Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kardašova Řečice

Kardašova Řečice je malé město ležící v severozápadní části okresu Jindřichův Hradec, 10 km severozápadně od okresního města. Má asi 2 tisíce obyvatel. Místní části Kardašovy Řečice tvoří také Mnich a Nítovice.

Město leží na železniční trati spojující Jihlavu a Veselí nad Lužnicí. Název města vznikl dle nedalekého rybníku Kardaš a potoku Řečice, který z tohoto rybníku vytéká.

Památky

Kostel svatého Jana Křtitele

Historie
První doklady o existenci z roku 1267 — majetkové rozdělení jindřichohradeckého panství, (a tím také Řečice) mezi Oldřicha z Hradce (získal Horní stranu) a Sezimu z Ústí (synovec Oldřicha, získal Dolní stranu s kostelem).

Nejstarší osídlení se rozkládalo v okolí původně raně gotického kostela Stětí Sv. Jana Křtitele, který leží na vyvýšenině nad soutokem řečických potoků. Kostel vznikl ještě před rozdělením Řečice a vázal se na přechod přes potok. Původně románsko-gotická stavba byla přestavována v letech 1491, 1545-80 (přestavěna loď) a 1615 až 1620 (nová věž). Roku 1814 byla nově zaklenuta loď a zastřešena věž. Věž je majetkem města, zbytek kostela patří církvi římsko-katolické.

Samotný název města Kardašova Řečice (latinsky Rzecicium majus, německy Kardasch Retschitz) vznikl podle potoka Řečice (říčka, říčice), který pramení v okolí Mostečného a protéká kolem Pluhova Žďáru a Klenova (mezi Klenovem a městem napájí 2,5 km dlouhý, 96hektarový rybník Velký řečický), poblíž kostela se pak stéká s Kardašským potokem, který pramení severně od města a napájí tamtéž ležící nedaleký rybník Kardaš. Podle něho má pak Řečice svůj přívlastek. (Kardaš — turecky bratr).

V průběhu 13. a 14. století se pak na obou stranách břehu potoka Řečice zformovala dvě správně samostatná střediska. Řečická dvojměstí s vlastními rychtáři a konšely se lišila počtem domů i velikostí náměstí. Větší Horní strana měla již ve druhé polovině 14. století 44 domů. Dne 14. 2. 1407 věnoval Jan starší z Hradce Kardašově Řečici městská práva, která byla potvrzena, a vlastně navrácena koncem roku 1992 výnosem České národní rady.

Obyvatelstvo bylo původně především německé, až za husitských válek došlo k počeštění.

Teprve po roce 1490 byla obě městečka spojena v jediný celek. Před rokem 1741 se začalo území mezi dvěma potoky zastavovat, za kostelem a farou vyrostl na místě bývalého starého pivovaru zámek s parkem a nádvořím. Výstavba města dále pokračovala především kolem komunikací.

Už ve středověku vedla Řečicí důležitá obchodní cesta, spojující Sezimovo Ústí a celé Soběslavsko s Jindřichovým Hradcem a dále Lomnicí nad Lužnicí, Stráží nad Nežárkou a Třeboní. Roku 1887 byla zprovozněna příčná transverzální železniční dráha. V roce 1900 město dosáhlo historického maxima v počtu obyvatel — 2 640 osob. Později, po úpadku textilní továrny, nastal odliv obyvatelstva a předchozí počet už nikdy nebyl dosažen. V současnosti činí 2 025 osob včetně obou místních částí, přilehlých vesnic Mnichu a Nítovic.
 
Městský znak
Městský znak město obdrželo po svém sjednocení od své vrchnosti — pánů z Hradce. Znak představuje zlatá pětilistá růže na modrém štítu, s červeným středem a zelenými kališními lístky.

Městský prapor
Městský prapor byl navržen na základě žádosti zastupitelstva města heraldickou komisí a slavnostně vysvěcen místním farářem, panem Poulem, u příležitosti otevření zrekonstruovaného náměstí v sobotu 5. června 1999. Jeden z praporů věnován i partnerské obci ve Švýcarsku — Oberdiessbachu. Je tvořen bílými a modrými podélnými pruhy se znakem města uprostřed.

Rodáci a významné osobnosti

Šimon Lomnický z Budče
Působil v Řečici jako učitel v letech 1574 až 1581.

P. Jan Bohdanecký
Řečickým farářem od roku 1756, založil farní pamětní knihu, kde zachytil řadu událostí z doby svého působení v Kardašově Řečici.

Karel Tupý
Klášterní jméno Eugen, pseudonym Boleslav Jablonský. Narodil se 14. ledna 1813 v domě č. p. 117 (mlýn). Po studiích (gymnázium v Jindřichově Hradci, filozofie v Praze) vstoupil do strahovského kláštera, později vysvěcen na kněze. Básník — (výbor Písně milosti aj.) — má pomník na řečickém náměstí.

Gustav Lustig
Syn kupce a poštmistra Josefa Lustiga z č. p. 75 (velký dům v centru naproti škole), technolog cukrovarnického oboru, patentované vynálezy, mecenáš vědy, umění a chudých.

Alois Lustig
Bratr Gustava, převzal hospodářství a obchod po otci, též poštmistrem, publikoval v  Národních listech, starostou Kardašovy Řečice v letech 1896 až 1906.

Karel Lustig
Bratr Gustava a Aloise, učitelem na různých místech, posléze ředitelem měšťanské školy v  Soběslavi a správcem tamního muzea.

Jakub Loukota
Syn Tomáše Loukoty z č. p. 201 se narodil v roce 1859, po studiích se stal redaktorem nakladatelství J. Otty v Praze.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.kardasova-recice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA