Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tasov

Původně vinařská a ovocnářská obec, leží na rozhraní Horňácka a Dolňácka, chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat, na cestě mezi Strážnicí a Velkou nad Veličkou. Katastr obce má výměru 635 ha. V současné době zde žije 552 obyvatel (stav k 1. 1. 2006).

Obec patří mezi nejstarší v okolí, je známá již od roku 1217, kdy Přemysl Otakar II. vyměřoval zemskou hranici. Historicky tudy vedla cesta z Čech do Uher, na starých mapách známá jako „Porta Tasi“. V 16. století stál v Tasově kostelík jednoty bratrské. V roce 1654 byl zbořen a z materiálu získaného z tohoto kostelíka byl postaven kostel sv. Jana Křtitele v Hroznové Lhotě.

Mezi hodnotné stavby v Tasově patří kaple sv. Václava, postavená v roce 1928 z darů amerických rodáků. V obci se nachází také jeden z posledních domů s malovaným žudrem – památka lidové architektury z konce 18. století.

Náves obce je rozšířena, osázena stromy a zčásti zastavěna.

V obci se nachází obecní úřad, kulturní dům, knihovna, pohostinství, prodejna potravin, smíšeného zboží a bytového textilu, kadeřnictví, kosmetika, turistická ubytovna a  mateřská škola, která je nově vytápěna tepelným čerpadlem. Turistická ubytovna s kapacitou 40 lůžek nabízí nejenom turistům levné ubytování.

V Tasově žil a ve svém ateliéru tvořil slovácký malíř Antoš Frolka (1877-1935) a významná lidová umělkyně - malérečka Rozka Falešníková (1900-1983).

Spolkovou činnost v obci zastupuje hlavně Sbor dobrovolných hasičů, Tělovýchovná jednota Tasov, Myslivecké sdružení „Rošťovica“ a Český zahrádkářský svaz Tasov. Sportovci jsou organizátory již tradičního nohejbalového turnaje s účastí družstev z celé ČR.

K tradičním kulturním akcím patří Václavské hody, v zimní sezóně plesy a v létě Beseda u bigbítu – setkání hudebníků mnoha žánrů.

Zdejší krásná příroda láká k výletům pěší i cyklisty. Obcí vede řada cyklotras. Krásu kraje ukazuje Šumárnická naučná stezka, která provádí nejzajímavějšími místy v podhůří Bílých Karpat. Na květnatých loukách je možno sbírat hřiby, obdivovat množství vzácných živočichů a rostlin včetně orchidejí. I díky nim je oblast součástí biosférické rezervace UNESCO.

Nově otevřená turistická ubytovna má kapacitu 30 lůžek. K dispozici jsou dva velké pokoje (po 12 lůžkách) a dva menší (po 3 lůžkách), sociální zařízení, možnost ohřátí stravy, lednička. V budově se nachází také malá posilovna a tělocvična. V případě potřeby je možné kapacitu zvětšit přistýlkami až na 45 lůžek. V oploceném areálu si mohou turisté přes noc uzamknout kola nebo zaparkovat automobily. Na přilehlé zahradě je možné v létě postavit stany.

Obcí vede vinařská cykloturistická trasa. Tasov je vstupní branou do Bílých Karpat a Horňácka – regionu se živým osobitým folklorem. Tradicemi a folklorem je známá i nedaleká Strážnice, kde se na folklorních slavnostech, již téměř 6 desetiletí prezentují soubory z celého světa.

Okolí Tasova
Tasovský rybníček (asi 1,5 ha) je využíván rybáři k rybolovu. Patří do povodí Moravy, rybářský revír Morava 6A. Je napájen říčkou Veličkou, která se vlévá do řeky Moravy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.tasov-ho.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA