Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Pěna

Obec Horní Pěna se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský.

Pamětihodnosti

Kostel svatého Michala

Socha Panny Marie na návsi

Fara

Historie

Obec Horní Pěna leží při silnici z Jindřichova Hradce do Vídně, 6 km od okresního města v území bývalých Sudet. V září 1938 žilo v obci 8 mužů, 8 žen a 20 dětí české národnosti. Všechny české rodiny musely opustit obec. Dne 9. května 1945 přijela do obce Rudá armáda směrem od Kačleh a Nové Bystřice. Na domech visely bílé prapory, nebyl kladen odpor.

Blízkost Jindřichova Hradce byla výhodná pro ubytování. Proto v obci bydlelo asi 50 vojáků, kteří odjížděli do Jindřichova Hradce opravovat vojenské automobily. 19. května 1945 přijela dvě auta členů partyzánského oddílu “ Jan Žižka” pod vedením nadporučíka Karkoše, aby provedla odsun. O tom, kteří z Němců odejdou v první skupině rozhodoval jistý Reisner, jeden z mála Čechů, kteří žili v obci za okupace. Dělal celou válku správce na Krisově statku. To však budilo nespokojenost prvních osídlenců, neboť se Reisner za dob okupace přátelil s Němci. Na nátlak osídlenců byl zbaven své funkce.

Po prvním odsunu zůstala v obci asi 1/3 obyvatelstva německé národnosti. Němci byli soustředěni ve dvou táborech a starali se krátký čas o dobytek, který zde zanechali odsunutí a pomáhali sklízet úrodu na polích, neboť obec nebyla ihned zcela osídlena. Stojí za zmínku připomenout to, že někteří z nich se snažili vemluvit se v přízeň zdejších osídlenců, a tak se vyhnout odsunu. Například bratři Glaserové, nejbohatší sedláci v obci (bydleli na čísle 8 a 55), kteří měli statek dobře vybaven mechanizačními prostředky, sekali při žních na mnohých usedlostech a doufali, že z toho něco vytěží pro svůj prospěch. Druhý odsun koncem července 1945 však učinil rázný konec všem těmto spekulacím a od té chvíle byla obec ryze česká.

S odchodem Němců a v některých případech ještě dříve byly jednotlivé usedlosti postupně osídlovány. Někteří osídlenci čekali na odsun již předem, aby převzali hospodářství. Je třeba však také říci, že se mezi nimi našli i takoví, kteří usedlost vybrakovali, vykradli co se dalo a táhli “ osídlovat” dále. Tím bylo způsobeno mnoho škod na majetku a osídlení pohraničí se tím oddalovalo.

V obci Horní Pěna byla v roce 1945 v provozu mlékárna. Jejím prvním národním správcem byl Josef Doležal. Mlékárnu spravovalo mlékařské družstvo a kdo chtěl být členem, musel dát podíl podle počtu dojnic. Prvním předsedou družstva byl po válce pan Čekal z Dolní Pěny. Zpracovávalo se zde mléko od členů družstva i nečlenů z okolních obcí a vyrábělo se máslo a měkký tvaroh, později smetanový sýr v trojúhelníkách. Pracovalo zde kolem dvaceti lidí. Později se začalo pasterizované mléko stáčet do lahví a počet zaměstnanců se zvýšil asi na třicet.

V roce 1949 byly zrušeny mlékárny v Blažejově a na Dobré Vodě a zdejší mlékárna spolu s mlékárnou ve Stráži nad Nežárkou byla znárodněna a převedena do správy závodu v Jarošově nad Nežárkou. V roce 1977 byla provozovna zdejší mlékárny v souvislosti s otevřením nového moderního zařízení v Jindřichově Hradci zrušena. Budova byla nejdříve pronajata Jihočeským energetickým závodům, které zde umístili sklad materiálu.

V roce 1980 však budovu zakoupilo podnikové ředitelství Jihočeských státních lesů v Českých Budějovicích pro lesní správu Řasy. Hájovna byla v obci již v roce 1945. Ve dvojdomku č. 38 bydlel hajný a polesný, v podkroví byla kancelář polesí. Tato situace trvala do roku 1976, kdy polesí bylo zrušeno a správa přešla do J. Hradce. Pracovníci lesů v domě č. 38 bydleli nadále.

Lesní správa Řasy vznikla k 1. dubnu 1980, spadala pod Lesní závod Jindřichův Hradec, podnikové ředitelství JčSL v Českých Budějovicích. Organizačně byla členěna na tři lesnické úseky, jeden úsek přidružené výroby a jeden těžební úsek. Názvy úseků: Hejlíček, Bílá a Buková háj.

Přidružená dřevařská výroba byla na pile ve Lhotě u Číměře. Lesní správa Řasy obhospodařovala lesy ve výměře 2663 ha, z toho bylo 356m ha lesů JZD, tak zvaná odborová správa lesů. Celková rozloha LS byla 125 km2.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.hornipena.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA