Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Blatnice pod Svatým Antonínkem

Historie
Pokud se chcete pokochat krásou starých vinných sklepů, vinohradů, lesů a napít se jiskrného "Blatnického Roháče" zavítejte k nám do Blatnice pod Svatým Antonínkem. Obec leží na jižní Moravě při severovýchodní hranici hodonínského okresu asi 30 km od Hodonína a 20 km od Uherského Hradiště. V úrodném kraji vinné révy, jemuž od pradávna vévodí poslední výběžek Bílých Karpat - Antonínský kopec - místo světoznámých poutí.

První písemná zmínka o Blatnici pod Sv. Antonínkem pochází z roku 1046 ze zakládací listiny staroboleslavské kapituly.

V obci se i nadále zachovávají lidové zvyky a obyčeje. V nádherných lidových krojích lze spatřit pár blatnických děvčat a šohajů především o blatnických hodech a hlavně při světoznámých poutích na kopci sv. Antonína, jejichž atmosféru zachytil na svých obrazech slavný malíř Joža Uprka.

Blatnice ležela na obchodní cestě a byla součástí kunovického a později olomouckého biskupství. V roce 1296 patřila Oldřichu z Hradce.

První zmínky o blatnickém víně, které se dováželo až do Prahy, jsou datovány na konec 13. a počátek 14. století. Do tohoto období lze tedy i klást počátek vinohradů v Blatnici pod Sv. Ant.

Začátkem druhé poloviny 14. století vznikla ve zdejší oblasti velká panství a k jednomu z nich - Ostrožskému -v dalších staletích Blatnice pod Sv. Ant. patřila. Obec Blatnice pod Sv. Ant. je v současné době se svými 2120 obyvateli střediskovou obcí, dopravně dobře dostupnou (železniční i autobusové spojení). Nachází se zde zdravotní středisko - kde sídlí praktický, zubní a dětský lékař, pošta, základní a mateřská škola, lékárna, farní úřad, nákupní středisko, dále prodejny nábytku, textilu, domácích potřeb, zahrádkářských potřeb, pekárna a také čerpací stanice PHM.

Turisté se mohou ubytovat v ubytovně na koupališti, v motorestu Rybníček a v chatě pana Valáška, přímo v památkové rezervaci vinných sklepů, a také v chatě mysliveckého sdružení na kopci sv. Antonína. Najíst se je možno v restauracích Adriana, Roháč, motorestu Rybníček a Obecním pohostinství Sauvignon.

Obec je úzce spjatá s vinařstvím, které má bohatou tradici. To potvrzují i nápisy na příjezdech do obce: Vítá Vás vinařská obec Blatnice pod Sv. Ant. Zejména klimatické podmínky, ale i půdní složení umožňuje docílit velmi dobré cukernatosti a aroma hroznů, jako základu pro výrobu kvalitních vín, z nichž nejznámější je " Blatničky Roháč ". Vinaři v obci zpracovávají značnou část úrody hroznů tradičním způsobem ve vinných sklepech. Nejstarší pocházejí z konce 16. a počátku 17. století. Blatnice pod Sv. Ant. je součástí strážnické vinařské oblasti. Výrobou a prodejem révového vína se v obci zabývají jak drobní pěstitelé tak vinařské firmy.

V letním období je možno vykoupat se na koupališti na okraji obce. K dispozici je fotbalové hřiště, sportovní hala, posilovna a souna. Pro cyklisty je dostatek stezek, Jejichž využití lze spojit s návštěvou ve vinném sklípku u některého z místních vinařů.

Krása vinic rozprostírající se kolem obce a půvab sklípků ve Vás zanechá nezapomenutelný zážitek při návštěvě Blatnice pod Svatým Antonínkem.

Zajímavosti

Cykloturistika a vinařství

Obec leží v úrodném kraji vinné révy, jemuž vévodí Antonínský kopec s kaplí Sv. Antonína Paduánského - místo vyhlášených poutí. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1046 (zakládací listina starobolevské kapituly). Blatnice pod Sv. Antonínkem byla součástí  kunovického panství a později olomouckého biskupství. V roce patřila Oldřichu z Hradce. Blatnické víno bylo dováženo až do Prahy již koncem 13. a počátkem 14. století. Do tohoto období je datován i vznik vinohradů v obci. Do druhé poloviny 14. století patřila obec k Ostrožskému panství

Klimatické podmínky a půdní složení umožňují rozvíjet vinařství, které se soustředilo do viných sklepů, jejichž historie sahá až na konec 16. a počátek 17. století.

V obci jsou zachovány lidové zvyky a obyčeje jako jsou hody a především poutě na kopci Sv. Antonín, které byly častou předlohou pro malíře Jožu Úprku.

Dobrá dopravní dostupnost (železniční i autobusové spojení) předurčuje obec a okolí k turistickým a cykloturistickým výletům. V obci  jsou dostatečné ubytovací a stravovací kapacity s  dobrými možnostmi aktivního odpočinku. Dále se v obci nachází zdravotní středisko s lékárnou, farní úřad, pošta a čerpací stanice PHM.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecblatnice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA