7 km podél toku Odry žije řada chráněných živočichů a roste vzácná chráněná flóra. Především je to ale jediná rezervace ve střední Evropě s tak zachovanými neregulovanými korytotvornými procesy řeky, které tvoří meandry, slepá ramena a tůně. Na hraniční Odře stále probíhají říční procesy - řeka podemílá břehy, vznikají písčiny, mělčiny, štěrkové ostrůvky a stará koryta a dokonce dochází k protržení meandru řeky.

Tyto meandry jsou příkladem přirozeného vývoje koryta řeky. Žije zde 20 druhů savců, hnízdí asi 60 druhů ptáků a vyskytuje se sedm rostlinných stanovišť typických pro zaplavovaná území. Vyhlášením přírodní památky by se neměl prakticky změnit způsob současného hospodaření v tomto chráněném území. Jen se souhlasem krajského úřadu se zde však mohou provádět zásahy do koryta vodního toku řeky Odry, nebo zřizovat myslivecká či rybářská zařízení.

Přírodní památka je samozřejmě přístupná veřejnosti. Ze zvláště chráněných vodních rostlin se tu vyskytuje mikropopulace kotvice plovoucí a řečanky menší, dále leknín bělostný. Na bahenních náplavech najdete skřípinec jezerní, šmel okoličnatý a tajničku rýžovitou.

Žije tu řada zvláště chráněných živočichů, především ptáků. Hnízdí tu jeden pár orla mořského, hnízdí tu také morčák velký, ledňáček říční, strnad luční a další. Žije tu bobr evropský, jezevec lesní a vydra říční. Řeku, její slepá ramena a tůně obývají chráněné druhy bezobratlých jako třeba škeble rybničná nebo kriticky ohrožený velevrub malířský. Z obojživelníků tu najdete čolka obecného, žáby kuňku žlutobřichou, rosničku zelenou a skokana zeleného.

Z hlediska ochrany přírody není v meandrech pochopitelně dovoleno táboření. Všichni návštěvníci meandrů by si měli uvědomit, že jsou zde jen dočasnými hosty. Při projíždění hraničních meandrů na lodi je důležité chovat se pokud možno tiše, protože hluk zbytečně plaší hnízdící ptáky. Samozřejmostí by rovněž mělo být, že turisté nebudou volně vyhazovat nejrůznější odpadky.

Na území pohraničních meandrů řeky Odry byla v říjnu roku 2006 vytvořena a otevřena naučná stezka. Nová naučná stezka na polské straně začíná (končí) za autobusovým nádražím v Chalupkách (PL).

V lednu roku 2007 vzniklo oficiálně občanské sdružení Hraniční meandry Odry. Cílem sdružení je zabývat se meandry řeky Odry dlouhodobě a dostat tak ještě více do povědomí veřejnosti význam této přírodní památky (www.meandryodry.wz.cz).

Článek byl zobrazen 1 282 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA