Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bednáreček

Bednáreček se nachází v jižní části Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce kolem 600 metrů. Vesnice byla založena německými kolonisty počátkem 14. století.

Okolí je lesnaté s rozsáhlým Hrůzovým hřebenem na jedné a Malíkovským kopcem na druhé straně, mezi nimiž protéká řeka Žirovnička. Podnebí je spíše drsné.

Historie
Vesnice má nejstarší historii spojenou s valdenským hnutím, později s Českobratrskou tradicí, s třicetiletou válkou. Ráz obce je zemědělský, proslulá byla i výroba perleťových knoflíků.

Krátce byla vesnice sloučena se sousedním Popelínem, ale od roku 1992 je opět samostatnou obcí, jejímž prvním starostou je František Kupec. V místě je železniční zastávka na trati Veselí nad Lužnicí - Jihlava.

Kultura

V blízkosti vesnice je rodiště Tomáše ze Štítného a obrozeneckého prozaika Františka Pravdy (Nekrasín). V Počátkách působil Otakar Březina a také tvorba Antonína Sovy tematicky zasahovala až sem. Řadu námětů z poezie tady čerpal Ivan Skála a popelínský rodák Zdeněk Šeřík. V malířství zobrazuje místní kolorit Pavel Bouška.

Památky

Kaple svatého Jana Nepomuckého na návsi

Boží muka

Stopy po českých bratří nacházíme zejména v Nové Olešné. Kaplička sv. Jana v Bednárečku byla postavena v roce 1777 a boží muka téhož roku. Nejstarší selské usedlosti jsou příkladem lidové architektury. Najdeme zde výstavu nářadí a popis technologie perleťářství a sochu perleťáře z roku 1989.

Pověsti z Bednárečka

O zlaťácích z tajné chodby
Tajná chodba na Sládkově statku prý vede z někdejšího dřevěného hradiště do Sládkova sklepa, kde končí mezi železnými vraty. Jiná zvěst ji spojuje s Tumaperkem nebo s hradem v Nové Olešné a dokonce s někdejším klášterem ve Strmilově. Později prý sloužila také k bohoslužbám českých bratří.

Do chodby se pokoušelo dostat několik odvážlivců, ale buď louče hned na kraji chodby zhasly nebo jim v cestě bránil zřícený strop. Jiní tvrdí, že chodba se propadla a zatopila vodou z potoka. Již samotné pojmenování statku "U Sládků" je podivné. Žádní Sládkové totiž v obci nikdy nežili!

Byl prý na tom místě pivovar, od něj je odvozena přezdívka a současně je vysvětlen původ chodeb pod kopečkem, kde bývalo v kádích skladováno pivo. Statek stojí o samotě jako přikrčen pod kopečkem a jím také chráněn. Obytný prostor ční vysoko na kamenné terase nad částí zemědělskou, takže ten, kdo se  v ní nachází, má skvělý výhled po celém dvoře. Na terase byly dvoje dveře. Jedny vedly do obytného prostoru, a o těch druhých v předsíni již víme, že jsou zahaleny tajemstvím.

Na té vysoké terase seděla jednou o velikonocích babička a přebírala brambory, které musí být do Jaroslava v zemi. Přebírala a pojednou jakoby z dálky slyšela varhany z jarošovského kostela a pak ticho. Uvědomila si, že je velký pátek a že pan farář právě čte pašije. Sotva se pokřižovala, vidí, jak železná vrata chodby zaskřípala, otevřela se a zela prázdnotou. Pak uslyšela  po zemi cosi jemně cinkat a na sluníčku se žlutě třpytit. Vtom spatřila, jak ze vrat chodby ven a kolem ní dolů na dvůr mezi slepice a husy s housaty pěkně v řadě za sebou jako vojáci kutálejí se velké lesklé zlaťáky. Jeden hezčí a zvonivější než druhý. Babička leknutím zkoprněla. Než se vzpamatovala, vrata se zase zavřela a zlaťáky zmizely.

Babička nemeškala a bez dechu běžela na vejminek k stařence mlynářce s tou novinou. "Milá zlatá," povídá jí stařenka. "Kdybys byla zlaťáky přehodila drobky chlebovými, mohla jsi všech dostati. Takhle nemáš nic!"

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.bednarecek.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA