Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec je město ležící ve východní části Jihočeského kraje, v okrese Jindřichův Hradec. V roce 1945 byl obnoven Jindřichohradecký okres. Podle nového správního uspořádání byly k němu v roce 1960 připojeny zrušené okresy Třeboňský a Dačický.

Obnovené a nové provozovny textilní lnářské výrobny ve městě nesly od roku 1950 název Jiholen. Postupně se proměňovaly na bavlnářské závody, od roku 1960 fungující pod názvem Jitka. V roce 1957 zahájil činnost strojírenský závod Lada, n. p., s programem výroby šicích a pletacích strojů.

Po roce 1960 byl zrekonstruován starší závod jihočeské Fruty s produkcí sirupů, lihovin, ovocných vín. Na přelomu 60. a 70. let byla vystavena velkokapacitní Jihočeská mlékárna.

Kulturní život města
Díky početnému souboru unikátních stavebních a uměleckých památek, bylo v roce 1950 vyhlášeno historické jádro Jindřichova Hradce městskou památkovou rezervací. Na bohatý spolkový život v předchozím období navázala po roce 1950 celá řada spolků a klubů (např.: pěv. spolek Smetana - založen 1861, divadelní spolek Jablonský - založen 1881, Spolek přátel starého Hradce - zal.1927).

Hranice okresu přesáhla Jindřichohradecká opera, která v letech 1950 až 1965 nastudovala 22 premiér operních děl. Po přestávce operní představení pokračují od roku 1988. Bohatý kulturní a společenský život doplnila další tradice (od r.1966) - mezinárodní soutěž mladých hudebníků Concertino Praga. V Jindřichově Hradci se každoročně pořádají koncerty laureátů.

Významných úspěchů na sportovním poli dosáhli i veslaři ( Václav Chalupa a další). Přechod k tržním formám ekonomiky po roce 1989 uvolnil cestu k rozmachu soukromého podnikání ve stavebnictví, obchodu a službách.

Postupně se obnovila větší část historického jádra města. V roce 1993, kdy se slavilo 700. výročí města, se znovu otevřely brány opraveného státního hradu a zámku. Rozšířily se unikátní gobelínové dílny, zrekonstruovaly se koželužské domky u Nežárky.

K dobře prosperujícím podnikům patří Kasalova pila, která přešla do rukou Ing. Bořivoje Kasala v roce 1994 (Bohumil Kasal zakoupil pilu v J. Hradci v roce 1928, která byla v roce 1948 rodině znárodněna).

V roce 1991 se otevřela fakulta managementu Jihočeské univerzity, čímž byl dán základní kámen vysokoškolskému studiu v Jindřichově Hradci (v současné době Vysoká škola ekonomická -fakulta managementu).

Město Jindřichův Hradec nabízí návštěvníkům bohaté kulturní, společenské a sportovní vyžití v nádherném prostředí historického města (galerie, prohlídky památek, koncerty a pravidelná představení opery na zámku; toulky krásnou přírodou; sportovní vyžití např. na tenisových a volejbalových kurtech; cyklotrasy; obchody, hotely, restaurace, kavárny a další).

Historie

První písemná zmínka o městě je z roku 1220.

Pamětihodnosti

Bývalý jezuitský seminář s kaplí sv. Víta 

Františkánský klášter s kostelem sv. Kateřiny

Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice

Hřbitovní kostel sv. Václava

Jezuitská kolej s kostelem sv. Maří Magdaleny

Kostel sv. Jakuba s Černínskou hrobkou

Minoritský klášter a kostel sv. Jana Křtitele

Proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie

Státní hrad a zámek

Zbytky hradebního pásu

Židovský hřbitov

Městská památková rezervace Jindřichův Hradec
Městská památková rezervace byla prohlášena výnosem ministerstva kultury v roce 1961. Účelem prohlášení historického jádra Jindřichova Hradce za památkovou rezervaci je zabezpečit tomuto celku zvýšenou ochranu jakožto hmotnému dokladu společenského vývoje obyvatelstva našich zemí, jenž se zde zachoval v původním bohatém rozčlenění a v podobě téměř neporušené jak v plánovaném rozvrhu, tak i ve vlastní výstavbě. Výstavbě významné jednak v celku města, zvláště pak v řadě jednotlivých budov majících mimořádnou uměleckou hodnotu. Zajistit tak uplatňování péče o jeho zachování, konzervaci a obnovu tak, aby jako organická součást životního prostředí byla zachována pro budoucí generace.

Obvod památkové rezervace je vymezen na severu linií vedenou po vnějším obvodu středověkého příkopu a odtud protaženou k Vajgaru na jedné a k Nežárce na druhé straně, na jihovýchod vede hranice břehem Vajgaru, vajgarským mostem, jihovýchodním břehem malého Vajgaru a zájezkem až k ústí do Nežárky a na západě pak západním břehem Nežárky. Jedná se o území stabilizované a chráněné nejvyšším stupněm ochrany sídel, chráněna je tudíž veškerá urbanistická struktura rezervace se všemi památkami, ale i bloky a objekty zástavby,uliční sítě, parky a zahrady, opevnění, regulace řek a břehy rybníka, včetně siluet, panoramat, pohledových a průhledových vztahů, střešní krajiny, dominant, měřítka a charakteristického výrazu a barevnosti fasád.

Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.jh.cz/cz.html, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA