Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bžany

Obec Bžany leží na úpatí Českého Středohoří, 8 km od lázeňského města Teplice, směrem na Prahu. 

Obec Bžany má 8 částí:
Bžany , Bukovice, Hradiště , Mošnov, Lhenice, Lbín , Lysec, Pytlíkov.

Katastrální území obce:
Bžany, Lhenice u Bžan, Lysec

Počet obyvatel celkem: 805

Celková rozloha obce: 1100 ha

Nadmořská výška jednotlivých částí:
Nejvýše leží Lhenice – 310, následuje Mošnov – 275, Bukovice – 262, Bžany a Hradiště - 230, Pytlíkov – 230, Lysec – 187 a nejníže je Lbín – 180 m n. m.

Historie
K současné podobě obce, došlo postupně.
Nejdříve v r. 1960 se ke Bžanům a Hradišti připojily obce: Bukovice, Mošnov, Lhenice.
V roce 1980 na základě integrace byly připojeny obce: Lysec,Lbín, Pytlíkov.

První zmínky o naší obci:
Bžany  (1303), Lbín (1401), Hradiště (1352), Pytlíkov (1403), Bukovice (1398), Mošnov (1413), Lhenice (1485).

Archeologické nálezy dokladují, že osídlení Bžan je již v době mladší doby kamenné (neolit + 4 500 – 3 000 př. n. l.), kultury keramické vypíchnuté, kultury zvonových pohárů (+ 2 200 – 2 000 př. n. l.), kultura mohylová (+ 1 500 – 1 300 př. n. l.).

V této době se na území dnešního okresu Teplice, osídlil lid středodunajské mohylové kultury, především polohy podél řeky Bíliny – oblast kolem Hradiště. Což svědčí o tom, že byla objevena keramika v poloze Na náklu u Hradiště. Zároveň důležité doklady o pronikání nositelů druhé větve mohylové kultury česko-falcké.

Unikátní archeologický nález na území naší obce byl učiněn v Lysci.Našly se tam totiž dvě bronzové nádoby dovezené z Říma.Podle kolku se jmény výrobců vyraženém ma rukojeti pánvičky víme,že byla vyrobena v první polovině 1.století našeho letopočtu Tiberiem Robiliem Sitem a C.Atiliou Hannonem v římském městě Capua. Je to důkaz obchodních styků místního ( tehdy většinou germánského ) obyvatelstva s římskou říší.

Bžany jsou nejstarší částí obce. Z historického pohledu představují staré sídlo,které je prvně připomínáno v roce 1303. Jméno Bžany vzniklo ze jména obyvatel,stč. bžěné,den.bžan,akk bžany,t.j.lidé bydlící ve (u)bzí ( = bezoví). Tvar Bsas = Bžas, je prastarý tvar lokálu.

Bžany byly v minulosti spjaty se zemědělstvím a jsou dosud. Na začátku 19. století patřily do teplického fideikomisního panství, které patřilo Edmundu Mořici, knížeti Clary-Aldringenu.

Ze starých majetkový knih tohoto rodu je možné vyčíst , že v Bžanech se na začátku 19. století, pěstuje velice dobrý chmel. Pro území Bžan a okolních sídel, hrála v minulosti významnou roli také těžba hnědého uhlí. Kolem roku 1830 je v knihách panství zaznamenána těžba. V prostoru těžily doly Arnold u Hradiště a Bžan. Těžba byla ukončena v povrchovém lomu Karolína II a dolem Přemysl v r. 1953.

Kulturní památky

Špýchar (č. p. 3)
- je hospodářskou stavbou z přelomu 18 a 19. století. Objekt je v soukromém vlastnictví.

Kaple P. Marie
Kapli nechal postavit r. 1834 Anton Frank, hospodář v Bžanech č. p. 1. Kaple je ve vlastnictví Obce Bžany.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bzany.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA