Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skoronice

Skoronice se připomínají poprvé v dokumentech roku 1322 jako slovanská ves, jejíž převod schválil český král Jan Lucemburský.

V roce 1623 byly Skoronice zničeny a vylidněny za betlehenových nájezdů. Domy však totálně zničeny nebyly, neboť milotický feudál Gabriel Serenyi začal svoje panství osazovat po roce 1652 z kunwaldského panství na poněmčeném Novojičínsku (nynější Kunín). Zjišťujeme tedy, že osídlení vsi Skoronice je velmi staré. Vykopávky prováděné v posledních letech v souvislosti se stavbou domů, dokazují v několika zemních vrstvách pod obytnými trakty prastaré osídlení, neboť se tu nachází středověká keramika.

Současná Obec Skoronice má 546 obyvatel a 185 obytných domů. V obci je udržováno velké množství tradic, svátků a obyčejů jako například Jízda králů, fašaňk, stavění a kácení máje, krojované hody a mnoho dalších.

Pracuje zde několik spolků a sdružení:
- Svaz dobrovolných hasičů, ČZS, rybáři
- DH Skoroňáci -vítěz Zlaté křídlovky z roku 1981
- Dětský národopisný soubor vystupující na různých místech Cech a Moravy, ale také i v               zahraničí (Německo, Slovensko, Bulharsko, Polsko atd.)

V roce 1998 byl rekonstruován nejstarší dům v obci, do kterého byla přemístěna obecní knihovna a v jedné části bylo zřízeno místní národopisné muzeum pod názvem Slovácká izba.

Dalšími historickými památkami jsou sochy sv. Františka a Anny a kostel sv. Floriána. Mezi zajímavosti patří také vinné sklepy Skoronské bůdy s nedalekou přírodní nádrží.

Historie a současnost
Obec se nachází jihovýchodně od Kyjova. Skoronice jsou poprvé pripomínány v dokumentech z roku 1322 jako slovanská ves. V roce 1623 byla obec zničena a vylidněna za Bethlenových nájezdů a o třicet let později byla osídlena rodinami ze severního Kunewaldu (dnešní Kunín).

V obci je udržováno velké množství tradic, svátků a obyčejů - fašaňk, velikonoční šlahačka, stavění a kácení máje, Jízda králů, starobylá pouť, krojované oslavy Svátku matek, přehlídky dechových hudeb, divadelní představení.

Obec má kroniku psanou od roku 1910, v devadesátých letech bylo vydáno několik publikací týkajících se skoronských domů, Jízdy králů, ochotnického divadla a hodů.

V roce 1998 byl rekonstruován nejstarší dům v obci z roku 1903, do kterého byla přestěhována obecní knihovna a zřízeno muzeum Slovácká izba.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.skoronice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA