Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lahošť

Jméno obce Lahošť vzniklo přivlastňovací příponou z osob. Jména Lahošek a znamenalo Lhoškův, tj. dvůr, mlýn aj. Základem jména Lahošť byla staročeská slova lahoda, lahodný, lahodník a lichotník. Záznamy obci Lahošť jsou ze státního archivu v Litoměřicích.

Obec přísluší kraji Ústí nad Labem a bývalému okresu Teplice, nyní jako obec s rozšířenou pravomocí. Město Duchcov je od nás nejblíže, pouhé 2 km a spádově pro nás zastává činnost obce s pověřenou působností.¨V bližším okolí jsou tyto obce: Jeníkov - 1 km, Hudcov - 1 km, Všechlapy a Zabrušany - 2 km, Želénky - 2,5 km.

Železniční stanice je od nás vzdálena asi necelý kilometr. Naší obcí prochází okrajově státní silnice Duchcov - Teplice, po které jezdí v pravidelných časových intervalech autobusová doprava ČSAD oběma směry. Na tyto spoje je závislá většina obyvatelstva, neboť dojíždí za prací do nedalekých měst. Pošta je v obci od r. 1959.

Obec leží v rovině pod Krušnými horami v nadmořské výšce 225 až 230 m n. m. Rozloha katastru obce je asi 300 ha, pole, louky, zastavěné plochy, i neúrodná půda. Obcí protéká Bouřlivý potok, vody čisté, pramenící pod Bouřňákem v Krušných horách k nám přitéká od Jeníkova a dále do Všechlapské přehrady. Západně od obce se nachází potok Klášterecký, který se za obcí vlévá do potoka Bouřlivý.

Jižní cíp území tvoří část výsypky Václav, kde v 60. letech probíhala rekultivační činnost výsadbou topolů, dubů, javorů a bříz. Obec je obklopena zemědělskou půdou - asi 180 ha orné půdy, v severní části se nachází bývalý kamenolom, kde se těžil křemenec. V obci je několik nevelkých vodních ploch vzniklých zatopením bývalých povrchových těžeb vápenců. Jedna z nich - Velká Vápenka slouží k rekreaci, koupání a rybolovu.

V prostoru obce se nacházejí tyto památkově chráněné objekty:
- Výklenková kaple s plastikou sv. Jana Nepomuckého v jižní části obce
- Věž Obřího pramene na soukr. pozemku rodinného domu v prostoru na Vypichu
- Dva mostní objekty v prostoru návsi

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.lahost.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA