Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lipov

Historie
O vlastním počátku historie Lipova je zatím mínění různé. Za první zmínku se považuje rok 1358, kdy Lipov drželi bratři Pavel ze Strání a Ctibor z Lipova. V roce 1381 přešel Lipov do majetku pánů z Kravař. Po roce 1420 se také v Lipově šířily myšlenky mistra Jana Husa a v této době zde byl vybudován kostel, který byl v 19 st. pro zchátralost stržen a nahražen kostelem nynějším. V roce 1501 přešel Lipov do majetku Žerotínů.

V 16. a 17. st. byl Lipov jednou z nejdůležitějších oblastí vinařství, rybníkářství a mlynářství na Horňácku. V 16. st. zde došlo k posílení utrakvismu. V té době dělila Velička Lipov na dvě části: vlastní Městečko a Závodí. V roce 1605 byl pleněn vojsky Bočkaje. Ani po uzavření míru s Bočkajem v r. 1606 nenastal klid. Do Strážnice a okolí vpadla Bethlenova vojska. Lipov byl zpustošen jen velmi málo, migrovala však spousta lidí. V r. 1680 zde vypukla epidemie moru. V roce 1704 a 1705 vpadla do Lipova vojska Bercsényiova. O 30 let později komise konečně určila přesné hranice obce. Roku 1723 vypukla nové epidemie moru a ve 40. letech 17. st. do Lipova vpadli Prusové.

Koncem 18. st. zde byla vybudována katolická lokalita. Gotický kostel byl poškozen za tureckých vpádů a asi roku 1719 byl opraven a byla k němu přistavěna věž. V druhé polovině 19. století obec založila hasičský sbor a došlo k výstavbě nové školní budovy. V roce 1878 byl na místě strženého gotického kostela vystavěn kostel nový, který je basilikárního typu s dřevěnými pavlačemi. V roce 1904 byl postavěn most přes Veličku a o několik let později také nová budova měšťanské školy. Roku 1924 se začalo s výstavbou železniční tratě s Veselí nad Moravou do Nového Města nad Váhom, první vlak přijel do Lipova 12. 9. 1926. V roce 1925 byla postavena nová sokolovna a o 30 let později mateřská škola.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://lipov.wz.cz/index.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA