Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šardice

Šardice se nachází v Jihomoravském kraji, okres Hodonín, nedaleko od Kyjova, v malém kraji Moravského Slovácka, kraji zpěvu, vína, folklóru a dobrých lidí. Šardice je obcí s dlouhou tradicí - s první písemnou zmínkou z r. 1286.

Ať už jsou pro Vás Šardice domovem nebo jste jejich návštěvníkem, velmi nás těší Váš zájem o naši obec a její internetové stránky. Na tomto místě naleznete historii obce, popis jejích tradicí a zvyků, ale především informace o aktuálním kulturním či sportovním dění. Bude nám potěšením, pokud se budete pravidelně vracet nejen na tyto stránky, ale i do Šardic - obce, která voní vínem a pěknou písničkou.

Památky
- Kostel sv. Archanděla Michaela, první písemná zmínka z r. 1286

- Augustiniánská biskupská rezidence z druhé čtvrtiny 18 stol. Bývalé letní sídlo augustiniánského řádu na Starém Brně, v budově bydlel zakladatel genetiky J. G. Mendel, pokrokový opat Cyril Napp. Stropy v místnostech 1. patra jsou zdobeny štukovým dekorem.

- Kaplička sv. Rocha z r. 1890 s křížem z r. 1912

- Socha sv. Trojice z r. 1749

- Smírčí kámen z r. 1605 - upomínka na zabití šardického občana Jana Machače tatary r. 1605

- Mramorový náhrobek Melchiora Geislera z r. 1787

- Kaple sv. Jana Nepomuckého - bývalá zahrada Rezidence, nyní dům č. 95

- Socha sv. Trojice z r. 1749 v trati Brněnky - pozdně barokní architektonicky hodnotná boží muka

- Pomník zahynulým horníkům v místních dolech - před obecním úřadem

Historie

"První písemná zmínka o obci Šardice"
Rozhodčí listina olomouckého biskupa Dětřicha ve sporu mistřínského preláta plebána Wernhera se šardickým šlechticem Soběhrdem o oratoř v Šardicích.

Dětřich z boží milosti biskup olomouckého kostela všem na věky.

Poněvadž není vhodné, aby to, co bylo řádně a rozumně ustanoveno, bylo nepříznivými překážkami zase zrušeno, rozhodli takto svorně ctihodní a moudří Ondřej, děkan a plebán v Čejči, s Dětřichem, plebánem v Kunovicích, ze strany šlechtice pana Soběhrda ze Šardic a dále Rudger, plebán z Jarohněvic, a Jindřich, klerik z Kyjova, ze strany Wernhera, plebána z Mistřína, zvolení rozhodčí ve sporu, který se vedl mezi ním a řečeným Soběhrdem o oratoř v Šardicích, postavenou ke škodě tohoto Wenhera a jeho kostela: aby především řečená oratoř založená ve vsi Šardicích byla ve svém založení trvale zachována a aby se svobodně beze všech překážek přikročilo k jejímu vysvěcení. Jakmile pak bude vysvěcena a zaslouží si jméno kostela, ať se stane dcerou kostela v Mistříně a ať k němu trvale patří jakožto ke kostelu mateřskému, ať také kanonicky zachovává závazek podřízenosti a poslušnosti vůči plebánovi v Mistříně a dodržuje vše, čím je povinen dceřiný kostel ke kostelu mateřskému.

Wernher a jeho nástupci mají mít svobodnou pravomoc sídlit u mateřského kostela v Mistříně nebo dceřiného v Šardicích a navrhnout hodnou osobu za duchovního správce, kdyby se mu líbilo sídlit u mateřského kostela. Dodáváme, že řečená oratoř nebo kostel v Šardicích má mít pravomoc církevního pohřbu a přisluhování jinými svátostmi. Dále rozhodujeme, že řečený šlechtic daroval kostelu v Šardicích jako věno do příštího půstu sousední lán se všemi právy a příslušenstvím a jednu obdělanou vinici, aniž by se o to musel plebán starat a na to si stěžovat, ale aby toho mohl klidně a v míru věnným právem užívat. Navíc aby kterýkoliv lán v této vsi musel ročně plebánovi v Mistříně odevzdat po čtyřech měřicích pšenice, po třech žita a po třech ovsa podle v zemi obvyklé míry.

Řečený šlechtic pan Soběhrd a jeho nástupci a dědici musí platit plebánovi v Mistříně ročně plné desátky ze všech polí, které obdělává a bude obdělávat na vlastní náklady a vlastní prací. Jako malý desátek má každý lán v řečené vsi dávat jednoho beránka a usedlosti a dvorce, jimž se lidově říká Hofstat, mají plebánovi ročně odevzdávat jednotlivě podle toho, kolik jich přijde do lánu, zda čtyři či více jich lán v sobě obsahuje, aby všechny listiny a písemnosti vydané ve prospěch obou stran mimo listinu rozhodčí pozbyly platnosti a aby jen rozhodčí listina měla věčnou platnost, uložili jsme stranám v tomto směru věčné mlčení a připojili trest straně, která by rozhodnutí nedodržovala, jak je to obsaženo v našem otevřeném listě, který byl o tom vydán.

Toto a vše, co bylo nahoře řečeno, je vyjádřeno šířeji v listině jmenovaných rozhodčích, která je opatřena pečetěmi. My pak poté, co před nás strany předstoupily a vyjádřily s ustanovením a rozhodnutím souhlas, uznali jsme řečené rozhodnutí a ustanovení a rozsudek rozhodčích za užitečné a správě, potvrdili jsme je z autority ordináře, která nám přísluší, a uložili jsme stranám v této při věčné mlčení. A aby tato jejich rozhodnutí a rozsouzení a naše potvrzení získalo trvalou platnost, poručili jsme o tom vyhotovit tuto listinu a opatřit ji naší pečetí.

Dáno v Brně léta Páně 1286, 8. den před únorovými idami (6. 2.) rukou našeho notáře mistra Šimona.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sardice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA