Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Majdalena

Obec Majdalena se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Majdalenou protéká řeka Lužnice a vodní kanál Zlatá stoka.

Současnost
Obec Majdalena se nachází v biosferické rezervaci UNESCO a v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Žije zde bezmála pět set obyvatel, kterým je k dispozici základní občanská vybavenost včetně malotřídní školy, mateřské školy, tří hostinců, motorestu a dvou prodejen potravin.

Samospráva
Majdalena je samosprávnou obcí s obecním úřadem řízeným starostou. Občané i návštěvníci mohou využívat jeho služeb (například ověřování podpisů) každý den v úředních hodinách.

Školství
Základní kámen majdalenské malotřídky pochází z roku 1848. V současné době ji navštěvuje celkem 17 žáků. Mateřská škola spolu se školní jídelnou vznikla v 70. letech 20. století přestavbou z původně farního úřadu církve římskokatolické. Budova školy i školky je zvenčí vyzdobena darovanými plastickými obrazy akademického malíře Josefa Pecy.

Kulturní a společenský život v obci

Sbor dobrovolných hasičů
Již v roce 1897 byl v Majdaleně založen hasičský sbor, jehož činnost trvá až do dneška. Mimo ochranu obyvatelstva před požáry pak působil jako zdroj kulturního a společenského života v obci.

Firmy a živnosti
Největším podnikatelským subjektem sídlícím v obci je společnost Sloupárna Majdalena, s. r. o., která se jako jediná firma v celé České republice zabývá výrobou betonových stožárů. Společnost se podílí na výstavbě železničních koridorů v ČR a její výrobky lze nalézt i v JE Temelín.

V obci jsou dále v provozu celkem tři objekty nabízející turistům i místním obyvatelům možnost stravování. Jedná se o Pohostinství u Petříků – původně zájezdní hospodu s kulturním zařízením s 250 místy, Hostinec u Pilaře – vyhledávané místo odpočinku cykloturistů a Motorest Pod dubem.

Vodácký sport
Řeka Lužnice protékající obcí Majdalena je jedním z vůbec nejoblíbenějších a vodáky nejčastěji navštěvovaných vodních toků v celé České republice. Lužnice protéká širokou Třeboňskou pánví, kde je koryto tvořeno četnými zákrutami a bočními rameny, a svou malebností a půvabem je lákavá pro všechny vodácké příznivce. Pod obcí Majdalena se tok řeky Lužnice rozděluje na Starou řeku (meandrující, zarostlou a hůře průjezdnou) a Novou řeku s umělým, třináct kilometrů dlouhým korytem s dostatkem vody.

Řeka Lužnice na své pouti jihočeským krajem protéká Chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko. Z povahy tohoto území zde existují poměrně omezené možnosti k táboření, avšak přímo v obci Majdalena své služby nabízí Vodácké tábořiště Majdalena. Jeho kapacita je 174 stanů a dvě chatky, součástí areálu je také stánek s občerstvením a parkoviště. Je vybaveno vším potřebným pro poskytnutí odpočinku nejen unaveným vodákům.

Pěší a cykloturistika
V nejbližším okolí obce Majdalena je možné napojení na dvě částečně se překrývající značené cyklotrasy – trasu číslo 122 vedoucí z Chlumu u Třeboně do Českých Budějovic a 39 kilometrů dlouhou naučnou stezku Okolo Třeboně, která tvoří uzavřený okruh mezi Třeboní, Starou Hlínou, Lutovou a Chlumem u Třeboně.

Mimo jmenované trasy se v krátké vzdálenosti od obce Majdalena nachází velké množství kvalitních značených cyklistických i pěších tras pokrývajících značnou rozlohu Třeboňska včetně několika chráněných území představujících to nejhezčí, co dokáží jižní Čechy nabídnout.

Rybaření
V majdalenském okolí je možno provozovat i další doplňkové aktivity. Bohaté lesy v okolí přímo vybízejí ke sběru hub a dalších lesních plodin. Vítaným zpestřením je také možnost rybolovu v blízkých revírech Lužnice 10A (majitel revíru: Český rybářský svaz, MO ČRS Třeboň, výměra: 17 ha, 16 km, Přítok Vltavy. Od splavu rozvodí Nové a Staré řeky až k jezu Šulcova mlýna v Tušti. K revíru patří část Koštěnického potoka od jeho ústí do Lužnice až k hrázi Staňkovského rybníka, Zlatá stoka ani řeka Dračice do revíru nepatří) a Lužnice 10B-Pískovny (majitel revíru: Český rybářský svaz, MO ČRS Třeboň, výměra: 180 ha, Přítok Vltavy. Rybářský revír tvoří zaplavené propadliny po těžbě zemin - pískovny v Majdaleně).

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1397.

Pamětihodnosti

Kostel svaté Maří Magdalény na okraji vesnice

Klenutý most se sochou svatého Jana Nepomuckého, u rybníka Kaňov

Kaple svaté Barbory u samoty Barbora v lese

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.majdalena.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA