Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kuželov

Historie
Kuželov je Horňácká obec vzdálená 4 km jihozápadně od Velké nad Veličkou na severním svahu hlavního hřebene Bílých Karpat. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1406. Název vsi lze nejspíše odvodit od jména Kužel, starého rodu obce Žeraviny, který se zde usídlil. V katastru obce jsou nálezy volutové keramiky. Kuželov je potoční vesnice se souvislou řadou slováckých domků. Rozšířenou náves uzavírá kostel s jehlancovitou věží. Kromě skrovného zemědělství se obyvatelé živili prací v lesích, v novějších dobách odcházeli za prací do cukrovarů v Hodoníně. Ještě v 17. století zde byly vinice. Rozšířené bylo hrnčířství a na vysoké úrovni bylo tkalcovství. Ženy se živily také podomním prodejem svých výšivek. Kvetl zde přes hraniční obchod s dobytkem a senem.

Významnou stavbou je barokní kostel sv. Trojice z roku 1768, postaven pro obrácení místních nekatolíků.

Nejzajímavější památkou v obci je větrný mlýn holandského typu, postavený roku 1842. Mlýn leží u silnice jihovýchodně od obce směrem na Vrbovce na terénním hřbetu vystaveném jihozápadním větrům.

Zajímavým místem jsou Tři kameny", tři starodávné mezní kameny s nápisy, zasazené v hraničním sedle pod vrchem Kobyla na starodávné cestě do Uher.

Na vrchu Bojiště stojí větrná elektrárna se třemi vrtulovými listy vybudovaná v roce 1990.

Zajímavosti

Mlýn holandského typu
Kuželovský mlýn holandského typu byl postaven v roce 1842 nákladem kuželovské obce. Na jeho stavbu se spotřebovalo 300 koňských fůr kamene. V roce 1904 koupil mlýn na půjčku pan Jan Kašík. Výdělky z mlýna byly však tak malé, že se Kašíkům nepodařilo nikdy půjčku doplatit. V roce 1906 byla postavena obytná stavba u mlýna z peněz, které poslal mlynářův syn Bedřich z Ameriky. Po návratu syna domů v r. 1920, byl přistavěn chlév a stodola. V té době už se v mlýně pouze šrotovalo. I to skončilo zapečetěním mlýna během druhé světové války. Po válce se pan Bedřich Kašík pokusil pokračovat v šrotování, ale r. 1946 ukončil činnost mlýna úplně. Od té doby mlýn chátral. Poslední mlynář zemřel v roce 1971.

Od roku je 1963 je mlýn památkově chráněn. V roce 1964 byla opravena křídla. V roce 1973 mlýn zakoupilo Technické muzeum v Brně, které provedlo kompletní rekonstrukci a tím mlýn zachránilo. V roce 1977 byl mlýn zpřístupněn veřejnosti. V současné době je to nejlépe zachovalý větrný mlýn holandského typu v ČR. Je zde kompletní technologie mletí, v přilehlém stavení je muzeum horňáckého bydlení z přelomu 19. a 20. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kuzelov.com/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA