Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ledvice

Historie
Vznik obce Ledvice se datuje až do 13. století, první písemná zmínka o vsi pochází již z roku 1209. O tomto ranném období existence Ledvic se nám však bohužel nezachovaly téměř žádné zprávy. Název obce v průběhu let neprodělal téměř žádné výraznější změny - v latinských textech je ves uváděna jako Ledvic, v německých pak jako Ladowitz. Zdejší obyvatelé se věnovali především zemědělství, později se tu rozmohla také výroba porcelánu.

Život zde plynul v poklidu až do 19. století. To Ledvicím přineslo několik významných změn - s rozvojem těžby uhlí v kraji nalezla řada zdejších obyvatel práci v tomto oboru. V roce 1848 pak bylo zrušeno nevolnictví, jímž byli lidé sužováni po celá staletí, v roce 1850 se pak obce staly samostatnými správními jednotkami. Do tohoto roku Ledvice náležely pod panství Duchcov.

Také konec 19. století byl pro obec velice významným obdobím - roku 1896 zde byl postaven kostel Panny Marie (zbouraný v roce 1964 v důsledku důlní činnosti), o dva roky později byly Ledvice povýšeny na městys. V tomto období svět začala také obohacovat řada novinek a vynálezů, jako např. elektřina či automobil. V roce 1900 tak byl v Ledvicích zaveden první telefon. Konec 19. století byl navíc obdobím velkého rozvoje kulturního a společenského života. Je tak zakládána celá řada spolků, klubů a organizací, např. v roce 1894 byl v Ledvicích založen Sokol.

Císařským rozhodnutím ze dne 28. 12. 1911 byly Ledvice Františkem Josefem I. povýšeny na město. Následujícího roku mu bylo uděleno privilegium, čímž město zároveň získalo znak - jeho štít je dělený kosmým zeleným břevnem na dvě části, nahoře stříbrnou a dole černou, na zeleném břevnu leží tři zlaté pětilisté růže. Štít obklopuje ornamentální bronzová obruba, na jejímž horním okraji spočívá zděná koruna s pěti viditelnými stinkami.

V následujících letech jakoby se Ledvice pohybovaly na jakési pomyslné houpačce - rok 1914 přinesl jedno z nejčernějších období historie obce, první světovou válku. Během ní lidé trpěli nedostatkem jídla, ošacení, zboží dříve běžně dostupné se nyní vydávalo pouze na lístky, koně, kostelní zvony a různé naturálie (jako např. obilí) byly odváděny pro potřeby armády. Situace byla měsíc od měsíce horší, nejednou lidé zažili také hlad. Ke všemu začaly ledvickým rodinám přicházet i zprávy o prvních padlých. Konec války byl pro Ledvice stejně jako pro všechny ostatní obce skutečným vysvobozením. Život se zde pak pomalu vracel do starých kolejí, ve 20. letech dokonce můžeme hovořit o dalším rozvoji obce, důkazem toho je také historicky nejvyšší počet obyvatel Ledvic v roce 1930 - v tomto roce zde žilo na 5 150 lidí.

S třicátými léty však přišla hospodářská krize a v roce 1938 pak obsazení Sudet Němci. Druhá světová válka na sebe nenechala dlouho čekat. Opět byli lidé sužováni nedostatkem, opět se rodiny bály o své otce a syny. Konec války v roce 1945 byl přivítán s obrovskou úlevou. Následoval odsun německého obyvatelstva a v roce 1948 se moci v České republice chopili komunisté. V této době bylo v obci 42 živnostníků a obchodníků. V dalších letech pak měla na chod obce velký vliv důlní činnost, která také zapříčinila velký pokles počtu zdejších obyvatel.

Současnost
Dnes jsou Ledvice poklidnou obcí, čítající 130 domů a 530 obyvatel. Byla zde vybudována kanalizace s ČOV a vodovod. Mimoto je zde také pošta, lékařská ordinace pro dospělé, dětská poradna, knihovna, mateřská škola, klubovna, dětské hřiště, lesopark, kadeřnictví, mandl, travnaté fotbalové hřiště, škvárové hřiště a Klub Sk Viktorie Ledvice.

V současnosti jsou v obci tyto firmy: Zakázkové truhlářství - Martin Peschl a Petr Stárek, Restaurace Jiskra - Petr Reiser Vilast - Petr Reiser, Toreiser - Tomáš Reiser, Prodejna Luma - Luděk Machovec, Prodejna Dana - Zdeňka Vondrážková, Sběrna surovin - Petr Lejhanec, První severozápadní obchodní společnost - Jelínek a ing. František Kačer, Prodejna potravin - Stepanyen Hayek, Elektro - Ptáček Milan, Doly Bílina, Úpravna uhlí, Elektrárna Ledvice.

Ledvice se mohou také pyšnit řadou známých rodáků, jako např. hudebním skladatelem Adolfem Voborským, hokejovým reprezentantem národního družstva Jaromírem Bunterem, reprezentantem SR v cyklistice J. Jeřábkem či reprezentantem ČSSR v kopané do 21 let J. Melicharem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ledvice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA