Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chomutice

Obec Chomutice, tvořena obcemi Chomutičky, Chomutice a Obora které se slučují v roce 1950 a 1960. Původně tu stály tvrze s přilehlými dvory a kolem se počaly tvoňt osady, o kterých se dovídáme z poměrně chudých historických pramenů již ve 14. století, za vlády posledních Přemyslovců a pak za vlády Lucemburků. Podle pověsti založil osadu Chomutice rytíř Chomuta, který si v části obce zvané Ohrada založil tvrz s přilehlým ohrazeným dvorem. Týž rytíř později zbudoval západněji, ale poměrně blízko, menší tvrz s dvorem kolem něhož vznikla osada Chomutičky.

V záznamu Zemských desek se připomíná, že držitelem dvora byl v roce 1339 Přešek z Chomutic. Pozdějším držitelem byl vladyka Martin z Chomutic, od něhož koupili dvůr sousední pánové z Radče (nynější Obory), usedlí na tvrzi Radči. Na Radči žil roku 1318 Zbud z Radče a asi v polovině 14. století Přibyslav z Radče, který v té době založil v Chomuticích dřevěný kostel, který stával za nynější farou.

Kolem něho byl hřbitov, který se používal až do roku 1900, kdy byl založen hřbitov nový, který slouží po dnešní dny. V roce 1782 byl náhradou za dřevěný, přes 300 let starý kostel, kostel nový, zasvěcený sv. Divišovi, který se stal dominantou obce. Poslední z držitelů Chomutic a Chomutiček byl Zdeněk Radecký. V roce 1603 přešel majetek Radeckých do majetku Jana Jiřího Zlivského z Labouně a před rokem 1620 byl majitelem Jiří Vachtl z Patentova. Po bělohorské bitvě byl zkonfiskovaný majetek v roce 1623 prodán zemským soudem Albrechtovi z Valdštejna, který jej připojil k frýdlantskému vévodství a na Radči zřídil proslulý hřebčín, který měl za cíl dodávat koně pro jeho armádu. Prostory k chovu ohradil a nazývány byly Oborou. Po Valdštejnově smrti připadl majetek císaři Ferdinadovi II a byl připojen ke komorním statkům pardubickým.

Po třicetileté válce byly v Chomuticích, Chomutičkách a Oboře jen poplužní dvory se správou ve Smrkovicích. V roce 1784 dostalo oborské panství svoji vlastní správu a komorního správce, byl zde postaven zámek. Roku 1824 byly Obora s panstvím smrkovickým prodány Josefu Dreslerovi z Pecky. Ten začal pěstovat výnosné plodiny, mimo jiné cukrovku, a postavil zde pro její zpracování i cukrovar. Dresler vlastnil panství Obory až do roku 1893, kdy jej prodal německému průmyslníku Konrádu Blaschkovi z Českého Dubu. Zde přechází oborské panství do majetku Teodora Liebiga z Liberce, ten kupuje z majetku knižete Trauttmansdorffa dvůr v Chomutičkách.

Po I. světové válce, po parcelaci je přidělen Josefu Rýglovi. Statek v Oboře koupil v roce 1926 Josef Horák, poté byl na čas pronajat České cukerní společnosti, pak již velkostatek velmi úspěšně obhospodařoval syn dr. Horák, a to až do roku 1950. V této době v obci prosperuje cukrovar, pivovar, pila na pořez dřeva, dva velkostatky a celá ředa větších i malých živnostníků.

V obci začíná být velice živo. Od nepaměti je v Chomuticích škola, v roce 1787 byla zřízena školní budova, v roce 1864 sehráno první divadlo, 1878 založen ochotnický spolek, 1886 byly v obcích Chomutice a Obora založeny sbory dobrovolných hasičů, 1900 založen Spořitelní a záložní spolek Kampelička, Občanská beseda a z jejího podnětu Tělocvičná jednota Sokol v roce 1910. Z této doby pocházejí dominatní aleje lip a kaštanů.

Nastává velký růst obcí a nárust obyvatelstva. V roce 1920 je zrušen cukrovar, 1932 - 1934 postavena budova Masarykovy měštanské školy, ostatně i pomníky padlých v I. světové válce z této doby nesou Masarykovy busty a ani v dobách nesvobody nejsou odstraněny, zásluhou místních občanů. Před rokem 1989 byla dokončena oprava vnějšího pláště kostela sv. Diviše, v roce 1991 je dokončeno nákupní středisko, začíná se obnovovat násilně přerušené soukromé podníkání.

Pamětihodnosti
•    Kostel svatého Diviše na návsi - barokní kostel z roku 1782 postavený náhradou za starý zrušený dřevěný kostel.

Části obce
•    Chomutice
•    Chomutičky
•    Obora

Osobnosti

Josef Hiršal
- chomutický rodák, syn muzikanta, kapelníka a bývalého starosty Josefa Hiršala, překladatel, básník  a spisovatel.

Karel Štengr
- malíř, grafik, cestovatel, muzikant.

Václav Antoš
- rodák z Chomutiček, akademický sochař, žák profesora Myslbeka.

Josef a Jan Kleinové
- bratři, faráři, zakladatelé zdejšího kláštera.

O Mikroregionu  Podchlumí
Region v podhůří Krkonoš, v Královéhradeckém kraji, turistické oblasti Podzvičinsko. Prochází jím rychlostní komunikace od Jičína do Hradce Králové. Jak název napovídá, rozprostírá se pod hřebenem chlumu, který se táhne v délce téměř 20 km od Vřešťova po Konecchlumí, a zasahuje do úrodné roviny s nejkvalitnější zemědělskou půdou. Chlum protínají říčky Javorka a Bystřice a rozdělují jej na Mlázovický, Hořický a Vřešťovský chlum. Podchlumí sdružuje 23 obcí. Přirozeným centrem a největší obcí Podchlumí je obec Ostroměř.

Úrodná půda, dostatek pitné vody, příznivé klimatické podmínky daly předpoklad k osídlení od dávných dob. Podchlumí je rájem archeologů. V hojnosti se zde nacházejí artefakty neolitu, sídliště zemědělců lidu kultury unětické a popelnicových polí, doby bronzové, Keltů, slovanská hradiště na hřebenu chlumu - nad Konecchlumím, v Holovousích a nejrozsáhlejší v Ostroměři.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.podchlumi.cz/chomutice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA