Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Radějov

Radějov (okres Hodonín), leží v nadmořské výšce 235 metrů.  V současné době má obec 823 obyvatel. Rozloha katastru obce je 2 411 ha, z čehož 68 % tvoří lesy. Obec leží na okraji lesního horského pásma Bílých Karpat v údolí tvořeném potokem Radějovkou. Je vstupní branou do biosférické rezervace UNESCO, známé bohatou květenou i zajímavou faunou.

Na katastru obce je také známá dančí obora. V oboře se nachází přírodní rezervace Kútky, která je jihovýchodně od obce Radějov. Tvoří ji druhově bohaté louky (roste zde například: kosatec pestrý i trávovitý, hořec hořepník, len žlutý, kozinec dánský a přes deset různých orchidejí) s četnými solitérními stromy, remízky, potokem Mandát a dvěmi menšími rybníky s močály. Převážná část obce je podél potoka, jen okrajová část je v kopcovitém terénu úpatí Bílých Karpat. Tady začíná rozsáhlá chatová oblast (asi 450 chat).

Dominantou obce je pseudorománský kostel sv. Cyrila a Metoděje, v kvalitní architektuře postavený počátkem 20. století a téměř o jedno století mladší ocelová konstrukce rozhledny Travičná mezi obcemi Radějov a Tvarožná Lhota, ke které vede Oskorušová stezka. V Radějově najdeme několik malebných domků lidové architektury, převážně z přelomu 19. a 20. století. V roce 2005 byl zprovozněn lyžařský svah -Štepničky, dlouhý 400 m, se 2 vleky.

Návštěvníkům můžeme nabídnout stravování a ubytování přímo v obci v penzionech, hostinec, bar, vinárnu, dvě prodejny potravin, rosárium, v rekrační oblasti Mlýnky penzion s kempem a v rekreační oblasti Žádovský járek bufet-posezení v přírodě, fotbalové a volejbalové hřiště. Spojení zajišťuje autobusová doprava.

Radějov je známý jako klidná rekreační obec s krásnou okolní přírodou vybízející k pěší turistice, cykloturistice, houbaření a rybolovu.

Historie
Název obce  vysvětluje autor Dějin Radějova, pan Jan Skácel, ředitel měšťanských škol a kronikář města Strážnice, následovně: Radějov je původem stará staroslovanská osada. Svůj název odvozuje od osobního jména "Raděj", který údajně zde u potoka Radějovky založil svůj dvorec. Odtud vzniká i dnešní pojmenování Radějův dvůr - ve staroslovanštině "Radějuóv". Tento název se poprvé uvádí v Kodexu diplomatorium v roce 1052. Nikde však není doloženo, že se jedná právě o naši obec. Nejstarší dochovaná písemná památka o obci je pak z roku 1412.

Původní zaměstnání obyvatel obce bylo zemědělství, převážně pak pastevectví a zdrojem jejich obživy byly i okolní lesy. Díky vhodným podmínkám se Radějov, stejně jako okolní obce, stává vinařskou obcí. Dokladem toho je udělení "horenského práva" panem Petrem z Kravař, roku 1417. Největšího rozkvětu dosáhlo pěstování vína za pánů ze Žerotína. Symboly vinařství - hrozny a srp v kruhu jsou vyobrazeny i na zachované obecní pečeti z roku 1667.

Postupem doby vinohrady zanikaly a i když počátkem 20. století byla snaha o obnovení vinařství v Radějově, ta ztroskotala na výsadbě nekvalitních a nešlechtěných odrůd a především pak důsledkem agrotechnických úprav půdy. Naopak zde vznikla nová tradice, navazující na pěstování modrého ovoce a dalších peckovin.

Nadotčenou krásu Radějova na přelomu 19. a 20. století vyhledal známý český krajinář Alois Kalvoda se svou malířskou školou. Přítomnost mistra Kalvody a jeho 11 žáků byla pro obec velkou událostí a byla jí věnována patřičná pozornost v kronice obce i v dobovém tisku. Jedním z žáků byl Dr. František Chudoba - tehdy mladý profesor, později prof. Masarykovy univerzity v Brně, kde založil obor anglické literatury.

Přírodní rezervace Kútky je o výměře 66 ha, je jedna z 53 maloplošných chráněných území CHKO Bílé Karpaty. Rezervace zahrnuje louky s rozptýlenými stromy (solitery), meandry potoka Mandát, prameniště a dva malé rybníčky. Na loukách roste řada vzácných a chráněných rostlin, například orchideje -prstenec pleťový, pětiprstka žežulník nebo vstavač nachový. Roste zde i vzácná tráva trojzubec lesostepní.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.radejov.cz  na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA