Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Blatnička

Známé cesty v Blatničce do neznáma. Nejstarší a nejvýznamnější - dnes již zaniklá se nazývala Uherská cesta. Byla to úvozová - do Blatničky od Dolních Uher ze Suchova přes současné Blatnické lúky, které byly počátkem 70. let tohoto století rozorány a cesta zavezena.

Druhá významná cesta byla Brodská, která vedla z Hrubé uličky šikmo přes hon Pod lúkama. Východně od Hluku a západně od Dolního Němčí vedla do dřívějšího našeho správního a církevního centra Lucké provincie - do Vlčnova.

Teprve začátkem devadesátých let minulého století také na podnět blatnického faráře Mořice Růžičky byla postavena štětovaná silnice z Blatnice přes Blatničku do Boršic na původní hliněné cestě s výsadbou ovocných stromů.

Nejvýznamnější silnicí v současné době je silnice E-54 mezi městy Veselí nad Moravou a Nové Město nad Váhom.

Provolání císaře Františka Josefa I. "K mým národům" a tím vyhlášení mobilizace také v Blatničce bylo vyvěšeno na místní zvonici 1. 8. 1914. Do války povolával císař všechny muže do 38 let. Celkem se 1. sv. války zúčastnilo z Blatničky 99 mužů, z nichž se 7 již do Blatničky nikdy už nevrátilo. Zůstali na bojištích války a byl jim zbudován pomník před místní školou, který byl v roce 1973 přemístěn na místní hřbitov.

Od dubna roku 1939 odešlo na práce do Německa z Blatničky 11 lidí. V Blatničce nebylo během 2. sv. války obětí na životech, což rodáci, kteří byli během války doma přikládali za čest starostovi. První vojáci RA ze 40. A byli od 240. střelecké divise generál majora T. F. Umanského a do Blatničky přišli od východu 27. 4. v pátek. 27. března 1946 byl v Blatničce na místním hřbitově odhalen pomník padlým vojákům RA.

Historie Blatničky
První známky osídlení 6500 - 4000 př. n. l., což dokazují nálezy sekeromlatů naposledy v roce 1930, které jsou uloženy v Moravském muzeu v Brně. Ve 4. stol. př. n. l. přišli na jihovýchodní Moravu Keltové kmene Kotinů, kteří nakonec z Moravy zmizeli. 1. - 5. stol. n. l. sídlili na Moravě Germáni z kmene Kvádů, kteří vytlačili Kelty. Dokládána nálezy mincí je také přítomnost Římanů.

Doba příchodu Slovanů koncem 4. stol. z východu a jihu, tak jako vláda kupce Sáma i Velké Moravy měla na kraj velký vliv, ale památek nezanechala.

V rámci velké středověké kolonizace v pol. 13. stol. dochází k osidlování tohoto kraje, zakládání osad na luckém poli a k utváření moravsko-uherských hranic na hřebenech Bílých Karpat, které se prakticky do dnešního dne nezměnily.

Zajímavosti

Kaplička
Nejstaší dochovalou stavbou v Blatničce je v západní části obce kaplička u honu Zákapličí. Stranou za vesnicí opatrovaná a někdy i zapomínaná stavba však je o hodně starší a má větší význam, než se nám může na první pohled zdát. Je předchůdce současného kostela i víry v bytosti, které nevidíme, vnímáme, hledáme v nich oporu a uctíváme.

Současná stavba byla postavena na žádost místních občanů na místě staré kapličky v 2. pol. 19 stol. Dne 9. 7. 1886 schvaluje sezení obecního výboru, že obec Blatnička bude udržovat nově vystavěnou kapličku u cesty na parcele č. 575.

Velkou opravu kapličky bez nároku na odměnu z vlastní iniciativy provedli v roce 1995 starosta A. Minařík 161, Z. Mitáčková 133, P. Kubica 70 a J. Kubica (7. 7. 1968 - 15. 11. 1997). Na kapličku byla dána nová střešní vazba, nová křidlice, opravena a natřena omítka.

Kříž na Loskoch
Nachází se směrem od Veselí nad Moravou do Bílých Karpat ještě před Blatničkou u silnice E-54 u závlahové nádrže, 5 metrů od silnice odděluje katastr Blatničku a Blatnici. Stojí mezi stromy s nápisem:

"Nákladen Josefa a Anny Sovišových z malé Blatničky 1886."

Při pohledu ze silnice na nápis a kříž se vybaví 12. zastavení Ježíše na křížové cestě a jeho 2. slovo.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecblatnicka.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA