Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mouchnice

Historie
Historie Mouchnice, zachycená v písemných dokladech, začíná v polovině čtrnáctého století. Archeologické výzkumy však jasně dokazují, že území, na kterém se obec rozkládá, bylo osídleno ještě mnohem dříve, již v pravěku. Rozsah této publikace neumožňuje podrobné vylíčení dějin Mouchnic, pojďme se tedy zastavit alespoň u těch nejdůležitějších a nejzajímavějších okamžiků z bohaté historie obce.

Z archeologických nálezů zmíníme jen nejvýznamnější. V listopadu 1955 byly při výkopových pracích  pro vodovodní potrubí narušeny pravěké objekty. Zjišťovací výzkum, který proběhl v srpnu příštího roku, odhalil rozsáhlé neolitické sídliště kultury s volutovou keramikou. Nebylo to až takové překvapení, protože již o mnoho desítek let dříve objevil známý moravský archeolog Inocenc Ladislav Červinka na dvoře domu č. p. 145 jámu s keramikou stejné kultury, ve které mimo jiné nalezl i pěknou nádobku s motivem lidských rukou na výduti.

Sídliště se rozkládalo na pozvolném svahu jižně od obce na prostoru ohraničeném silnicí z Mouchnic do Koryčan a potůčkem, který se vlévá do Stupavy. Archeologové objevili stopy po obytných chatách (pravoúhlé kůlové konstrukce) a četné zlomky keramiky - hrubé střepy zdobené prstovými, čárkovitými a nehtovými obloučkovými vrypy nebo rytými liniemi. Z dalších nálezů stojí za zmínku poškozený klínek, rohovcové nástroje (rydla, škrabadla, srp), zlomek přeslenu, kamenný drtič, zlomky pískovcových podložek a přeražený břidlicový brousek. Nálezy je možné datovat do období kolem roku 3000 před naším letopočtem.

Současnost
Obec Mouchnice leží na úpatí Chřibského pohoří a Ždánského lesa na obou březích řeky Kyjovky. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1350. K datu 31. 12. 2002 byl počet obyvatel v obci 355 občanů, z toho 279 občanů starších 18 let , z toho 125 pracujících. Občanů do 18 let celkem 76.

Katastr obce je většinou členitého terénu v nadmořské výšce 216 -346 nm. Celková výměra katastru obce je 1274 ha, z toho 462 ha polí, 727 ha lesní půdy, 5 ha vodní plochy, 9 ha zastavěné plochy a 71 ha ostatních ploch.

V obci je převážně řadová zástavba přízemních domů se sedlovou střechou. Je zde celkem 168 domů, z toho 112 trvale obydlených a 56 neobydlených, jeden bytový dům se čtyřmi bytovými jednotkami pařící bytovému družstvu Nový život Bučovice. Z neobydlených domů 43 slouží k individuální rekreaci.

Obcí prochází silnice druhé třídy č. 429 z obce Nemotice na severozápadě směrem do města Koryčany na východě.

Katastrální území obce sousedí s katastrálními územími obcí Nemotice, Snovídky,Koryčany, Jestřabice, Kyjov(Bohuslavice) a Lovčice.

V letech 1995 - 1996 proběhla v obci výstavba obecního vodovodu s připojením na vodovodní řád Koryčany-Kyjov ve správě VaK Hodonín.

V letech 1998 - 1999 byla obec plynofikována. V roce 2001 byla dokončena přestavba obecní prodejny na společenský dům. V roce 2002 byla dokončena rekonstrukce veřejného osvětlení v obci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mouchnice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA