Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skalka

Obec Skalka je malá vesnice ležící 9 km severovýchodně od Kyjova.

Znak tvoří šikmo rozdělený štít. V zelené horní polovině umístil heraldik Jiří Mráka žlutý hrozen s listy, přičemž vycházel ze zemědělského a vinařského rázu obce. V dolní části je bílá skála na modrém pozadí, symbolizujícím potok protékající skaleckým údolím.

Název obce je odvozen od pískovcové skály vypínající se do nadmořské výšky 308 m  n. m., která je dominantou obce a součástí nového praporu i znaku. Tento skalní útvar se nachází v zalesněné stráni nad Skaleckým potokem, jenž protéká dolní částí obce.

Obec se skládá z částí Dědina, Pod Skalú, Drahy, Za Humny a Za Kaplí. Skalka se poprvé připomíná v roce 1318, kdy král Jan Lucemburský potvrdil její držení Janovi z Hradce, který ji vzápětí směnou předává mezi statky olomouckého biskupa, a biskupem byla následně udílena v léno.

Na návsi uprostřed obce stojí kaple, zasvěcená sv. Josefu. První zmínky o ní  zachycuje pamětní spis s datem 26. října roku 1898: „Obecní zastupitelstvo obce Skalky usneslo se v letech Páně 1898 na památku 50tiletého jubilea jeho Veličenstva císaře krále Františka Josefa, uprostřed vsi vystaviti kapli, která má sloužiti Bohu, vlasti a celému národu slovanskému“.

Pozemek  na stavbu této kaple byl zakoupen od Štěpána Čechala za 40 zlatých. V roce 1904 za starosty Jana Zelinky (č. 7) byla provedena sbírka na vnitřní úpravu a vybavení kaple v hodnotě 600 zlatých a za faráře Františka Pohanky v roce 1907 děkanem Josefem Brázdilem vysvěcena.

Další zmínky o opravách kaple jsou v pamětním spise z roku 1983, kdy se vyměňoval krov, věžka a krytina s okapovými žlaby, a v roce 1984 byla kaple nově omítnuta. Věž měla původně tvar osmibokého jehlanu, nyní je ukončena cibulovitou bání. Velká změna nastala v roce  2001, kdy byl v těsném sousedství kaple zbourán dům č. 17. Následně se upravilo okolí kaple,  prostranství před ní se vydláždilo, vybudovalo se malé parkoviště a kolem kaple byla vysázena zeleň. Rekonstrukce pokračovala výměnou okapových svodů a obnovením fasády. V roce 2005 byla opravena vnitřní část kaple, bylo vymalováno, zakoupen nový lustr a dvě nástěnná svítidla. Veškeré opravy se uskutečnily za přispění občanů Skalky, obecního úřadu a ježovské farnosti s farářem p. Svatoplukem Pavlicou.

V uličce Za Kaplí se nachází obecní dům. Na místě bývalé obecní stodoly byla postavena budova obecního úřadu, která je v užívání od roku 1957. Později se zde přistavila požární zbrojnice. Po modernizaci a celkové přestavbě v roce  2001 slouží opět  občanům. Je zde obecní úřad, místní knihovna a zasedací místnost, která je využívána i při různých kulturních akcích a rodinných příležitostech. V podkroví se nachází dva byty.

V letech 1958 nastal v životě občanů Skalky velký obrat. V tomto roce začalo společné hospodaření zemědělského družstva na pozemcích, které majitelé dobrovolně, či z donucení vnesli do JZD. Nejdřív existovalo jedno zemědělské družstvo jen na katastru Skalky. Po sloučení okolních vesnic vzniklo družstvo „JZD Vlast Ježov“, pak Zemědělské obchodní družstvo a od roku 1994 hospodaří akciová společnost „Podchřibí Ježov“ na pozemcích katastrálního území Ježov, Skalka, Labuty, Vřesovice, Moravany, Žádovice, Kelčany, Hýsly, Čeložnice, Kostelec, Osvětimany, Bohuslavice a Vlkoš. Tato akciová společnost má sídlo ve Skalce, v části obce Za Humny, kde svými budovami a prostranstvím tvoří velkou část vesnice. Dříve v JZD  nacházela obživu většina občanů Skalky. V dnešní době tato společnost zaměstnává 78 osob.

Od roku 1961 se postupně začalo s výstavbou chodníků, tenkrát silnici lemovaly aleje ovocných stromů. Kolem nových chodníků vznikly záhony s růžemi a okrasnými keři. V dnešní době má v úpravě předzahrádek převahu travnatá plocha. V dolní části Dědiny byl v roce 1968 vybudován pomník vojínů padlých v první a druhé světové válce a upraveno prostranství okolo něj.

V roce 1989 byl v obci zaveden zemní plyn. K plynofikaci se připojily téměř všechny domy. V letech 1994 až 1996 se ve Skalce vybudoval vodovod.

 obci Skalka bylo k 31. 12. 2005 hlášeno 178 obyvatel. I když je nás málo, obec stále žije. Jak a čím se tu lidé zabývají? Aktivní jsou zahrádkáři, místní skupina Červeného kříže i  drobní majitelé vinic, kteří své vinohrady udržují a o vinice se vzorně starají. Pak dobrá vína pro svou potřebu vyrábějí a uchovávají v pěkném prostředí v Drahách, ve svých vinných sklípcích, v unikátní sklepní uličce. Jedná se o jedinečnou ukázku sklepní architektury, nejstarší sklepy jsou ze začátku minulého století. V dokončovací fázi je nově budovaná vinárna-lahvovna soukromého vinaře.

To vše potvrzují návštěvníci i cykloturisté a také účastnící jízdy po Kyjovské vinařské stezce. V roce 2005 jim k odpočinku a ochutnávce skaleckých vín  vyhrávala Varmužova cimbálová muzika.

Zahrádkáři kromě oblíbených zájezdů a dalších akcí pořádají každé dva roky výstavu vín. Tyto akce probíhají většinou v nedalekém vinném sklepě „Skalák“, ležícím u silnice na Ježov. Sklep byl majetkem Zemědělského obchodního družstva, od roku 2002 má tento objekt nového soukromého majitele, který dokončuje velké stavební úpravy. V brzké době zde bude také zajištěno ubytování.

Za zmínku stojí, že se v obci dosud zachovala výroba velikonočních kraslic technikou „rýsování“, t.j. vyškrabováním barvy až na bílý povrch vajíček speciálním rydlem, a také vyšívání a šití slováckých krojů. Ty se oblékají už jen čas od času na hodky, konané koncem července. Je sloužena slavnostní mše svatá v kapličce nebo na prostranství před kaplí a večer se koná taneční zábava na přírodním Výletišti, což je jediné větší kulturní místo v obci. Sloužilo k taneční zábavám již v letech 1948-1950, do roku 1965 se taneční parket před zábavou upravoval tak, že se v sousedním lesíku nahrabalo jehličí a nasypalo se na hliněný podklad. V šedesátých letech se vybudoval betonový povrch. Poslední velkou úpravou prošlo toto místo v roce 2003, kdy byly položeny kabely pro nové elektrické vedení, vybudována vodovodní přípojka do výčepu a dokončen nový přístřešek pro muzikanty. Za teplého počasí je tady krásné posezení a možnost pobavení při pěkné hudbě a tanci.

Výletiště je také využíváno při pořádání již tradičního Dne dětí. Pro sportovní vyžití slouží areál s fotbalovým hřištěm a tenisovým kurtem, který využívají i zájemci z okolí.

V časných jarních měsících se můžeme pokochat krásou rozkvetlých květů na zachovalé stepní stráni „Hošťálka“ s velkým množstvím vzácných rostlin, z nichž nejčetnější je koniklec velkokvětý. Pěkná projížďka na kole vede po družstevní silnici od sídla akciové společnosti ve Skalce k Josefínskému dvoru a dále k rekreační oblasti „Kameňák“, nebo do Vřesovic a zpět do Skalky přes obec Labuty.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.skalkaobec.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA