Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Háj u Duchcova

Obec Háj s osadou Domaslavice leží na úpatí Krušných hor v obklopení měst Osek, Hrob a Duchcov. V horní části obce prochází známá železniční trať Most - Moldava se zastávkou Horní Háj. V dolní části obce zase železniční trať Litvínov - Teplice se zastávkou Dolní Háj. Nadmořská výška kolísá mezi 244 m n. m. u dolní zastávky po 350 m v osadě Domaslavice. Obecní úřad leží v 245 m n. m., horní zastávka v 249 m n. m.

Háj se poprvé připomíná v tzv. zakládací listině oseckého kláštera, která se uvádí k r. 1203. Podle ní velmož Slavek z Oseka daroval Bohu a Panně Marii do uvítání opata a bratří cisterciáků kromě Oseka i řadu vesnic v jeho okolí, mj. i ves Hagn, dnešní Háj.

Obec se od počátku třicátých let 20. století snažila osamostatnit z područí oseckého kláštera, později od politické obce Osek. Rozhodnutím Ministerstva vnitra ČSR ze dne 15. 3. 1950 byl konečně Háj jmenován samostatnou obcí s názvem Háj u Duchcova.

Turistické zajímavosti a pamětihodnosti v obci a okolí

Pomník obětem druhé světové války
- je situován na parcele po demolici domu č. p.34 mezi domy č. p. 125 a 132.

Pomník Karla Marxe
- původní pomník vybudovali v roce 1933 němečtí sociální demokraté u příležitosti 50. výročí úmrtí Karla Marxe na pokraji budovaného hřiště dělnické tělocvičné jednoty ATUS v lesním porostu v horním Háji za domy čp. 252, 253, 254 a 255. Na podzim r. 1933 byl pomník zničen. V r. 1988 byl pomník přemístěn na parcelu po demolici zemědělské usedlosti čp. 235 proti dnešní prodejně potravin v Zelenkově ulici. Autorem nového reliéfu je Václav Kyselka.

Pamětní deska řídícího učitele Jana Zelenky - Hájského
- člena protifašistického odboje je umístěná na budově bývalé hořejší školy č. p. 141 (nyní obytný dům), kde několik let učil. Vysoký sokolský funkcionář, starosta Krušnohorské župy Kukaňovy se po nuceném odchodu z pohraničí aktivně zapojil do protifašistického odboje. Je označován za náčelníka pachatelů atentátu na zastupujícího říšského protektora, SS Obergruppenfuhrera a generála policie Reinharda Heidricha v květnu 1942. Jan Zelenka zemřel při zatýkání gestapem 17. června 1942.

Pamětní deska členům Sokolské župy Kukaňovy
- za protifašistický odboj je umístěna na budově Sokolovny č. p. 38.

Pamětní deska rotného Františka Jaroše
- v dolní části obce na jeho rodném domě č. p. 111. Tento protifašistický bojovník padl 21. 11. 1944 na bojišti u Dunkuerque. Byl vyznamenán medailí za chrabrost a Čs. válečným křížem.

Valdštejnský zámek v Duchcově
je známý především pobytem a skonem italského dobrodruha a světáka Giacoma Casanovy.

Cisterciácký klášter v Oseku
- jedna z největších církevních staveb u nás.

V osadě Domaslavice se na železniční trati Litvínov - Moladava nachází strážní domek, ve kterém se manželům Václavovi a Josefě Vlčkovým dne 16. července 1885 narodila dcera Anna, která později převzala jméno Hana a stala se manželkou pozdějšího prezidenta čs. republiky Dr. Edvarda Beneše.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ouhaj.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA