Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nechvalín

Obec Nechvalín leží na jižních svazích Ždánského lesa, na Hanáckém Slovácku. Obyvatelstvo je české národnosti, mluví se zde typickým hanáckoslováckým nářečím.

Katastr obce má výměru 425 ha. Na svazích obrácených k jihu a západu jsou vysázeny vinice a ovocné sady - pěstují se zde meruňky, broskve a jabloně. Ze severu a východu je obec chráněna lesem, také na jihu se rozprostírá les zvaný Habřina. Zastavěná část obce má protáhlý charakter, většina domů leží při hlavní silnici.´V současné době má obec asi 140 domů, žije zde 350 obyvatel.

Historie obce
První zmínka o obci Nechvalín je ve falzu zakládací listiny vizovického kláštera datované r. 1261. Jihozápadně od obce se zachovalo na kopci hradisko po rytířské tvrzi, které je v současné době vedeno jako nemovitá kulturní památka. O počátcích nechvalínské tvrze nejsou přesné informace. Předpokládá se, že existovala již ve 14. století, neboť v letech 1319 -1341 se uvádí Hynek z Nechvalína. V r. 1529 se Nechvalín stal biskupským lénem. Zdejší tvrz byla sídlem držitelů léna až do r. 1653, kdy byl Nechvalín postoupen Lichtenštejnům a stal se součástí Ždánického panství. Protože Lichtenštějnům patřil zámek ve Ždánicích, tvrz nepotřebovali a ta zanikla.

To, že bylo území obce Nechvalín osídleno dávno před rokem 1261, dokazují archeologické nálezy na katastru obce. Při terénních úpravách započatých v roce 1975 bylo odkryto pohřebiště, kde bylo prozkoumáno 179 hrobů, 16 z doby laténské, ostatní převážně slovanské. Byly zde nalezeny 4 železné meče, 7 seker, 6 kopí, ve 12 hrobech ostruhy, dále šperky a nádoby. Podle nálezů v hrobech lze soudit, že Nechvalín patřil k významným velkomoravským opěrným bodům. Je škoda, že v obci nebylo zřízeno muzeum a nálezy byly z obce odvezeny.

Škola byla v obci postavena v r. 1834. Budova školy, ve které probíhá výuka v současné době, byla postavena v r. 1895. V polovině 70. let proběhla generální oprava. V současné době se v této budově nachází základní škola, mateřská škola a školní jídelna.

Do r. 1891 byla v obci pouze zvonice, v r. 1891 byla v obci postavena kaple zasvěcená sv. Kateřině. Její interiér byl v roce 1980 zrenovován místním farářem P. Zouharem. V letech 1998, 1999 proběhlo statické zajištění objektu, oprava střechy, pozlacení kříže na věži.

V r. 1980 byla obec Nechvalín integrována pod MNV Bukovany. Osamostatnila se k 23. 3. 1900.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nechvalin.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

TERMÁLNÍ OSTROV ISCHIA 2017

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8, 10, 12, 15-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 5.790 Kč.

 

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska

Pojeďte s CK TILIA na velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně
Sleva 1000 Kč pro rezervace do 31. 10. 2017

ZÁJEZDY ONLINE 2017

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA