Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Věteřov

Něco málo z historie...
Obec Věteřov leží pod Lysou horou, vystupující z výběžku Chřibů, nedaleko městečka Ždánic. O její existenci se dovídáme poprvé již v roce 1131 - tehdy byla majetkem břeclavského kostela. Stáří Věteřova je ovšem mnohem větší, podle zdejšího výšinného sídliště je nazvána kultura z konce starší doby bronzové. V polovině 14. století byl již samostatným statkem, který v roce 1340 držel vladyka Buzek z Věteřova, erbu beraních rohů. S velkou pravděpodobností sídlil již na věteřovské tvrzi. Ta je poprvé připomínána v roce 1397, při prodejní transakci mezi Arklebem z Věteřova a Hynkem z Miličína.

Když se v roce 1409 dostal na Věteřov Albrecht Kužel z Archlebova, o zdejším panském sídle se hovoří jako o "pozemku tvrze, jinak sedlišti". K jejímu poškození došlo tedy ještě v období předhusitských bojů. Výslovně jako pustá se uvádí v roce 1447 a protože noví majitelé sídlo ve vsi nepotřebovali, nebyla již nikdy obnovena. V roce 1514 přenechal Tas z Ojnic a Bučovic Věteřov s dvorem a pustou tvrzí Jindřichovi ze Zástřizl, po němž převzali toto zboží Ždánští ze Zástřizl. V roce 1558 je Jan Ždánský ze Zástřizl intabuloval bratřím Janu Šemberovi a Arbrechtovi Černohorským z Boskovic na Bučovicích. Od té doby až do zániku patrimoniálního zřízení v roce 1848 náležel Věteřov ke ždánickému panství, které po slavkovských pánech z Kounic vlastnili knížata z Lichtenštejna (od roku 1622).

Po někdejší věteřovské tvrzi v lokalitě "Na valech" se dochovalo mohutné tvrziště se zbytky opevnění a valů, nazývané podle vzhledu "Klobouk". Z pohledu ze silnice Archlebov působí kopec stále mohutným a důstojným dojmem.

Duchovní správou náležel Věteřov původně do Břeclavi, později do Lovčic a Ždánic, od roku 1717 opět do Lovčic. Až v roce 1902 byl také ve Věteřově vybudován kostel, zasvěcený sv. Cyrilu a Metoději, v letech 1908-1909 tu byla nákladem rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou v Praze zřízena i fara (znak řádu zdobí i dnes obnovenou fasádu průčelí).

V současné době žije v obci ve 160 domech a 10 bytech 507 obyvatel. Katastr obce má rozlohu 8,2 km2, z toho 506 ha polí, 13 ha zahrad, 15 ha pastvin, 2 ha vinohradů, 250 ha lesa a část půdy neplodné.

Obec je zcela plynofikována, jsou svedeny odpadní vody z celé obce.

K významným budovám v obci patří kostel sv. Cyrila a Metoděje z roku 1902, secesní fara z roku 1908 a budova školy postavená v roce 1950. K dalším významným lokalitám v k.ú. Věteřov patří největší kopec v okolí zvaný ¨Babylon¨ s nadmořskou výškou 417 m.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.veterov.cz/index.html, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA